Naturalnie, by móc coś ułożyć pod podłogą, należy ją zerwać i położyć na nowo – dlatego też musimy się przygotować, że czeka nas solidny remont. Oczywiście istnieją sposoby na udrożnienie gruntu pod podłogą bez jej całkowitego demontażu, niemniej ze względu na mniejszą liczbę rur odpływowych będą one mniej skuteczne. Tak czy inaczej, kwestię doboru odpowiedniej metody drenażu należy skonsultować ze specjalistą.
Wykonujemy drenaż pod posadzką
Wykonanie kompletnego drenażu podposadzkowego wiąże się z koniecznością położenia rur odpływowych nie tylko wokół ław fundamentowych, ale również w poprzek podłogi. Czeka nas również pogłębienie wykopu – pod rurami musi się znaleźć około 15 centymetrowa warstwa żwiru i piasku, jako że w otoczeniu drenażu podłoże powinno być przepuszczalne. Do wykonania instalacji stosuje się najczęściej rury perforowane z tworzyw sztucznych.
Rury należy ułożyć z odpowiednim, co najmniej 0,5% spadkiem w stosunku do murów, aby woda mogła swobodnie spłynąć i zostać odprowadzona poza obręb budynku. Rozstaw rur i ich dokładne położenie bezwzględnie jednak należy skonsultować ze specjalistą. On też zadecyduje, czy konieczne będzie ściąganie całej podłogi, czy tylko kilku jej fragmentów.
Drenaż podposadzkowy – krok po kroku
Oto jak wykonać właściwie działający system hydroizolacji:
- Po zerwaniu podłogi tworzymy rowki pod posadzką;
- W rowkach układamy geowłókninę;
- Na nią sypiemy podsypkę i układamy rury drenarskie, pamiętając o spadzie w kierunku zbiorników;
- Wypełniamy przestrzeń wykopu;
- Wykonujemy podkład betonowy i izolujemy podłogę;
- Robimy wylewkę pod nową posadzkę;
- Układamy nową posadzkę;
Pamiętajmy, by załamania instalacji łączyć za pomocą studzienek zbiorczych, do których warto pozostawić sobie łatwy dostęp – dzięki temu będziemy w stanie szybko oczyścić instalację w razie, gdyby się zatkała.
Formalności
Podobnie jak w przypadku innych systemów odprowadzania wody, tak i tutaj musimy się tą kwestią zająć we własnym zakresie. Oznacza to, że jeśli chcemy odprowadzić deszczówkę do kanalizacji, musimy się dowiedzieć, czy organ nią zarządzający na to pozwala. Z kolei zanim pozwolimy ekipie budowlanej na jakiekolwiek prace, należy skonsultować się z geotechnikiem i zdobyć pisemną zgodę na tego typu instalację.