Produkty

Jak walczyć z korozją metalowych mebli oraz ogrodzenia?

Jak walczyć z korozją metalowych mebli oraz ogrodzenia?

Wielu osobom przeciwdziałanie powstawaniu korozji metalu kojarzy się z malowaniem powierzchni odpowiednio dobranym preparatem. Jednak sprawa jest nieco bardziej skomplikowana.

farba antykorozyjnaMetalowe ogrodzenie, które możemy kupić zostało wcześniej poddane następującym zabiegom: cynkowaniu ogniowemu (które zwiększa odporność powierzchni na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych) oraz malowaniu proszkowemu (co znacznie ograniczyło emitowanie szkodliwych substancji i rozpuszczalników do atmosfery). Jeśli nasze ogrodzenie lub meble są już lekko podrdzewiałe, przyda się nam farba emaliowa.

Dlaczego najchętniej kupujemy metalowe ogrodzenia i meble?

Metalowe ogrodzenie oraz meble wybierane są głównie ze względu na wysoki stopień wytrzymałości. Nic w tym dziwnego, metal charakteryzuje się o wiele większą trwałością w porównaniu chociażby z równie popularnym drewnem. Pamiętajmy jednocześnie, że to co metalowe, nie jest jednoznaczne ze słowem niezniszczalne. Każda powłoka potrzebuje zastosowania pewnego rodzaju ochrony.

Kiedy stosujemy emalię antykorozyjną?

Z reguły wtedy, gdy nasza powierzchnia ogrodzenia bądź mebli została zaatakowana rdzą. Preparat nakładamy pędzlem po oczyszczeniu danej powierzchni. Jak działa emalia? Wiąże się z rdzą i jednocześnie ją dezaktywuje.

Aby emalia zadziałała efektywnie najlepiej będzie nanieść jej 2, a nawet 3 warstwy w miejscu zaatakowanym przez rdzę.

Kiedy cynkowanie ogniowe? – kilka słów o zabiegach fabrycznych

Ten typ ochrony stosujemy wówczas, gdy zależy nam na podniesieniu jakości danego metalu.

Cynkowanie ogniowe jest procesem technologicznym, w którym elementy ogrodzenia zanurzane są w roztworze cynku rozgrzanym do temperatury 450° C. Wówczas tworzy się trudno rozpuszczalna powłoka antykorozyjna, odporna na działanie takich warunków atmosferycznych, jak deszcz czy śnieg.

Malowanie proszkowe

Polega na nałożeniu proszku, a następnie na rozgrzaniu go do bardzo wysokiej temperatury. Taki sposób malowania pozwala uniknąć emitowania szkodliwych substancji i rozpuszczalników do atmosfery.

Przed zakupem metalowego ogrodzenia lub mebli warto zapoznać się z informacjami o tym, w jaki sposób produkt został wykonany i zabezpieczony.

Ochrona przed korozją w kilku krokach:

- Wybierajmy przedmioty wykonane z metali nierdzewnych (stal nierdzewna, aluminium).

- Stosujmy powłoki z farby nieorganicznej.

- Elementy metalowego ogrodzenia, które znajdą się w ziemi, powinno się dodatkowo pokryć preparatem chroniącym przed korozją.metalowe ogrodzenie

Rodzaje farb do metalu:

- Farby gruntujące, które uodparniają metal na rdzę.

- Farby podkładowe, dzięki którym farby nawierzchniowe mają dobrą przyczepność, stanowią też solidną barierą ochronną dla danej powierzchni.

- Farby dekoracyjne, które tworzą powłokę chroniącą przed działaniem czynników atmosferycznych i szkodliwych substancji.

- Farby antykorozyjne łączą w sobie cechy farb gruntujących, podkładowych i nawierzchniowych. 

Data publikacji: 25.06.2014
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Jak wymienić olej w kosiarce spalinowej?

Jak wymienić olej w kosiarce spalinowej?
Prawidłowe użytkowanie kosiarki spalinowej wymaga jej odpowiedniej pielęgnacji. Niezbędny jest przegląd na początku każdego sezonu jak i regularne spr...
Czytaj więcej

Jak wybrać i kiedy wymienić olej silnikowy?

Jak wybrać i kiedy wymienić olej silnikowy?
Jedną z najważniejszych czynności pozwalających utrzymać samochód w odpowiednim stanie jest regularna wymiana oleju silnikowego, który z...
Czytaj więcej

Rodzaje smarów technicznych

Rodzaje smarów technicznych
Smary techniczne to substancje stosowane wszędzie tam, gdzie konieczne jest złagodzenie tarcia pomiędzy poszczególnymi elementami mechanizmu, któr...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak walczyć z korozją metalowych mebli oraz ogrodzenia?