Przygotowanie do pracy
Po zakupie kamienia dekoracyjnego (warto zaopatrzyć się w około 10% materiału więcej, by mieć pewność, że nie zabraknie nam go tuż przed zakończeniem prac związanych z jego montażem) i przewiezieniu go do domu, wraz z nim powinny zagościć następujące preparaty:
- płyn do gruntowania ścian,
- klej do płytek gipsowych lub mrozoodporny do powierzchni kamiennych, najlepiej od tego samego producenta,
fuga – opcjonalnie, w zależności od wzoru kamienia do ułożenia,
- impregnat do powierzchni gipsowych lub kamiennych.
Przygotowujemy też narzędzia, będą to: miara pozioma, druciana lub ryżowa szczotka, rękawice ochronne, papier lub folia do ochrony powierzchni podłogi, plastikowe kliny, paca z zębami, piła do drewna lub szlifierka kątowa z tarczą do cięcia kamienia, listwa poziomująca, ołówek.
Przygotowanie do układania kamienia ozdobnego
Na podłodze rozkładamy papier ochronny lub folię. Kamień ozdobny lub imitujące go, wykonane z gipsu płytki z niezwykle twardą i odporną na uszkodzenia mechaniczne i termiczne powłoką kładziemy na ścianach uprzednio do tego przygotowanych. Ich powierzchnia powinna zostać oczyszczona, a wcześniej pozbawiona wszelkich pozostałości po tapecie czy farbach. Po odpyleniu ścian, na przykład za pomocą odkurzacza, gruntujemy ich powierzchnię, a jeśli pracujemy na gruncie gipsowym, czynność tę przeprowadzamy dwa razy. Po 24 godzinach przytwierdzamy tuż nad podłogą listwę poziomującą, dzięki której rzędy naszych ozdób będą ułożone prosto i symetrycznie.
Układanie kamienia ozdobnego
W przypadku kamienia ozdobnego ważne jest, by już na wstępie prac otworzyć wszystkie opakowania, w jakich dotarł on do naszego domu. Będziemy z każdego z nich, po kolei, czerpali po jednej gipsowej płytce i układali jedną obok drugiej. Dlaczego? Specyfika wytwarzania płytek gipsowych imitujących kamień pozwala na uzyskiwanie nieco odmiennej kolorystyki w każdej z partii materiału. Aby więc nasza dekoracja nie była miejscami zdecydowanie ciemniejsza i jaśniejsza, mieszamy ze sobą elementy z różnych kartonów.
Płytki układamy od dołu. Każdą z nich dokładnie, za pomocą szczotki drucianej lub ryżowej, pozbawiamy gipsowego nalotu od wewnętrznej strony, po czym nakładamy na nią klej. Robimy to pacą z zębami, a pokryć powinniśmy najmniej 80% powierzchni. Tak przygotowany element przytwierdzamy do ściany, lekko poruszając nim na boki, dopasowując do sąsiadującej z nim płytki. Ułożenie każdego nowego rzędu dekoracji kończy sprawdzenie poziomu. W razie konieczności jego skorygowania użyć powinniśmy klinów z tworzywa sztucznego, które usunąć możemy po wyschnięciu kleju.
Do cięcia płytek układanych w okolicach narożnika używamy piły do drewna. Jeśli pracujemy na zewnątrz i kładziemy kamień ozdobny na elewacji, używamy kleju mrozoodpornego i szlifierki kątowej do cięcia, wyposażonej w tarczę tnącą do kamienia.
Zakończenie prac
Wszelkie przypadkowe zabrudzenia pochodzące od kleju usuwamy na bieżąco. Po ułożeniu dekoracji odczekujemy podany przez producenta czas i chronimy ułożoną powierzchnię przed uszkodzeniami i złymi warunkami atmosferycznymi – najczęściej trwa to od 1 do 15 dni. Następnie ścianę impregnujemy, co możemy zrobić za pomocą specyfiku w aerozolu. Dzięki tej czynności nasza nowa warstwa dekoracyjna będzie bardziej odporna na działanie wody pochodzącej z deszczu czy śniegu, a na jej powierzchni nie będą pokazywały się nieestetyczne wykwity. Ściana ozdobiona tego typu dekoracją nabiera zupełnie nowego charakteru.