Produkty

Jak wykończyć wnękę okienną przy oknach połaciowych?

Jak wykończyć wnękę okienną przy oknach połaciowych?

Dzięki oknom połaciowym zyskujemy możliwość doprowadzenia światła naturalnego do pomieszczeń poddasza. Jak zadbać o bezpieczne i estetyczne wykończenie wnęki przy tego typu oknach?

Specyfika okien połaciowych

Okna połaciowe są wbudowane w połać dachu, można je wstawiać na dachy o nachyleniu większym niż 15 stopni, o zupełnie dowolnym pokryciu. Warto jedynie zadbać o to, żeby okno zmieściło się między krokwiami dachu. Istotnym wymogiem jest też to, żeby nie umieszczać go w pobliżu kominów, wylotów kanałów Oknowentylacyjnych czy odpowietrzających kanalizację, co pozwoli uniknąć przenikania nieprzyjemnych zapachów.

Należy pamiętać, że okno połaciowe wymaga izolacji termicznej zarówno od zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczeń. Izolacje zewnętrzną wykonuje się z materiału, jaki został użyty do wstępnego krycia dachu (folia, papa). Wewnątrz należy szczególnie zadbać o powierzchnię wnęki okiennej (zwanej często glifem).

Kształtowanie wnęki okiennej

Przy pracach montażowych związanych z oknem połaciowym należy:

- rozważyć, który z 2 sposobów ukształtowania powierzchni bocznej wnęki okiennej chcemy u siebie zastosować. Pierwszy – gdy boki wnęki kształtujemy jako prostopadle do płaszczyzny okna. Druga możliwość polega na tym, że boki nieco rozchylają się w kierunku wnętrza pomieszczenia. Rozszerzenie to nie powinno być jednak zbyt duże, a najlepiej jeśli wynosi od 2 do 6 cm. Im wnęka na okno będzie głębsza, tym różnica może być nieco większa.
- górną powierzchnię wnęki okna kształtujemy w linii poziomej, żeby wpadające światło mogło oświetlać jak największą powierzchnię wnętrza,
- dolną powierzchnię wnęki należy ukształtować pionowo, by zapewnić dobrą cyrkulację powietrza wokół okna. Szczególnie w okresach zimowych dochodzi do wychłodzenia otoczenia okna, skraplania się i spływania wilgoci po okiennej ramie. Należy zapobiegać możliwości osadzania się i wsiąkania wody w otaczające okno materiały. Producenci okien połaciowych, poza zaleceniem prawidłowego, czyli pionowego ukształtowania dolnego glifu, doradzają także umieszczanie grzejników pod oknem dachowym, co ułatwi eliminację ewentualnych zawilgoceń.

Okno dachoweJednak i takie usytuowanie wnęki ma wady, bo tuż przy oknie grubość warstwy ocieplenia jest mała, co sprzyja przemarzaniu. Warto więc górną i dolną powierzchnię glifu poprowadzić prostopadle do płaszczyzny okna, na szerokości od 6 do 8 cm, a dopiero potem załamać do poziomu (na górze) i pionu (na dole). Daje to możliwość zwiększenia warstwy izolacji przy oknie.

Wewnętrzne wykończenie

Dookoła ościeżnicy powinno się dokładnie umocować materiały izolacyjne, żeby zapobiegać powstawaniu mostków termicznych. Ważna jest także paroizolacja we wnęce okiennej i jej połączenie z paroizolacją pomieszczenia.

Zazwyczaj wnękę okienną wykańcza się płytami gipsowo-kartonowymi, płytami budowlanymi MFP, albo drewnem. Każdy z użytych materiałów powinien być szczególnie chroniony poprzez właściwe ukształtowanie wnęki (tzn. pozioma góra wnęki, pionowy jej dół).

Błędem będzie umieszczanie pod oknem połaciowym poziomego parapetu. Nie tylko będzie on zabierał światło, ale także ułatwi gromadzenie się wilgoci poniżej okna. Wyjątkiem może być parapet nieco oddalony od ściany, albo parapet z otworami pozwalającymi na swobodny przepływ powietrza.

Ułatwienia przy montażu okien połaciowych

Żeby uniknąć problemów ze źle ukształtowaną wnęką do okna połaciowego, można zastosować gotowe ramy tzw. szpalety (obudowy) lub maskownice. Są one zwykle wykonywane z łatwego do utrzymania w czystości tworzywa sztucznego. Są to często wodoodporne białe płyty laminowane. Ich jasny kolor dobrze odbija światło, a ich ukształtowanie nie ogranicza kąta jego padania. Szpalety ułatwiają także dobranie odpowiedniej ilości izolacji termicznej wokół okna.

Ocieplenie wokół okna połaciowego powinno być dobrze chronione przed wilgocią, bowiem zawilgocony materiał nie ma już odpowiednich właściwości termoizolacyjnych. Od strony wnętrza należy też zamocować folię paroizolacyjną, która zatrzyma ciepłe, wilgotne powietrze. W dążeniu do ograniczenia wszelkich nieszczelności na połączeniach pomoże nam specjalny kołnierz paroszczelny z folii polietylenowej. Krawędzie tego kołnierza mocuje się w specjalnym wyfrezowanym rowku w ościeżnicy. Rozmiary kołnierzy paroszczelnych dopasowuje się do rozmiarów okna. Najczęściej kołnierze sprzedawane są w zestawie z odpowiednią odporną taśmą klejącą (butylową).

Data publikacji 29-05-2022
Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Lukarna czy okno dachowe – co lepiej doświetli poddasze?

Lukarna czy okno dachowe – co lepiej doświetli poddasze?
Oświetlenie poddasza to jedna z kluczowych spraw podczas jego budowy lub adaptacji. Musimy zadbać o wystarczającą ilość światła, ale także zapewnić so...
Czytaj więcej

Nadstawki do okien dachowych – co to takiego?

Nadstawki do okien dachowych – co to takiego?
To niewielkich rozmiarów nieotwieralne okna, których funkcjonalność i estetyka są nieocenione. Nadstawki – bo o nich mowa – mogą stać się ...
Czytaj więcej

Okna na poddaszu - rodzaje, minusy oraz plusy poszczególnych rozwiązań

Okna na poddaszu - rodzaje, minusy oraz plusy poszczególnych rozwiązań
Kiedy z prostokątnych domów, z płaskimi dachami, zaczęły wyróżniać się bardziej nowoczesne – ze spadzistym dachem, szybko zaczęto zagospodarowyw...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
03.01.2016
Przydatne informacje dla tych, którzy urządzają stare domy na nowo, a faktycznie w wielu dachach by się przydały okna. adaptowałem niegdyś strych i to wszystko, co tu jest napisane ma sens, chciałbym o tym wiedzieć wtedy.

Ocena i komentarz dla:

Jak wykończyć wnękę okienną przy oknach połaciowych?