Jak zawiesić lampę – krok po kroku

Jak zawiesić lampę – krok po kroku

Każdy gospodarz prędzej czy później stanie przed zadaniem montażu lampy w swoim domu. Nie jest to zadanie skomplikowane, jednak należy pamiętać o kilku zasadach, aby prace przebiegały bezpiecznie, a lampa mogła nam służyć przez długi czas. Prawidłowo zawieszona pełni nie tylko funkcję użytkową, oświetlając nasze mieszkanie, ale jest także elementem dekoracji.

lampaPotrzebne materiały i narzędzia:

- lampa,
- przewody,
- kołki rozporowe lub hak,
- ołówek,
- wiertarka,
- śrubokręt z miernikiem.

Krok 1 – upewniamy się, że nie porazi nas prąd

Zanim przystąpimy do montażu lampy, powinniśmy upewnić się, że nie będziemy prowadzić prac, gdy w przewodach elektrycznych płynie prąd. Podczas wiercenia otworów potrzebnych do zamocowania kołków lub haka możemy je uszkodzić, dlatego tak istotne jest wcześniejsze odcięcie zasilania. Aby jednak uniknąć naruszenia instalacji elektrycznej, powinniśmy najpierw sprawdzić, jak przebiegają przewody. Najczęściej poprowadzone są pionowo i poziomo od puszek instalacyjnych do wprowadzeń przewodów oświetleniowych. W przypadku wątpliwości warto użyć specjalnych urządzeń, które wykryją instalację elektryczną pod warstwą tynku.

Krok 2 – wiercenie otworów

Sposób mocowania lampy różni się w zależności od rodzaju materiału, z jakiego wykonany jest sufit. Do twardszych konstrukcji (np. betonowych) zaleca się stosowanie tulei rozporowych, natomiast do sufitów podwieszanych wystarczy, gdy użyjemy zwykłego kołka w formie haka, na którym zawiesimy lampę. Ich wielkość powinniśmy jednak dopasować do jej ciężaru. Potrzebne informacje – ilość i rozmiary kołków – można znaleźć w instrukcji dołączonej do lampy przez jej producenta.

Miejsca wykonania otworów zaznaczamy ołówkiem po przyłożeniu lampy do sufitu. Będziemy wtedy mieli pewność, że odległości pomiędzy kołkami będą prawidłowe. Otwory wiercimy wiertarką, która w przypadku betonu powinna posiadać mechanizm udarowo-obrotowy, co znacznie usprawni pracę. W pustych miejscach osadzamy kołki lub tuleje i zawieszamy na nich lampę.

Krok 3 – identyfikacja przewodów

W miejscu, w którym zawiesiliśmy lampę, powinny uprzednio być doprowadzone przewody elektryczne – dwa fazowe i jeden neutralny (zerowy). Jeżeli nie są odpowiednio oznaczone kolorami, musimy zdjąć z nich niewielką ilość izolacji i rozchylić tak, aby się nie dotykały, a następnie włączyć zasilanie elektryczne i włącznik światła. Śrubokrętem z miernikiem sprawdzamy, które przewody są fazowe (zapali się lampka w uchwycie śrubokręta) i oznaczamy je, aby podczas podłączenia do nich lampy nie pomylić przewodów.

Krok 4 – podłączenie do instalacji elektrycznej

Każda lampa powinna być wyposażona w specjalną kostkę do łączenia przewodów. Jeżeli jej nie ma, możemy ją dokupić w każdym sklepie z artykułami elektrycznymi lub budowlanymi. Przewody łączymy dzięki poluzowaniu w kostce niewielkich śrubek i wpuszczeniu pod nie z obu stron kabelków. Następnie śrubki dokręcamy i włączamy bezpieczniki, aby sprawdzić, czy lampa działa prawidłowo. Jeżeli żarówki się nie palą powinniśmy ponownie sprawdzić połączenie wszystkich przewodów w kostce.lampa

Jeżeli wszystko działa prawidłowo, zabezpieczamy przewody poprzez odpowiednią izolację. W tym celu powinniśmy ponownie wyłączyć bezpieczniki i osobno uszczelnić każdy przewód taśmą izolacyjną, upewniając się, że nie styka się z pozostałymi. W przeciwnym razie nastąpi zwarcie instalacji elektrycznej.

Krok 5 – dokręcenie lampy do sufitu

Ostatnim krokiem jest ostateczne przytwierdzenie lampy do sufitu i schowanie przewodów. W zależności od rodzaju lampy, nieestetycznie wystające kable możemy zakryć samą lampą (np. w przypadku plafonów) lub dołączoną do zestawu specjalną puszką, w której możemy je umieścić.

Następnie włączamy prąd i możemy cieszyć się nową lampą w naszym mieszkaniu.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Sprytne wskazówki dotyczące oświetlenia na jesień i zimę

Sprytne wskazówki dotyczące oświetlenia na jesień i zimę
Choć może Ci brakować letniego słońca, sezon jesienno-zimowy ma swój wyjątkowy urok. Odpowiednie oświetlenie na jesień i zimę może sprawić, że ...
Czytaj więcej

Oświetlenie do kuchni – na co zwrócić uwagę?

Oświetlenie do kuchni – na co zwrócić uwagę?
Zastanawiasz się, jakie są rodzaje opraw oświetleniowych i które najlepiej sprawdzą się w Twojej kuchni? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w n...
Czytaj więcej

Oświetlenie w domu – jak je odpowiednio dobrać?

Oświetlenie w domu – jak je odpowiednio dobrać?
Oświetlenie domu może całkowicie odmienić wnętrze, rozjaśnić ciemne zakamarki i pomóc w stworzeniu idealnej atmosfery. Jednak przy tak dużym wy...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak zawiesić lampę – krok po kroku