Produkty

Jak wyburzyć niepotrzebną ściankę?

Jak wyburzyć niepotrzebną ściankę?

Jeżeli zdecydowaliśmy się na wyburzenie jednej lub kilku ścianek w naszym domu, powinniśmy w pierwszej kolejności sprawdzić, czy jest to ścianka nośna czy działowa. Co prawda usunięcie każdej z nich jest bezpośrednią ingerencją w konstrukcję budynku, jednak w przypadku tej pierwszej powinniśmy przygotować się na bardziej wymagające prace.

rozbiórka ścianyWyburzenie ścianki nie jest skomplikowanym procesem, jednak określenie jej typu jest pierwszym krokiem, jaki powinniśmy wykonać przed dokonaniem rozbiórki. Z reguły ścianki nośne (kontrukcyjne) są grubsze i wynoszą ponad 20 cm – ścianki działowe natomiast zazwyczaj nie przekraczają 12 cm. Te drugie nie powinny również przenosić żadnych obciążeń poza własnymi, jednak w niektórych przypadkach ich usunięcie może naruszyć konstrukcję budynku, dlatego prace należy skonsultować z architektem lub budowlańcem.

Przed rozpoczęciem prac

Jeżeli ustaliliśmy już rodzaj ściany, którą chcemy wyburzyć, powinniśmy odłączyć wszystkie instalacje, które się w niej znajdują – elektryczną, wodną, gazową, itp. Następnie zabezpieczamy mieszkanie tak, aby kurz w jak najmniejszym stopniu przedostał się do innych pomieszczeń. Odpowiednio osłaniamy również podłogę, która w trakcie prac jest najbardziej narażona na uszkodzenia. W tym celu możemy m.in. rozłożyć płyty pilśniowe lub sklejkę i rozciągnąć grubą folię budowlaną, dzięki której łatwiej uprzątniemy gruz.

Zwłaszcza w przypadku ścianki działowej, często zdarza się, że w pomieszczeniach nią rozdzielonych występuje różnica poziomów podłogi. Powinniśmy się zatem przygotować na dodatkowe prace wykończeniowe. Ich zakres zależeć będzie jednak od tego, czy będziemy chcieli zachować powstały próg, czy podłogę wyrównamy.

Zabezpieczenie konstrukcji

Jeżeli zdecydujemy się na rozbiórkę ściany nośnej, konieczne jest podstemplowanie stropu, które uchroni nas przed jego zawaleniem. Taki zabieg powinniśmy wykonać także, jeżeli planujemy przesunięcie ścianki działowej. Zwłaszcza, jeżeli nad nami mieszka sąsiad i jego ścianka przebiega w tym samym miejscu.

Pamiętajmy również, że nie wolno usuwać elementów konstrukcyjnych budynku poprzez podkopywanie, podcinanie i przewrócenie całej powierzchni ściany, ponieważ może doprowadzić to do naruszenia struktury stropów, a w skrajnych przypadkach również do ich zawalenia. Dlatego tak ważne jest wcześniejsze skonsultowanie się z konstruktorem.

Rozbiórka

Do wyburzania ścianki używamy młotów, ale pomocna może okazać się również piła do betonu, dzięki której wykonamy nacięcia ułatwiające pracę. Rozbiórkę rozpoczynamy od usunięcia warstwy tynku, a następnie wykucia pod sufitem otworu i usunięcia najwyższej wartswy ściany. Wyburzanie prowadzimy zawsze od góry do dołu, co jest ważne dla naszego bezpieczeństwa. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy zaczynać wyburzania w połowie wysokości ściany, ponieważ może doprowadzić to do jej przewrócenia, a także uszkodzenia stropu. Natomiast gdy ściana jest zbudowana z cegieł, rozbiórkę możemy prowadzić w taki sposób, aby ponowne wykorzystanie budulca było możliwe.

W przypadku ściany żelbetowej, z uwagi na to, że materiał ten jest bardzo twardy, prace najlepiej rozpocząć od wywiercenia otworów, a następnie wykonania na powierzchni ściany nacięć piłą z tarczą diamentową. Jeżeli to możliwe, unikajmy kucia młotem, ponieważ w przypadku wyburzania tego rodzaju ściany, powstają drgania, które w skrajnych przypadkach mogą osłabić konstrukcję budynku.

Najmniej wymagająca jest rozbiórka ścian z płyt gipsowo-kartonowych. Po zlokalizowaniu metalowego szkieletu nacinamy szlifierką kątową jego elementy przy suficie i podłodze. Następnie płyty tniemy od góry do dołu i usuwamy je wraz z wełną mineralną.młot pneumatyczny

Bezpieczeństwo

Podczas wyburzania ścian powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa. Zabronione jest przebywanie osób nie tylko w bezpośredniej bliskości robót, ale także na niższych kondygnacjach.      Powinniśmy być także wyposażeni w odpowiednie środki ochrony (okulary, maski, rękawice, buty).

Pozwolenie

Wyburzanie ścianki, w myśl litery prawa, jest traktowane jako prace budowlane, które wymagają odpowiedniego pozwolenia. W zależności od ich zakresu powinny również odbywać się pod nadzorem uprawnionej osoby.

Data publikacji: 18.11.2014
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Narzędzia przydatne do kucia i wyburzania ścianek

Narzędzia przydatne do kucia i wyburzania ścianek
Jeśli chcemy inaczej urządzić dane wnętrze, często niezbędne okazuje się wyburzenie niektórych ścian lub też wykucie otworów tworzących np. prześwity,...
Czytaj więcej

Bezpieczeństwo przy rozbiórce ścian

Bezpieczeństwo przy rozbiórce ścian
Zmiana aranżacji domu często wiąże się z koniecznością wyburzenia ścian, co stanowi bezpośrednią ingerencję w konstrukcję budynku. Prace rozbiórkowe n...
Czytaj więcej

Smarowanie młota udarowego – instrukcja krok po kroku

Smarowanie młota udarowego – instrukcja krok po kroku
Elektronarzędzia ułatwiają nam wiele ciężkich prac. Nie są tanie, więc należy o nie wyjątkowo dbać, by służyły nam długo, bez względu na to, czy używa...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak wyburzyć niepotrzebną ściankę?