Produkty

Jak wybrać deskę tarasową – rodzaje

Jak wybrać deskę tarasową – rodzaje

Jeśli chcemy zbudować taras z desek, musimy zastanowić się nad tym, które z nich wybrać. Mamy do wyboru lite drewno i kompozyt, ale to niejedyny podział tego typu materiałów. Zobaczmy zatem, jak wybrać deskę tarasową.

deska tarasowaRodzaje desek tarasowych

W ofercie sklepów budowlanych znajdziemy ogólny podział na deski tarasowe drewniane i kompozytowe. Wśród obu tych kategorii znajdziemy jednak jeszcze różne modele. Jakie? Zobaczmy.

Tarasowe deski drewniane – dzielą się głównie ze względu na rodzaj użytego do ich produkcji drzewa. Wyróżniamy tu przede wszystkim deski modrzewiowe, świerkowe i sosnowe. Wykonane z drewna iglastego deski cechują się dobrymi właściwościami wytrzymałościowymi. Są odporne na warunki atmosferyczne choćby z tego względu, że drzewa te występują w naturze właśnie w klimacie umiarkowanym, a więc drewno sprawdzi się w polskich warunkach.

Czy wiesz, że…?

Osobną kategorią drewnianych desek tarasowych są legary. Elementy te służą do montowania posadzki – do nich przytwierdzamy wierzchnie deski, które utworzą podłogę na tarasie. Legary są wykonane zazwyczaj z drzewa sosnowego i wyróżniają się grubym przekrojem. Są również najczęściej surowe lub jedynie wstępnie impregnowane, np. ciśnieniowo. Nie będą bezpośrednio wystawione na deszcz czy słońce, jednak warto je zabezpieczyć, aby zachowały trwałość i funkcjonalność jak najdłużej.

Nowoczesne deski tarasowe z drewna są odpowiednio ryflowane. Niewielkie rowkowania na całej długości i szerokości powierzchni poprawiają jej przyczepność, nawet w razie deszczu. Dzięki nim, zatem bezpieczeństwo chodzenia po tarasie wyłożonym deskami drewnianymi jest dość bezpieczne. Ten model jest odpowiednio zabezpieczony i gotowy do użycia – nie musisz poddawać go dodatkowemu wykończeniu. Jednolite deski tarasowe z drewna mogą być również surowe – wykończymy je, jak chcemy.

deski kompozytoweKompozytowe deski tarasowe – to nowoczesny rodzaj pokrycia zewnętrznych posadzek. Deski te wykonane są po części z drewna, lecz dodatek syntetycznych materiałów wzmacnia całość i nadaje jej lepsze właściwości wytrzymałościowe. Kompozyt wyróżnia się doskonałą odpornością na zjawiska atmosferyczne, co zapewnia mu bardzo długą trwałość i przydatność.

Deski kompozytowe mogą być puste w środku i znacznie cieńsze niż deski z litego drewna. To jednak nie przeszkadza im w byciu wytrzymałymi – są zdolne znieść bardzo duże obciążenie. Tak, jak nowoczesne deski drewniane posiadają żłobienia, zapobiegające utracie przyczepności w razie ich zawilgotnienia.

Więcej o rodzajach desek tarasowych, możemy przeczytać tutaj.

deska kompozytowa castoramaKtóre deski tarasowe wybrać

Jeśli wahamy się między drewnem a kompozytem, musimy przede wszystkim przemyśleć to, czy ważniejsza jest dla nas kwestia naturalnego podłoża, czy też jego trwałości. Deski kompozytowe nie muszą być poddawane specjalnym zabiegom pielęgnacyjnym i są znacznie bardziej wytrzymałe niż deski drewniane. Jednak drewno prezentuje się naturalniej i jest bezpieczniejsze dla zdrowia. Ma również lepsze właściwości fizyczne – deski kompozytowe bowiem mają tendencję do nagrzewania się, przez co mogą parzyć w stopy.

Jeśli chodzi o ceny, są one bardzo zróżnicowane i zależą głównie od jakości drewna. Tarasowe deski z lepszych drzew są droższe niż deski kompozytowe.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Kompozytowa deska na taras – dlaczego warto?

Kompozytowa deska na taras – dlaczego warto?
Wyłożenie tarasu deską wciąż należy do jednych z najczęściej wybieranych sposobów jego wykończenia. Od kilku lat możemy nie tylko już sięgać po...
Czytaj więcej

Jak pielęgnować posadzkę tarasową wykończoną deską kompozytową?

Jak pielęgnować posadzkę tarasową wykończoną deską kompozytową?
Podłoga wykończona kompozytem cechuje się wyjątkowo atrakcyjnym wyglądem, dzięki czemu stanowi ona efektowną dekorację każdego tarasu czy balkonu. Co ...
Czytaj więcej

Naprawa i przygotowanie tarasu do zimy

Naprawa i przygotowanie tarasu do zimy
Taras to przestrzeń eksploatowana szczególnie wiosną i latem, gdy przyjemne i ciepłe dni zachęcają do wypoczynku na świeżym powietrzu. Z nastaniem jes...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak wybrać deskę tarasową – rodzaje