Produkty

Jak wykonać drenaż podposadzkowy?

Jak wykonać drenaż podposadzkowy?

Wilgoć to jeden z największych wrogów naszych budynków - mimo że bez wody nie byłoby życia na naszej planecie, to potrafi ona być też źródłem niezliczonych problemów. Jeśli mieszkamy w budynku, w którym woda lubi się zbierać na podłodze w piwnicy, nie pozostaje nam nic innego, jak udrożnić powierzchnię pod posadzką. Niestety, nie należy to do najłatwiejszych zadań, ale efekt jest tego wart.

drenażNaturalnie, by móc coś ułożyć pod podłogą, należy ją zerwać i położyć na nowo – dlatego też musimy się przygotować, że czeka nas solidny remont. Oczywiście istnieją sposoby na udrożnienie gruntu pod podłogą bez jej całkowitego demontażu, niemniej ze względu na mniejszą liczbę rur odpływowych będą one mniej skuteczne. Tak czy inaczej, kwestię doboru odpowiedniej metody drenażu należy skonsultować ze specjalistą.

Wykonujemy drenaż pod posadzką

Wykonanie kompletnego drenażu podposadzkowego wiąże się z koniecznością położenia rur odpływowych nie tylko wokół ław fundamentowych, ale również w poprzek podłogi. Czeka nas również pogłębienie wykopu – pod rurami musi się znaleźć około 15 centymetrowa warstwa żwiru i piasku, jako że w otoczeniu drenażu podłoże powinno być przepuszczalne. Do wykonania instalacji stosuje się najczęściej rury perforowane z tworzyw sztucznych.

Rury należy ułożyć z odpowiednim, co najmniej 0,5% spadkiem w stosunku do murów, aby woda mogła swobodnie spłynąć i zostać odprowadzona poza obręb budynku. Rozstaw rur i ich dokładne położenie bezwzględnie jednak należy skonsultować ze specjalistą. On też zadecyduje, czy konieczne będzie ściąganie całej podłogi, czy tylko kilku jej fragmentów.

drenaż podposadzkowyDrenaż podposadzkowy – krok po kroku

Oto jak wykonać właściwie działający system hydroizolacji:

- Po zerwaniu podłogi tworzymy rowki pod posadzką;

- W rowkach układamy geowłókninę;

- Na nią sypiemy podsypkę i układamy rury drenarskie, pamiętając o spadzie w kierunku zbiorników;

- Wypełniamy przestrzeń wykopu;

- Wykonujemy podkład betonowy i izolujemy podłogę;

- Robimy wylewkę pod nową posadzkę;

- Układamy nową posadzkę;

Pamiętajmy, by załamania instalacji łączyć za pomocą studzienek zbiorczych, do których warto pozostawić sobie łatwy dostęp – dzięki temu będziemy w stanie szybko oczyścić instalację w razie, gdyby się zatkała.

Formalności

Podobnie jak w przypadku innych systemów odprowadzania wody, tak i tutaj musimy się tą kwestią zająć we własnym zakresie. Oznacza to, że jeśli chcemy odprowadzić deszczówkę do kanalizacji, musimy się dowiedzieć, czy organ nią zarządzający na to pozwala. Z kolei zanim pozwolimy ekipie budowlanej na jakiekolwiek prace, należy skonsultować się z geotechnikiem i zdobyć pisemną zgodę na tego typu instalację.

Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Drenaż opaskowy jako świetne zabezpieczenie przed wilgocią

Drenaż opaskowy jako świetne zabezpieczenie przed wilgocią
O tym, jak istotne jest odpowiednie zabezpieczenie fundamentów przed destrukcyjnym działaniem wilgoci wie prawdopodobnie każdy, komu przyszło budować ...
Czytaj więcej

Domowe sposoby na zatkany zlew

Domowe sposoby na zatkany zlew
Zatkany odpływ w zlewie, wannie czy brodziku to jeden z tych problemów, z którym stosunkowo łatwo możemy sobie poradzić bez pomocy profesjonalnego hyd...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak wykonać drenaż podposadzkowy?