Produkty

Jak wybrać płyn do spryskiwaczy?

 Jak wybrać płyn do spryskiwaczy?

Komfortową jazdę samochodem determinuje wiele czynników. Jednym z nich, decydującym nie tylko o wygodzie, ale również o bezpieczeństwie kierowcy i pasażerów, jest dobra widoczność. Dlatego też należy zadbać, aby przednia szyba była zawsze czysta – nie tylko na początku jazdy, ale również na bieżąco. Jak zapewnić idealną przejrzystość szyby?

nalewanie płynu do spryskiwaczyPłyny do spryskiwaczy

Odpowiednio dobrany płyn do spryskiwaczy pozwala zachować czystą szybę przednią nawet w trudnych warunkach pogodowych – jest to istotne o każdej porze roku. Dlatego też poszczególne preparaty różnią się od siebie, aby zapewnić nam to, co jest w danej chwili najistotniejsze. Płyny do spryskiwaczy dzielą się na letnie i zimowe. Te pierwsze idealnie sprawdzają się przy dodatnich temperaturach i usprawniają usuwanie zabrudzeń, pozwalając na zachowanie dobrej przejrzystości.

Do tych przeznaczonych na okres zimowy dodawane są substancje chroniące przed zamarzaniem, najczęściej alkohol etylowy. Dawniej częstym składnikiem był alkohol metylowy, jednak przez szkodliwość dla organizmu człowieka, od 2014 roku zostały wycofane płyny, których zawartość metanolu przekraczała 3%. Alkohol dodaje się też czasami do płynów letnich, ponieważ poprawia on zdolności do usuwania owadów. Płyn do spryskiwaczy jest także konieczny, aby podczas czyszczenia szyb nie zarysować powierzchni wycieraczkami.

Czy wiesz że...

Brudna szyba przednia w samochodzie stanowi o bezpieczeństwie użytkowników ruchu, dlatego za nie zachowanie jej w odpowiedniej czystości możemy zostać ukarani mandatem do 500 zł. To samo dotyczy brudnych świateł – podobnie jak nieprzejrzyste szyby ograniczają one widoczność kierowcy, co skutkuje wyższym ryzykiem spowodowania kolizji na drodze.

Czy można łączyć płyn letni z zimowym?płyn do spryskiwaczy

Przed tym pytaniem stajemy każdorazowo, kiedy planujemy zmienić płyn do spryskiwaczy wraz ze zbliżającą się zimą lub wiosną. Preparaty te są tworzone na bazie wody, dlatego nie ma przeciwwskazań, aby je ze sobą łączyć. Jednak tworząc taką mieszankę należy mieć na uwadze, że właściwości przeciwmrozowe płynu zimowego osłabną, kiedy doda się do niego preparat letni. Jeśli wymianę przeprowadzamy jesienią, kiedy przymrozki jeszcze nie występują, wówczas nie stworzy to wielkiej różnicy, jednak przy pierwszych mrozach należy zrezygnować ze stosowania letniego płynu całkowicie na rzecz zimowego. Jeśli natomiast posiadamy płyn nie spełniający naszych oczekiwań – pozostawiający smugi i myjący niedokładnie – również nie dolewajmy do niego lepszego preparatu, a całkowicie go zastąpmy.

Dodatki do płynów do spryskiwaczy

Istotną kwestią podczas wyboru płynu do spryskiwaczy są także dodatki zawarte w ich składzie. Często kierowców drażni zapach płynu, w którym wyczuwalny jest alkohol. O ile w preparatach letnich można znaleźć niemal bezzapachowy, o tyle przy zimowych należy się samodzielnie przekonać, czy będziemy w stanie komfortowo myć nimi szyby. Cennym składnikiem płynu do spryskiwaczy okazuje się też być gliceryna, która utrzymuje wycieraczki w wybór płynu do spryskiwaczyodpowiednim stanie. Dzięki niej są one prawidłowo nawilżone i w mniejszym stopniu narażone na uszkodzenie pod wpływem tarcia, kurzu i pyłu. Takie płyny są w szczególności cenione przez kierowców często ruszających w dalekie trasy.

Najlepszym sposobem na wybranie najlepszego preparatu jest przeczytanie jego składu i subiektywna ocena po wypróbowaniu. Szczęśliwie ceny płynów do spryskiwaczy nie są przesadnie wysokie, więc wybór pasującego nam środka nie będzie bardzo kosztowny.

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Płyn do spryskiwaczy letni i zimowy – czy to ma znaczenie?

Płyn do spryskiwaczy letni i zimowy – czy to ma znaczenie?
Zaczęła się wiosna, słońce świeci coraz intensywniej, ale w piwnicy zostało jeszcze sporo letniego płynu do spryskiwaczy. Coraz bliżej zima, a my nie ...
Czytaj więcej

Szyby samochodowe – jak zapewnić ich dobry stan

Szyby samochodowe – jak zapewnić ich dobry stan
Pęknięcia i uszczerbki na przedniej szybie samochodu są zmorą każdego kierowcy. Nie tylko ograniczają widoczność, ale mogą także prowadzić do poważnyc...
Czytaj więcej

Obowiązkowe akcesoria samochodowe – co powinniśmy zawsze mieć przy sobie?

Obowiązkowe akcesoria samochodowe – co powinniśmy zawsze mieć przy sobie?
Przepisy ruchu drogowego obligują kierowców do posiadania w pojeździe pewnych przedmiotów służących do ratowania życia oraz do oznakowan...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak wybrać płyn do spryskiwaczy?