Produkty

Jak zapewnić drenaż ścieżek ogrodowych?

Jak zapewnić drenaż ścieżek ogrodowych?

Ścieżki pozwalają nam dotrzeć bezpiecznie i komfortowo do konkretnych części ogrodu, nierzadko stanowią też bardzo znaczący walor estetyczny naszej działki. Częstym problemem w ich użytkowaniu są zastoiska wody, które nie tylko utrudniają sprawne korzystanie ze ścieżki, ale mogą też podtapiać rośliny. Drenaż jest receptą na wszystkie problemy.

kanał odprowadzający, drenaż ścieżki w ogrodzieCzym jest drenaż?

Drenaż to system montowany w gruncie lub powierzchniowo, który odpowiada za zbieranie nadmiaru wód gruntowych oraz opadowych. Bardzo często jest receptą na szybkie i bezpieczne pozbycie się nadmiaru wody w ogrodach, a także z otoczenia fundamentów, co chroni skutecznie przed ich zawilgoceniem. Zastosowanie najlepszych na rynku systemów drenażowych pozwala odprowadzać wodę w szybkim tempie, nawet jeśli opady deszczu są dość intensywne. Drenaż jest szczególnie przydatny tam, gdzie niewystarczające okazuje się odpowiednie do spływu wody uformowanie terenu.

Drenaż podziemny a powierzchniowy

Drenaż podziemny to system rur montowany w rowach wypełnionych piaskiem i żwirem. Odprowadzanie wody jest tutaj oparte na sączkach zbierających nadmiar wody z terenu, które odprowadzają ją do tak zwanych zbieraczy, skąd w ostatnim etapie trafia ona do odbiornika. Odbiornikiem może być rów melioracyjny, kanalizacja deszczowa, układy chłonne czy większe zbiorniki wodne, takie jak jezioro czy rzeka. Warunkiem wykonania takiego drenażu jest możliwość odprowadzenia wody na zewnątrz ogrodu. Drenaż podziemny możemy podzielić na systematyczny, który stosuje się na dużych działkach, oraz niesystematyczny, stosowany na działkach mniejszych, gdzie woda opadowa stosunkowo wolno wsiąka w grunt.

drenaż trawnikaDrenaż powierzchniowy jest mniej popularny od podziemnego. To nic innego jak warstwa żwiru lub keramzytu, którą zastępuje się częściowo warstwę gruntu. Usuwane jest wówczas około 20 - 40 cm gruntu, po czym na samym dnie umieszczana jest geowłóknina, która zapobiega jego mieszaniu się z powierzchniową warstwą drenażową. Całość dopełniana jest żwirem i utwardzana wzdłuż ścieżki ukształtowanej z odpowiednim spadkiem tak, aby woda zbierała się w warstwie drenażowej, po czym powoli wsiąkała w grunt.

Montaż

Zainstalowanie drenażu dla naszych ścieżek ogrodowych najlepiej powierzyć  fachowej ekipie, ponieważ wykonanie takiego systemu odprowadzania wody niejednokrotnie okazuje się skomplikowane. Jeśli jednak zdecydujemy się na samodzielny montaż, powinniśmy pamiętać o tym, że dreny układa się ze spadkiem 5 mm na odległość 1 m, w rowkach w kształcie trapezu oczyszczonych z kamieni oraz wysypanych piaskiem. Po zamontowaniu drenów całość pokrywamy żwirem i przysypujemy ziemią z wykopu. Przy mocno eksploatowanych ścieżkach, wyjątkowo narażonych na obciążenia, warto zastosować matę szkółkarską i gruby tłuczeń wapienny. Samą ścieżkę zaś dobrze jest wykonać na przepuszczalnych podbudowach z szerokimi fugami, co zapewnia przenikanie wody do głębszych warstw w gruncie.

Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Jak dbać o drożność rur odpływowych w kuchni?

Jak dbać o drożność rur odpływowych w kuchni?
Zlew kuchenny, zwłaszcza jeśli jest często używany, kieruje ku rurom odpływowym wodę zanieczyszczoną i zawierającą fragmenty umytych składników użytyc...
Czytaj więcej

Drenaż opaskowy jako świetne zabezpieczenie przed wilgocią

Drenaż opaskowy jako świetne zabezpieczenie przed wilgocią
O tym, jak istotne jest odpowiednie zabezpieczenie fundamentów przed destrukcyjnym działaniem wilgoci wie prawdopodobnie każdy, komu przyszło budować ...
Czytaj więcej

Domowe sposoby na zatkany zlew

Domowe sposoby na zatkany zlew
Zatkany odpływ w zlewie, wannie czy brodziku to jeden z tych problemów, z którym stosunkowo łatwo możemy sobie poradzić bez pomocy profesjonalnego hyd...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak zapewnić drenaż ścieżek ogrodowych?