Czym jest drenaż?
Drenaż to system montowany w gruncie lub powierzchniowo, który odpowiada za zbieranie nadmiaru wód gruntowych oraz opadowych. Bardzo często jest receptą na szybkie i bezpieczne pozbycie się nadmiaru wody w ogrodach, a także z otoczenia fundamentów, co chroni skutecznie przed ich zawilgoceniem. Zastosowanie najlepszych na rynku systemów drenażowych pozwala odprowadzać wodę w szybkim tempie, nawet jeśli opady deszczu są dość intensywne. Drenaż jest szczególnie przydatny tam, gdzie niewystarczające okazuje się odpowiednie do spływu wody uformowanie terenu.
Drenaż podziemny a powierzchniowy
Drenaż podziemny to system rur montowany w rowach wypełnionych piaskiem i żwirem. Odprowadzanie wody jest tutaj oparte na sączkach zbierających nadmiar wody z terenu, które odprowadzają ją do tak zwanych zbieraczy, skąd w ostatnim etapie trafia ona do odbiornika. Odbiornikiem może być rów melioracyjny, kanalizacja deszczowa, układy chłonne czy większe zbiorniki wodne, takie jak jezioro czy rzeka. Warunkiem wykonania takiego drenażu jest możliwość odprowadzenia wody na zewnątrz ogrodu. Drenaż podziemny możemy podzielić na systematyczny, który stosuje się na dużych działkach, oraz niesystematyczny, stosowany na działkach mniejszych, gdzie woda opadowa stosunkowo wolno wsiąka w grunt.
Drenaż powierzchniowy jest mniej popularny od podziemnego. To nic innego jak warstwa żwiru lub keramzytu, którą zastępuje się częściowo warstwę gruntu. Usuwane jest wówczas około 20 - 40 cm gruntu, po czym na samym dnie umieszczana jest geowłóknina, która zapobiega jego mieszaniu się z powierzchniową warstwą drenażową. Całość dopełniana jest żwirem i utwardzana wzdłuż ścieżki ukształtowanej z odpowiednim spadkiem tak, aby woda zbierała się w warstwie drenażowej, po czym powoli wsiąkała w grunt.
Montaż
Zainstalowanie drenażu dla naszych ścieżek ogrodowych najlepiej powierzyć fachowej ekipie, ponieważ wykonanie takiego systemu odprowadzania wody niejednokrotnie okazuje się skomplikowane. Jeśli jednak zdecydujemy się na samodzielny montaż, powinniśmy pamiętać o tym, że dreny układa się ze spadkiem 5 mm na odległość 1 m, w rowkach w kształcie trapezu oczyszczonych z kamieni oraz wysypanych piaskiem. Po zamontowaniu drenów całość pokrywamy żwirem i przysypujemy ziemią z wykopu. Przy mocno eksploatowanych ścieżkach, wyjątkowo narażonych na obciążenia, warto zastosować matę szkółkarską i gruby tłuczeń wapienny. Samą ścieżkę zaś dobrze jest wykonać na przepuszczalnych podbudowach z szerokimi fugami, co zapewnia przenikanie wody do głębszych warstw w gruncie.