Produkty

Jak zamontować kółka do stolików, krzeseł i walizek?

Jak zamontować kółka do stolików, krzeseł i walizek?

Przerabianie codziennych przedmiotów i nadawanie im nowej użyteczności nie przemija. Aby nadać naszym sprzętom mobilności, która sprawi, że będą łatwiejsze w przemieszczaniu, a zapełniony nimi pokój będziemy mogli dowolnie aranżować w kilku ruchach, wystarczy naprawdę niewiele.

fotel na kółkachFotel

Najpopularniejszym sprzętem na kółkach jest oczywiście biurowy fotel. Nie oznacza to, że nie możemy zaopatrzyć w kółka również skórzanych wersji z szerokimi oparciami. W tym wypadku wszystko rozbija się o wytrzymałość wybranych kółek – musimy koniecznie sprawdzić jak duży ciężar potrafią utrzymać. Zazwyczaj są sprzedawane w zestawach po cztery, co ułatwi wymianę nóżek.

Instalacja kółek jest bardzo prosta, choć będzie wymagała kilku sprzętów. Nie poradzimy sobie bez:

- wiertarki,
- kołków lub wkrętów,
- nóżek z blaszkami do osadzenia,
- piły (jeśli zamierzamy odciąć nóżki).

Gdy zgromadzimy już taki zestaw, musimy zadecydować, czy dotychczasowe punkty oparcia zostaną na miejscu, czy też chcemy zachować taką samą wysokość mebla. W drugim przypadku będziemy musieli odciąć lub odkręcić nóżki. Drewniane podstawki oznaczamy dokładnie za pomocą markera do jednolitej wysokości – jeśli się pomylimy, nasz fotel będzie nierówny. Lepiej zostawić sobie odrobinę zapasu na ewentualne poprawki, a następnie obrócić mebel na bok i odciąć nóżki piłą lub wyrzynarką.

W przypadku podpórek wkręcanych problem pojawi się po ich odkręceniu. Dobranie kółek z trzpieniami idealnie dopasowanymi do istniejących otworów będzie niezwykle trudne. Jeśli nam się to nie uda, pozostaje użycie tej samej metody, co w przypadku mebla na drewnianych podstawkach, czyli wywiercenia dziury. W tym wypadku będziemy musieli uważać na jej rozmiar.

Przed użyciem wiertarki koniecznie sprawdźmy, czy w meblu jest odpowiednia ilość miejsca na nawiercenie dziury. Nie chcemy przebić się na drugą stronę. Mebel odwracamy do góry nogami i używamy wiertła o długości i przekroju odpowiadającym kółkom. W ekstremalnych przypadkach będziemy musieli zbudować narożniki do osadzenia kółek.

Będą nam do tego potrzebne cztery kawałki drewna, najlepiej w kolorze naszego mebla, które przytwierdzimy do miejsca osadzenia za pomocą gwoździ. Dopiero na tak przygotowanej powierzchni jesteśmy w stanie osadzić kółka.

kółko meblowe castoramaStolik

Ruchomy stolik kawowy to świetne rozwiązanie do salonu, ponieważ przesuniemy go dowolnie wokół kanapy. Zasada instalacji jest identyczna, a ponieważ będzie operować na drewnie, na pewno uda nam się znaleźć miejsce do przytwierdzenia kółek.

Walizki

W przypadku dużych i ciężkich walizek również możemy zastosować znane od tysiącleci rozwiązanie. W tym wypadku musimy znaleźć plastikowe kółka z drobnymi śrubkami. Następnie przyłóżmy je do walizki, by zaznaczyć miejsca, w których będziemy mogli je zamontować. Szukajmy twardej powierzchni – w przypadku materiałowych walizek pozostanie nam skorzystanie z mocnego kleju. Pamiętajmy, by zabezpieczyć końcówki wkrętów znajdujące się wewnątrz – inaczej ryzykujemy, że przy pakowaniu uszkodzą nasze ubrania.

Data publikacji: 09.02.2015
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Meble na kółkach – jakie warto wybrać?

Meble na kółkach – jakie warto wybrać?
Fotele, szafki, a nawet nowoczesne biurka – wszystkie te meble są dostępne w wersji na kółkach. Kiedy warto je wybrać i na co zwracać uwa...
Czytaj więcej

DIY – do czego przydadzą nam się kółka meblowe?

DIY – do czego przydadzą nam się kółka meblowe?
Kółka meblowe to praktyczne akcesoria, które – jak sama nazwa wskazuje – mocujemy najczęściej do mebli. Szafki, stoliki, reg...
Czytaj więcej

Jakie meble mogą być na kółkach?

Jakie meble mogą być na kółkach?
Pomysł montowania mebli na kółkach nie pojawił się wczoraj. Meble takie można było dostać już dobrych parę lat temu, ale właśnie teraz ta konst...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak zamontować kółka do stolików, krzeseł i walizek?