Ściana działowa pomiędzy pokojami
Niektóre ze ścian działowych wznoszone są po to, by podzielić przestrzeń domu czy mieszkania na osobne wnętrza – np. łazienkę, kuchnię czy pokoje. Takie ściany zwykle wykańczamy za pomocą jednego z popularnych materiałów: farby, tapety, fototapety czy dekoracyjnych paneli ściennych. Wyjątkiem może być sytuacja, gdy nasza ściana powstała z cegły – wtedy wyglądu czerwonych elementów nie warto zasłaniać tynkiem. Wysokie ściany działowe są często przestrzenią zastawianą przez meble, służącą do wieszania półek i dekoracji, a sposób ich wykończenia zależy od naszego pomysłu na aranżację wnętrza – najczęściej nie stanowią one szczególnie traktowanych elementów konstrukcyjnych.
Niskie lub wąskie ściany działowe
Nieco inaczej będzie w przypadku niższych ścianek w postaci murków lub wysokich przegród, które dzielą pomieszczenie tylko częściowo, sięgając w głąb wnętrza jedynie na pewną odległość.
Niskie murki to najczęściej konstrukcje, które poza podziałem przestrzeni i funkcją dekoracyjną nie pełnią żadnej innej roli (chyba że wykończone są blatem, na którym możemy ustawić dekoracje). Takie ścianki – jeśli powstały z cegieł – warto pozostawić w stanie surowym, by zyskać we wnętrzu modny akcent. Cegły nadają się też do malowania, dlatego łatwo nadamy im wybrany kolor. Jeżeli konstrukcja powstała np. z bloczków betonowych, możemy ją otynkować i pomalować, wykończyć tynkiem ozdobnym albo obłożyć płytami g-k i również pomalować lub wytapetować.
Wyższe ścianki sięgające w głąb wnętrza wykańczamy zwykle tak samo – tutaj dobrze sprawdzą się też dekoracyjne panele, np. wykonane z krążków drewna. Taka ściana może stać się najważniejszą ozdobą wnętrza – doskonale będzie wyglądała na niej idealnie dopasowana do jej wymiarów fototapeta, np. z motywem miejskim, zwierzęcym bądź krajobrazem. Tak wykończona powierzchnia może stać się tłem dla kanapy lub jadalnianego stołu, nie warto jednak zastawiać jej masywną szafą czy regałem.
Ściana działowa bez wykańczania
W sytuacji, gdy decydujemy się na wzniesienie symbolicznej przegrody w naszym domu lub mieszkaniu, możemy zastosować materiał, który nie będzie wymagał dodatkowej obróbki. Poza wspomnianą już powyżej cegłą, sprawdzą się w tym przypadku także pustaki szklane, zwane także luksferami. Te szklane elementy dostępne są w różnych kolorach, a dzięki temu, że przepuszczają światło, pozwalają również na doświetlenie wydzielonych stref.