Produkty

Jak zagospodarować piwnicę?

Jak zagospodarować piwnicę?

Piwnicę traktujemy często jako miejsce, w którym składujemy niepotrzebne rzeczy, odstawiane na boczny tor z zamiarem ewentualnego użycia w przyszłości. Jej zagospodarowanie jest często chaotyczne i nieprzemyślane, przez co trudno nam cokolwiek znaleźć. Warto zatem odpowiednio zaaranżować piwnicę, aby w jak najlepszy sposób wykorzystać wolną przestrzeń.

siłownia w piwnicyW zależności od tego czy mieszkamy w bloku, czy w domku jednorodzinnym, mamy różne możliwości zaaranżowania piwnicy. Zdecydowanie mniejsze pole manewru jest w przypadku komórek dla mieszkańców bloków mieszkalnych. Jeżeli zaś budujemy własny dom, to już na etapie planowania warto zastanowić się, jakie będziemy mieć potrzeby względem pomieszczenia piwnicznego, tak aby odpowiednio je zagospodarować.

 

Tradycyjne zagospodarowanie piwnicy


W małych komórkach w blokach mieszkalnych, które są przypisane do naszych mieszkań, trudno zagospodarować funkcjonalne pomieszczenie. Najczęściej traktujemy je jako magazyn dla mniej potrzebnych rzeczy, na które nie mamy miejsca w mieszkaniu. W okresie letnim wstawiamy tam nieużywany sprzęt sportowy (narty, deski snowboardowe, sanki), a zimą możemy tam przechować rower czy grilla. Równie często wykorzystujemy piwnicę jako spiżarnię, w której trzymamy przetwory oraz zapasy żywności. W takim przypadku warto wstawić tam regał lub zamontować solidne półki, na których poustawiamy wszelkie przedmioty, a co najważniejsze, będziemy mieli do nich łatwy dostęp. Jeżeli przeznaczymy piwnicę na spiżarnię, to musimy zwrócić uwagę na to, czy nie jest w niej zbyt ciepło. Z reguły najchłodniejsze są pomieszczenia umiejscowione od strony północnej. Warto również poddać pomieszczenie deratyzacji i dezynsekcji, aby uniknąć nieproszonych gości takich jak szczury, myszy, karaluchy czy mrówki.

 

winoteka w piwnicyW domach jednorodzinnych mamy zdecydowanie większe pole manewru. Czasem podpiwniczony jest cały budynek i do zagospodarowania mamy kilka pomieszczeń. Jedno z nich najczęściej przeznaczamy na kotłownię (jeżeli nie mamy przyłącza do ogrzewania miejskiego). W pomieszczeniu przylegającym do kotłowni możemy składować opał. Coraz częściej decydujemy się na urządzenie w podpiwniczeniu pralni. Dzięki temu zyskujemy dodatkową przestrzeń w łazience, w której nie musi stać już pralka. Trzeba jednak pamiętać, że będziemy potrzebowali w piwnicy przyłącza elektrycznego i wodno-kanalizacyjnego.

 

Nieograniczone możliwości


Piwnica wcale nie jest miejscem, które musimy zagospodarować w tradycyjny sposób. Tak naprawdę jest to kolejne pomieszczenie w domu, którego aranżacja zależy wyłącznie od nas. Piwnica idealnie sprawdza się jako pomieszczenie w którym spędzamy wolny czas. Możemy zorganizować tam domową salę kina domowego lub siłownię. Jeżeli zależy nam na odosobnionym i wyciszonym miejscu do pracy, to piwnica równie dobrze sprawdzi się jako gabinet. Świetne będzie również jako pomieszczenie, w którym zrealizujemy swoje pasje, nie przeszkadzając przy tym innym domownikom.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Jak urządzić mieszkanie w bloku? 5 sprytnych sposobów

Jak urządzić mieszkanie w bloku? 5 sprytnych sposobów
Mimo że małe mieszkania uznaje się za trudniejsze w aranżacji, stosunkowo łatwo możesz stworzyć w nich funkcjonalną i komfortową przestrzeń. Przyda Ci...
Czytaj więcej

Ozdobne pudełka – jak je wykorzystać, by uporządkować przestrzeń

Ozdobne pudełka – jak je wykorzystać, by uporządkować przestrzeń
Pudełka do przechowywania, ozdobne i oryginalne opakowania to praktyczny trend w urządzaniu mieszkań. Możesz wybierać w różnorodnej kolorystyce...
Czytaj więcej

Urządzamy wygodny system przechowywania w domowym kąciku biurowym

Urządzamy wygodny system przechowywania w domowym kąciku biurowym
Tam, gdzie chcemy pracować się i uczyć, musimy mieć wygodny system do przechowywania. Nie tylko tyczy się to podręcznych książek czy zeszytów, które w...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak zagospodarować piwnicę?