Metalowe ogrodzenie, które możemy kupić zostało wcześniej poddane następującym zabiegom: cynkowaniu ogniowemu (które zwiększa odporność powierzchni na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych) oraz malowaniu proszkowemu (co znacznie ograniczyło emitowanie szkodliwych substancji i rozpuszczalników do atmosfery). Jeśli nasze ogrodzenie lub meble są już lekko podrdzewiałe, przyda się nam farba emaliowa.
Dlaczego najchętniej kupujemy metalowe ogrodzenia i meble?
Metalowe ogrodzenie oraz meble wybierane są głównie ze względu na wysoki stopień wytrzymałości. Nic w tym dziwnego, metal charakteryzuje się o wiele większą trwałością w porównaniu chociażby z równie popularnym drewnem. Pamiętajmy jednocześnie, że to co metalowe, nie jest jednoznaczne ze słowem niezniszczalne. Każda powłoka potrzebuje zastosowania pewnego rodzaju ochrony.
Kiedy stosujemy emalię antykorozyjną?
Z reguły wtedy, gdy nasza powierzchnia ogrodzenia bądź mebli została zaatakowana rdzą. Preparat nakładamy pędzlem po oczyszczeniu danej powierzchni. Jak działa emalia? Wiąże się z rdzą i jednocześnie ją dezaktywuje.
Aby emalia zadziałała efektywnie najlepiej będzie nanieść jej 2, a nawet 3 warstwy w miejscu zaatakowanym przez rdzę.
Kiedy cynkowanie ogniowe? – kilka słów o zabiegach fabrycznych
Ten typ ochrony stosujemy wówczas, gdy zależy nam na podniesieniu jakości danego metalu.
Cynkowanie ogniowe jest procesem technologicznym, w którym elementy ogrodzenia zanurzane są w roztworze cynku rozgrzanym do temperatury 450° C. Wówczas tworzy się trudno rozpuszczalna powłoka antykorozyjna, odporna na działanie takich warunków atmosferycznych, jak deszcz czy śnieg.
Malowanie proszkowe
Polega na nałożeniu proszku, a następnie na rozgrzaniu go do bardzo wysokiej temperatury. Taki sposób malowania pozwala uniknąć emitowania szkodliwych substancji i rozpuszczalników do atmosfery.
Przed zakupem metalowego ogrodzenia lub mebli warto zapoznać się z informacjami o tym, w jaki sposób produkt został wykonany i zabezpieczony.
Ochrona przed korozją w kilku krokach:
- Wybierajmy przedmioty wykonane z metali nierdzewnych (stal nierdzewna, aluminium).
- Stosujmy powłoki z farby nieorganicznej.
- Elementy metalowego ogrodzenia, które znajdą się w ziemi, powinno się dodatkowo pokryć preparatem chroniącym przed korozją.
Rodzaje farb do metalu:
- Farby gruntujące, które uodparniają metal na rdzę.
- Farby podkładowe, dzięki którym farby nawierzchniowe mają dobrą przyczepność, stanowią też solidną barierą ochronną dla danej powierzchni.
- Farby dekoracyjne, które tworzą powłokę chroniącą przed działaniem czynników atmosferycznych i szkodliwych substancji.
- Farby antykorozyjne łączą w sobie cechy farb gruntujących, podkładowych i nawierzchniowych.