Produkty

Jak wybrać miejsce dla wyrzutni powietrza?

Jak wybrać miejsce dla wyrzutni powietrza?

Chociaż połać naszego dachu wydaje się rozległa, nie możemy dowolnie na nim mocować początku i końca wentylacji – czerpni i wyrzutni powietrza. Aby w pełni cieszyć się świeżym powietrzem, trzeba zapewnić mu odpowiedni wlot, który nie może zostać usytuowany w pobliżu wyrzutni. O czym jeszcze powinniśmy pamiętać?


wyrzutnia powietrzaNieodpowiednie usytuowanie wyrzutni powietrza sprawi, że nasza instalacja nawiewno-wywiewna nie będzie działała na tyle sprawnie, by zapewnić nam czystą atmosferę we wnętrzu budynku, a co za tym idzie – dobre samopoczucie i długotrwałe zdrowie. Przede wszystkim powinniśmy mieć na uwadze, by wlot powietrza nie krzyżował się z wylotem powietrza zużytego, w skład którego wchodzić mogą też zanieczyszczenia i dym z paleniska.

Jednak to nie wszystkie obostrzenia, które ustawodawca wprowadził w trosce o zdrowie użytkowników mieszkań. Z ich zbiorem możemy zapoznać się w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Lektura ww. dokumentu jasno wskazuje, że mniej rygorów dotyczy usytuowania czerpni powietrza niż wyrzutni – oto kilka na to przykładów.

Wybierając idealne miejsce dla wyrzutni powietrza, powinniśmy mieć na uwadze nie tylko odległość od czerpni, od krawędzi dachu, ale również od okien:

-
usytuowanych na dachu,

- usytuowanych pod krawędzią dachu,

-
usytuowanych w ścianie ponad dachem.

W każdym z tych przypadków minimalna odległość od wyrzutni powinna wynosić 3 m. Co więcej, wyrzutnie powinny być odpowiednio ochronione przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi – przed deszczem i silnym wiatrem. W pierwszym przypadku zamoczeniu mogłaby ulec wewnętrzna część wentylacji, w drugim – wiatr zakłóciłby lub uniemożliwił prawidłowy wyciąg zużytego powietrza.

Rygorystyczne przestrzeganie tych wymogów jest równie ważne w przypadku zainstalowania wylotu wentylacji w ścianie budynku. Tutaj również należy wziąć pod uwagę odległość od okien – od usytuowanych poziomo 3 m, od górnych i dolnych – 2 m. Kolejna odległość, którą będziemy mieć na uwadze, to dystans dzielący wyrzutnię od naprzeciwległej ściany – jeśli nie jest ona wyposażona w okno, potrzebne będzie najmniej 8 m, jeśli widnieje w niej okno – 10 m.wyrzutnia powietrza

Wyrzutnia powietrza może też być zlokalizowana tuż przy gruncie, jeżeli tylko uzyskamy na to zgodę państwowego inspektora sanitarnego. Pamiętajmy, by swobodny wylot zużytego powietrza nie natrafił na przeszkodę mechaniczną, na przykład warstwę śniegu czy przedmiot zasłaniający wylot wyrzutni.

Odrębne przepisy ściśle definiują parametry powietrza, jakie wydostaje się przez wyrzutnię. Jeśli nie spełnia ono norm dotyczących zanieczyszczeń, przed wylotem wyrzutni powinien zostać zainstalowany filtr, który znacząco poprawi jakość oddawanego powietrza.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Akcesoria do pokryć dachowych – przegląd materiałów

Akcesoria do pokryć dachowych – przegląd materiałów
Kominki wentylacyjne, ławy kominiarskie, płotki przeciwśniegowe, ochrona przeciw ptakom, taśmy dekarskie i obróbki blacharskie to elementy, do których...
Czytaj więcej

Funkcje kominka wentylacyjnego

Funkcje kominka wentylacyjnego
Kominki wentylacyjne znajdujące się bezpośrednio na połaci dachowej stanowią bardzo ważny element poprawnego funkcjonowania systemu wentylacyjnego w k...
Czytaj więcej

Jak zapobiegać kondensacji pary wodnej w kominie

Jak zapobiegać kondensacji pary wodnej w kominie
Przewód kominowy jest narażony na działanie wilgoci pochodzącej z warunków zewnętrznych i wewnętrznych. O ile te pierwsze są stosunkowo łatwe do zniwe...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak wybrać miejsce dla wyrzutni powietrza?