Produkty

Jak zamocować kamień dekoracyjny?

Jak zamocować kamień dekoracyjny?

Od kiedy jako materiał do wykończenia naszych ścian pojawił się kamień, zainteresowanie nim nie słabnie. Jest uniwersalny – stosuje się go na elewacjach i we wnętrzach mieszkań. Jego montaż jest niezwykle prosty i nie przekracza możliwości zaprawionego w bojach majsterkowicza-pasjonata. Oto jak wygląda kolejność prac przy montowaniu kamienia dekoracyjnego.

kamień dekoracyjnyPrzygotowanie do pracy

Po zakupie kamienia dekoracyjnego (warto zaopatrzyć się w około 10% materiału więcej, by mieć pewność, że nie zabraknie nam go tuż przed zakończeniem prac związanych z jego montażem) i przewiezieniu go do domu, wraz z nim powinny zagościć następujące preparaty:

-
płyn do gruntowania ścian,

-
klej do płytek gipsowych lub mrozoodporny do powierzchni kamiennych, najlepiej od tego samego producenta,

fuga – opcjonalnie, w zależności od wzoru kamienia do ułożenia,

-
impregnat do powierzchni gipsowych lub kamiennych.

Przygotowujemy też narzędzia, będą to: miara pozioma, druciana lub ryżowa szczotka, rękawice ochronne, papier lub folia do ochrony powierzchni podłogi, plastikowe kliny, paca z zębami, piła do drewna lub szlifierka kątowa z tarczą do cięcia kamienia, listwa poziomująca, ołówek.

Przygotowanie do układania kamienia ozdobnego

Na podłodze rozkładamy papier ochronny lub folię. Kamień ozdobny lub imitujące go, wykonane z gipsu płytki z niezwykle twardą i odporną na uszkodzenia mechaniczne i termiczne powłoką kładziemy na ścianach uprzednio do tego przygotowanych. Ich powierzchnia powinna zostać oczyszczona, a wcześniej pozbawiona wszelkich pozostałości po tapecie czy farbach. Po odpyleniu ścian, na przykład za pomocą odkurzacza, gruntujemy ich powierzchnię, a jeśli pracujemy na gruncie gipsowym, czynność tę przeprowadzamy dwa razy. Po 24 godzinach przytwierdzamy tuż nad podłogą listwę poziomującą, dzięki której rzędy naszych ozdób będą ułożone prosto i symetrycznie.

Układanie kamienia ozdobnegokamień dekoracyjny na ścianie

W przypadku kamienia ozdobnego ważne jest, by już na wstępie prac otworzyć wszystkie opakowania, w jakich dotarł on do naszego domu. Będziemy z każdego z nich, po kolei, czerpali po jednej gipsowej płytce i układali jedną obok drugiej. Dlaczego? Specyfika wytwarzania płytek gipsowych imitujących kamień pozwala na uzyskiwanie nieco odmiennej kolorystyki w każdej z partii materiału. Aby więc nasza dekoracja nie była miejscami zdecydowanie ciemniejsza i jaśniejsza, mieszamy ze sobą elementy z różnych kartonów.

Płytki układamy od dołu. Każdą z nich dokładnie, za pomocą szczotki drucianej lub ryżowej, pozbawiamy gipsowego nalotu od wewnętrznej strony, po czym nakładamy na nią klej. Robimy to pacą z zębami, a pokryć powinniśmy najmniej 80% powierzchni. Tak przygotowany element przytwierdzamy do ściany, lekko poruszając nim na boki, dopasowując do sąsiadującej z nim płytki. Ułożenie każdego nowego rzędu dekoracji kończy sprawdzenie poziomu. W razie konieczności jego skorygowania użyć powinniśmy klinów z tworzywa sztucznego, które usunąć możemy po wyschnięciu kleju.

Do cięcia płytek układanych w okolicach narożnika używamy piły do drewna. Jeśli pracujemy na zewnątrz i kładziemy kamień ozdobny na elewacji, używamy kleju mrozoodpornego i szlifierki kątowej do cięcia, wyposażonej w tarczę tnącą do kamienia.

Zakończenie prac

Wszelkie przypadkowe zabrudzenia pochodzące od kleju usuwamy na bieżąco. Po ułożeniu dekoracji odczekujemy podany przez producenta czas i chronimy ułożoną powierzchnię przed uszkodzeniami i złymi warunkami atmosferycznymi – najczęściej trwa to od 1 do 15 dni. Następnie ścianę impregnujemy, co możemy zrobić za pomocą specyfiku w aerozolu. Dzięki tej czynności nasza nowa warstwa dekoracyjna będzie bardziej odporna na działanie wody pochodzącej z deszczu czy śniegu, a na jej powierzchni nie będą pokazywały się nieestetyczne wykwity. Ściana ozdobiona tego typu dekoracją nabiera zupełnie nowego charakteru.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Ogrzewanie podłogowe – jaki klej do montażu posadzki wybrać?

Ogrzewanie podłogowe – jaki klej do montażu posadzki wybrać?
Ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie, po które sięgamy coraz częściej, doceniając przede wszystkim komfort, jaki się z nim wiąże. Po jaki klej p...
Czytaj więcej

Instrukcja wideo - jak położyć nowe płytki na starych?

Instrukcja wideo - jak położyć nowe płytki na starych?
Chcąc szybko odświeżyć ścianę lub podłogę wykończoną płytkami, wcale nie musimy ich skuwać – równie dobrze możemy wykorzystać metodę klej...
Czytaj więcej

Układanie płytek na schodach krok po kroku

Układanie płytek na schodach krok po kroku
By bezbłędnie położyć płytki na schodach, odpowiednio przygotuj podłoże, dobrze rozprowadź klej i stale kontroluj poziom układanej powierzchni. O czym...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak zamocować kamień dekoracyjny?