Produkty

Jak wykorzystać skrawki materiałów w aranżacji wnętrz?

Jak wykorzystać skrawki materiałów w aranżacji wnętrz?

Jeżeli lubimy szyć i przerabiać ubrania, z pewnością pozostają nam resztki materiałów, z którymi często nie wiemy, co zrobić. Takich skrawków nie musimy na szczęście wyrzucać, ponieważ jest wiele sposobów na to, aby nadać im drugie życie i ozdobić nimi mieszkanie. Dowiedzmy się więcej o patchworku.

aranżacja wnętrzaSzycie w domu stopniowo powraca do łask i maszyny krawieckie możemy spotkać w coraz większej liczbie domów. Warto zatem przemyśleć pomysł wykorzystania pozornie bezużytecznych fragmentów materiałów. Tworzenie z kolorowych i – wydawałoby się – niepasujących do siebie resztek tkanin, choć nie jest proste, wnosi do wnętrza wiele ożywienia i radości. Znamienne jest to, że patchwork zdobył popularność w Skandynawii, gdzie króluje prostota i minimalizm. Ten sposób dekoracji świetnie jednak odnajduje się niemal w każdym innym stylu, zwłaszcza jeżeli wykorzystamy go w kuchni lub pokoju naszego dziecka.

Więcej o patchworku

Jedną z podstawowych zasad powyższej techniki jest użycie geometrycznych form, dlatego wykorzystanie wielu potarganych fragmentów raczej nie wchodzi w grę. Na początek warto stosować zasadę szycia z czworokątów. Nie muszą być tej samej wielkości, ale wpłyną na estetykę wykonania. Całość daje wrażenie spontaniczności, ale warto dobrze przemyśleć przede wszystkim dobór kolorów, aby estetyka dekoracji była przyjemna dla oka. O popularności tej metody świadczy fakt, że zajmują się nią najwięksi na świecie projektanci wnętrz.

Na łóżko i podłogę

Najpopularniejszym sposobem na wykorzystanie pozostałych skrawków jest uszycie narzuty na łóżko lub poszewki na poduszki czy kołdrę. W tym celu możemy użyć zarówno różnobarwnych tkanin, jak i materiałów w tym samym odcieniu.

Równie ciekawym pomysłem jest wykonanie z odzyskanych materiałów dywanu, który będzie zdobił salon w naszym domu. Taki dywan nadaje się zwłaszcza do prostych wnętrz, w których stanowi dominantę w wystroju pomieszczenia.

Na meble

Resztek tkanin możemy również użyć do obicia mebli, jednak jest to pomysł skierowany do odważniejszych osób. Możemy nimi pokryć krzesła, fotele i całe kanapy, ale także i inne meble, takie jak komody i fronty szuflad. Odnowione tym sposobem przedmioty uzyskają zupełnie nowy charakter. Takie rozwiązanie nie musi być równoznaczne z uzyskaniem wnętrza w stylistyce eklektycznej. Patchwork z powodzeniem może ozdobić również pomieszczenia w eleganckiej i subtelnej kompozycji, bowiem tylko pozornie kojarzy się z bałaganem.

Dodatki aranżacja salonu

Ze skrawków możemy wykonać również inne przedmioty, które z powodzeniem wykorzystamy w aranżacji wnętrz i niekoniecznie musimy w tym celu trzymać się wspomnianej wyżej patchworkowej zasady. Odzyskany materiał może nam posłużyć m.in. do wykonania podkładek na stół lub ozdobienia ramek na zdjęcia. Tego rodzaju fragmenty tkanin z powodzeniem możemy wykorzystać zwłaszcza w kuchni lub pokoju dziecięcym, gdzie udekorujemy nimi pewne części ścian lub lampy. Innym pomysłem jest uszycie zasłon bądź firan. Nie musimy w tym celu tworzyć jednolitej, dokładnie obszytej powierzchni – kawałki materiałów możemy zawiesić po prostu w oknie. Jest duża szansa, że ten pomysł spodoba się naszym dzieciom, szczególnie gdy nakłonimy je do współpracy podczas ozdabiania ich pokoju.

Imitacje

Popularność ozdabiania skrawkami materiałów sprawiła, że możemy kupić tapety lub płytki ceramiczne, które imitują opisany powyżej efekt. Dzięki temu łatwiej wykorzystamy je m.in. w kuchni, nie tracąc przy tym wrażenia, że ściana ozdobiona jest kawałkami tkanin. Jest to dobre rozwiązanie, zwłaszcza jeżeli w ten sposób chcemy wykończyć ścianę pomiędzy blatem i półkami.

Pomysłowość

Opisane wyżej pomysły stanowią inspirację do dalszego poszukiwania sposobów na to, jak wykorzystać skrawki materiałów. Szczególnie, jeżeli chodzi o kwestię szycia różnego rodzaju dodatków do domu. Z pewnością efekt, jaki dzięki nim osiągniemy, sprawi, że otrzymane przedmioty zyskają swój styl i charakter, który przykuje uwagę każdego, kto będzie miał okazję je zobaczyć.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Srebro w mieszkaniu

Srebro w mieszkaniu
Kolor srebrny jest bezpieczny i stonowany. Łatwo się go łączy w klasyczne kompozycje nawet z bardzo nowoczesnymi dodatkami. Srebrny pomaga nadać wnętr...
Czytaj więcej

Sypialnia i pokój dziecka w jednym – jak zaaranżować wspólną przestrzeń?

Sypialnia i pokój dziecka w jednym – jak zaaranżować wspólną przestrzeń?
Sypialnia i pokój dziecka w jednym to rozwiązanie, na które powinni zdecydować się posiadacze niewielkich mieszkań. Choć może się to wyd...
Czytaj więcej

Fioletowe akcenty w beżowym pomieszczeniu – jak je dobrać?

Fioletowe akcenty w beżowym pomieszczeniu – jak je dobrać?
Beż to jeden z uniwersalnych kolorów, który z powodzeniem może stać się motywem przewodnim wielu aranżacji. Z łatwością dopasujemy do niego meble i do...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
2 komentarze
28.06.2016
No ciekawe, właściwie wszystko można wtórnie wykorzystać i zrobić z tego coś ładnego. Patchwork mi się nawet podoba, ale czy samej by mi się chciało to robić?
26.07.2015
Całkowite skrawki, które pozornie do niczego się nie nadają mogą posłużyć do zrobienia dywanika na przykład jako legowisko dla psa czy kota. Wychodzą takie dywaniki bardzo łatwo, są trochę pstrokate, ale prosto się je robi.

Ocena i komentarz dla:

Jak wykorzystać skrawki materiałów w aranżacji wnętrz?