Base image W nocy z 23 na 24 maja (z poniedziałku na wtorek) planujemy przeprowadzenie prac serwisowych. Prace rozpoczną się od godziny 21:00 do godziny 6:00. W trakcie ich trwania mogą wystąpić problemy z zakupem naszych produktów, logowaniem do serwisu, dodawaniem komentarzy do produktów, weryfikacją dostępności i cen produktów.

Jak zamontować brodzik? Montaż brodzika

Jak zamontować brodzik? Montaż brodzika

Kabina prysznicowa to popularne rozwiązanie, które sprawdza się nie tylko w małych łazienkach. Często jest połączona z wanną, umożliwiając sprawniejszy przebieg kąpieli i większą oszczędność wody. Jeżeli prace remontowo-wykończeniowe w swoim domu przeprowadzasz samodzielnie i zastanawiasz się, czym przykleić brodzik do płytek oraz jak zamontować odpływ liniowy – zebraliśmy dla Ciebie wszystkie niezbędne informacje.

Przejdź do następnych akapitów:

Jak zamontować brodzik? Narzędzia i materiały

Nasza instrukcja montażu brodzika zaczyna się od wypunktowania przyborów potrzebnych do pracy. Zanim przystąpisz do instalacji kabiny prysznicowej, skompletuj niezbędne narzędzia i materiały. Dzięki temu przeprowadzisz prace bez zbędnych przerw na poszukiwanie poszczególnych przedmiotów lub dokupowanie brakujących elementów.

jak zamontować brodzik

Najważniejszy jest sam brodzik. Wybór odpowiedniego modelu znacznie ułatwia instalację, dlatego zwróć uwagę nie tylko na jego kształt i wymiar, ale również umiejscowienie otworu odpływowego. Nie bez znaczenia jest także miejsce, w którym znajduje się wlot do kanalizacji – od niego powinna zależeć wysokość wybranego brodzika. Podstawowe elementy montażowe, takie jak zaczepy, nóżki czy szyny – zazwyczaj znajdują się w komplecie z całą kabiną prysznicową. Jeżeli brakuje ich w zestawie, kompatybilne części dobierzesz z oferty tego samego producenta.

Jakie jeszcze akcesoria pomogą Ci wykonać prawidłowe podłączenie brodzika?

  • Syfon brodzikowy – najlepiej wybierz taki model, który umożliwia oczyszczanie od góry.
  • Elastyczna rura przyłączeniowa – średnica 50 mm powinna idealnie pasować do instalacji kanalizacyjnej.
  • Niezbędnik do mierzenia i zaznaczania – zestaw złożony z poziomicy i ołówka bądź rysika to niezbędne przybory, które wykorzystasz wielokrotnie na każdym etapie prac.
  • Wiertarka, wkrętarka i kołki rozporowe lub klej montażowy – zależnie od konkretnego modelu. Niektóre brodziki mocujemy przy pomocy zaczepów na kołkach rozporowych, natomiast w przypadku innych wystarczy właściwy klej.
  • Uszczelki – dzięki nim zabezpieczysz odpływ.
  • Wyciskarka z silikonem uszczelniającym – wybierz kolor biały, który najlepiej sprawdza się do prac przy ceramice sanitarnej.
  • Piłka do metalu – może się przydać do skrócenia rury przyłączeniowej.

Montaż brodzika w łazience

Zanim przejdziemy do omówienia, na czym polega montaż brodzika kabiny prysznicowej, warto na chwilę powrócić do kwestii związanych z wyborem modelu i jego umiejscowieniem.

W jakim miejscu zamontować brodzik?

Wiele osób intuicyjnie popełnia błąd, który powoduje znacznie utrudnienia podczas instalacji. Polega on na doborze takiego brodzika, którego otwór odpływowy po przymierzeniu do miejsca montażu znajduje się bardzo blisko wlotu kanalizacyjnego. Zbyt mała odległość sprawia, że wygięcie elastycznej rury do odpowiedniej pozycji jest bardzo trudne. Odległość między otworami na rurę powinna być umiarkowana.

Jak już wspomnieliśmy, należy wziąć pod uwagę również wysokość brodzika względem usytuowania wlotu do kanalizacji. Wybierz model, który zakryje to miejsce, w innym wypadku widoczna rura popsuje estetyczny efekt wizualny.

Montaż brodzika kabiny prysznicowej nie powinien być wykonywany na surowej posadzce. Najpierw wyłóż łazienkę płytkami ceramicznymi. Jeżeli planujesz inny wystrój łazienki, przygotuj pod brodzik wylewkę.

Tradycyjny brodzik powinien być umiejscowiony przy ścianie, w rogu lub wnęce – blisko wlotu do kanalizacji. Jeżeli jesteś dopiero na etapie projektowania przyszłej łazienki, możesz przemyśleć tę kwestię i samodzielnie zdecydować o najkorzystniejszym rozłożeniu całej armatury. W przypadku remontu opcje są ograniczone – możesz umieścić nowy brodzik w miejscu poprzedniego lub ewentualnie nieznacznie go przesunąć.

brodzik kwadratowy Brodzik konglomeratowy prostokątny Piro 80 x 120 x 2,7 cm

Instrukcja montażu brodzika

Jeżeli niezbędne narzędzia i materiały są już skompletowane, a miejsce na brodzik jest odpowiednio przystosowane, możesz przystąpić do pracy. Jak zamontować brodzik? Pierwszy krok to ustalenie wysokości brodzika – zadbaj o to, by uregulowana przez Ciebie długość nóżek pozwalała na skuteczne zastosowanie dołączonego do zestawu panelu maskującego. Na tym etapie pracy nie zdejmuj folii zabezpieczającej z brodzika – w ten sposób zapobiegniesz przypadkowym uszkodzeniom podczas montażu.

Po dokręceniu wszystkich nóżek upewnij się, że mają one identyczną wysokość. Postaw brodzik na podłożu i sprawdź, czy każda z nich opiera się na posadzce. Wszelkie nierówności możesz zauważyć i skontrolować również przy pomocy poziomicy, ustawiając ją kolejno wzdłuż krawędzi brodzika, a także po przekątnych (lub promieniu, jeśli model jest zaokrąglony). Jeżeli brodzik jest montowany na zaczepy, w tym momencie możesz zamontować je we wskazanych miejscach.

Zanim przeprowadzisz podłączenie brodzika, zrób przymiarkę. Jeszcze raz ustaw go w planowanym miejscu i sprawdź, czy panel maskujący pasuje do całej konstrukcji. W razie potrzeby możesz jeszcze raz uregulować nóżki – to ważne, by na tym etapie upewnić się, że te elementy są doskonale dopasowane. Pamiętaj, by przy pomocy poziomicy ocenić, czy brodzik stoi równo.

podłączanie brodzika

Kolejny krok to montaż syfonu do brodzika. Zaznacz na podłodze miejsce, w którym znajduje się otwór w brodziku. To pomoże Ci w dopasowaniu elastycznej rury. Montaż syfonu do brodzika rozpocznij od podłączenia go do kanalizacji. Jeżeli rura jest za długa, przytnij ją piłką do metalu. Skręcając syfon, uważaj na uszczelki. Jeżeli któraś z nich się wygnie, może doprowadzić do przecieków.

Jak zamontować brodzik? Po uszczelnieniu odpływu przymocuj go na stałe przy pomocy zaczepów lub kleju. Czym przykleić brodzik do płytek? Wykorzystaj w tym celu profesjonalny klej montażowy, który z łatwością znajdziesz w naszym sklepie. Zastosuj go zarówna na nóżkach, jak i bokach przylegających do ściany. Dzięki temu brodzik będzie stabilny. Szczeliny uzupełnij silikonem. Zanim przystąpisz do montażu kabiny, odczekaj dobę, by struktura silikonu oraz kleju się związała.

Jak zamontować odpływ liniowy?

Brodzik z odpływem liniowym to innowacyjne rozwiązanie, dzięki któremu możesz umieścić natrysk w dowolnym miejscu. Jeżeli szukasz rozwiązania, które pozwoli na przystosowanie łazienki do potrzeb osoby niepełnosprawnej lub starszej, jest nim właśnie odpływ liniowy. Jak zamontować tego typu brodzik?

Zanim omówimy, jak zamontować odpływ liniowy, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Aby zainstalować brodzik z odpływem liniowym, należy uwzględnić taką potrzebę już na etapie projektowania łazienki. Ukryta pod podłogą konstrukcja odwadniająca ma kilka centymetrów wysokości, więc upewnij się, że nie ma architektonicznych przeciwwskazań do jej zastosowania. Pamiętaj, by decydując się na odpływ liniowy, wykonać kompleksową hydroizolację całego podłoża oraz ścian sąsiadujących.

Jak zamontować ten innowacyjny system? Wszystkie jego elementy znajdziesz w zestawie. Kratkę, przez którą odpływa woda, umieść 1 mm poniżej poziomu płytek. Ze względu na specyficzny rodzaj odpływu, brodzik powinien stwarzać warunku do naturalnego spadku wody, a więc musi charakteryzować się niewielką krzywizną. Pod kasetą z syfonem możesz umieścić dodatkową matę hydroizolacyjną.

odpływ liniowy durasan slim Odpływ prysznicowy Durasan Slim 75 cm

Jeżeli brodzik znajduje się na poziomie posadzki, warto zastosować hydrofobowe zabezpieczenie na całej powierzchni. W razie jakichkolwiek wątpliwości szukaj informacji w instrukcji, która będzie dołączona do zestawu. Zazwyczaj producenci bardzo dokładnie określają, jak powinien wyglądać prawidłowy montaż części.

Ze względu na skomplikowaną konstrukcję odpływu liniowego, warto zainwestować w wysokiej jakości elementy, które wykażą odporność na długotrwałą eksploatację i działanie środków chemicznych przeznaczonych do czyszczenia. W innym wypadku po kilku latach konieczna może być kosztowna i trudna wymiana całego systemu. Pielęgnując brodzik z odpływem liniowym, pamiętaj o tym, aby dobierać odpowiednie detergenty do materiałów, z których są wykonane elementy konstrukcji. Dzięki temu zapobiegniesz zniszczeniu odpływu i zażegnasz ryzyko zalania.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Renowacja łazienki – łazienka w stylu art deco

Renowacja łazienki – łazienka w stylu art deco
Art deco to wyjątkowo elegancki i wyróżniający się styl w architekturze. Jest synonimem wyważonej klasy i wysmakowanego piękna. To idealne rozw...
Czytaj więcej

Drzwi przesuwne do kabiny prysznicowej. Jak krok po kroku je zamontować?

Drzwi przesuwne do kabiny prysznicowej. Jak krok po kroku je zamontować?
Kabina prysznicowa to idealne rozwiązanie do małych i trudnych w adaptacji łazienek. Może być z brodzikiem lub bez, wykonana ze szkła, plastiku lub in...
Czytaj więcej

Kolekcja Beloya, czyli jak wybrać idealny prysznic do każdej łazienki

Kolekcja Beloya, czyli jak wybrać idealny prysznic do każdej łazienki
Z pewnością nie raz podczas remontu głowiliśmy się nad tym, jak wpasować nowy prysznic w wystrój łazienki. W końcu powinien nie tylko zapewniać...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak zamontować brodzik? Montaż brodzika