Produkty

Jak wykończyć ściankę działową

Jak wykończyć ściankę działową

Ściany działowe dzielą domową przestrzeń na poszczególne strefy. Jedne sięgają od podłogi aż do sufitu, a inne przypominają raczej niewysokie murki, wprowadzając jedynie umowny podział. Jak wykończyć ścianę działową, by stała się integralnym elementem aranżacji wnętrza?

szpachlowanieŚciana działowa pomiędzy pokojami

Niektóre ze ścian działowych wznoszone są po to, by podzielić przestrzeń domu czy mieszkania na osobne wnętrza – np. łazienkę, kuchnię czy pokoje. Takie ściany zwykle wykańczamy za pomocą jednego z popularnych materiałów: farby, tapety, fototapety czy dekoracyjnych paneli ściennych. Wyjątkiem może być sytuacja, gdy nasza ściana powstała z cegły – wtedy wyglądu czerwonych elementów nie warto zasłaniać tynkiem. Wysokie ściany działowe są często przestrzenią zastawianą przez meble, służącą do wieszania półek i dekoracji, a sposób ich wykończenia zależy od naszego pomysłu na aranżację wnętrza – najczęściej nie stanowią one szczególnie traktowanych elementów konstrukcyjnych.

Niskie lub wąskie ściany działowe

Nieco inaczej będzie w przypadku niższych ścianek w postaci murków lub wysokich przegród, które dzielą pomieszczenie tylko częściowo, sięgając w głąb wnętrza jedynie na pewną odległość.

Niskie murki to najczęściej konstrukcje, które poza podziałem przestrzeni i funkcją dekoracyjną nie pełnią żadnej innej roli (chyba że wykończone są blatem, na którym możemy ustawić dekoracje). Takie ścianki – jeśli powstały z cegieł – warto pozostawić w stanie surowym, by zyskać we wnętrzu modny akcent. Cegły nadają się też do malowania, dlatego łatwo nadamy im wybrany kolor. Jeżeli konstrukcja powstała np. z bloczków betonowych, możemy ją otynkować i pomalować, wykończyć tynkiem ozdobnym albo obłożyć płytami g-k i również pomalować lub wytapetować.

Panele ścienne Kronopol Prest Dąb Retro 3,9 m2Wyższe ścianki sięgające w głąb wnętrza wykańczamy zwykle tak samo – tutaj dobrze sprawdzą się też dekoracyjne panele, np. wykonane z krążków drewna. Taka ściana może stać się najważniejszą ozdobą wnętrza – doskonale będzie wyglądała na niej idealnie dopasowana do jej wymiarów fototapeta, np. z motywem miejskim, zwierzęcym bądź krajobrazem. Tak wykończona powierzchnia może stać się tłem dla kanapy lub jadalnianego stołu, nie warto jednak zastawiać jej masywną szafą czy regałem.

Ściana działowa bez wykańczania

W sytuacji, gdy decydujemy się na wzniesienie symbolicznej przegrody w naszym domu lub mieszkaniu, możemy zastosować materiał, który nie będzie wymagał dodatkowej obróbki. Poza wspomnianą już powyżej cegłą, sprawdzą się w tym przypadku także pustaki szklane, zwane także luksferami. Te szklane elementy dostępne są w różnych kolorach, a dzięki temu, że przepuszczają światło, pozwalają również na doświetlenie wydzielonych stref.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Jak zrobić ścianę z lameli. Przedstawiamy najnowszy trend

Jak zrobić ścianę z lameli. Przedstawiamy najnowszy trend
Każdego roku na świecie pojawiają się nowe trendy. Zmiany dotyczą również wykończenia ścian wewnątrz budynku. Kiedyś służyła do tego farba, nas...
Czytaj więcej

Jak odnowić wnętrze domu? Proste i szybkie sposoby na metamorfozę w mieszkaniu

Jak odnowić wnętrze domu? Proste i szybkie sposoby na metamorfozę w mieszkaniu
Poczuj powiew świeżości również w swoim domu i sprawdź, jak łatwo odświeżyć mieszkanie. Dzięki prostym i skutecznym trikom aranżacyjnym przepro...
Czytaj więcej

Boazeria PCV – zastosowanie

Boazeria PCV – zastosowanie
Boazeria kojarzy nam się z pociemniałymi deseczkami, które lata swojej świetności mają już za sobą. Tradycyjna okładzina tego typu wyszła z mody, ale ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak wykończyć ściankę działową