Kiedy przyda się szopa na narzędzia?
Kiedy zasiedlamy dom jednorodzinny, zazwyczaj łączy się to również z posiadaniem kawałka ziemi. Na takiej posesji zawsze jest wiele do zrobienia. Również samo gospodarstwo domowe wymaga różnorakich prac sezonowych i konserwacyjnych. Jeśli nasz dom nie należy do największych lub nie chcemy przeznaczać jednego z pomieszczeń na narzędziownię, szopa będzie doskonałym rozwiązaniem. Zdarza się również, że nie posiadamy garażu lub jest on zbyt ciasny, aby przechowywać tam swobodnie rozmaite akcesoria i urządzenia.
Szopa na narzędzia będzie ulubioną częścią naszej posesji, jeśli jesteśmy zapalonymi majsterkowiczami lub wykonujemy zawodowo prace ogrodowe, budowlane, warsztatowe i naprawcze. Tego typu niewielki domek pozwoli nam nie zagracić warsztatu, domu, garażu, tarasu, piwnicy lub patia. Jeśli zajmujemy się ogrodem, szopa na narzędzia będzie niezwykle użyteczna, ponieważ wszystko, czego będziemy potrzebować, zostanie umieszczone na wyciągnięcie ręki.
Czego potrzebujemy do budowy narzędziowni?
Prostą konstrukcję narzędziowni możemy wykonać samodzielnie z drewna i blachy. Będziemy też potrzebowali odpowiednich elektronarzędzi, a także podstawowych materiałów i akcesoriów. Urządzenia takie jak piła, szlifierka, wkrętarko-wiertarka z pewnością okażą się przydatne. Powinniśmy również odpowiednio ubrać się do pracy, a także wspomóc drabiną i stołem warsztatowym. Materiały i artykuły, które możemy wykorzystać, to między innymi płyty wiórowe, legary, kątowniki stalowe, gwoździe, wkręty, profile, kantówki, deski i blacha. Na powstałych ścianach warto od środka umieścić haki i półki, na których będziemy przechowywać i wieszać nasze narzędzia.
Budowa szopy na narzędzia
Budowę zacznijmy od mierzenia i przycinania desek, płyt, legarów i kantówek. W zależności od zaawansowania konstrukcji, wykonajmy w pierwszej kolejności podłogę i ściany. Kantówki narożnikowe można oprzeć na betonowych słupkach i przykręcić do nich specjalne okucia, co wzmocni szkielet. Najłatwiej wykonać prostą szopę na narzędzia przylegającą z jednej strony do budynku – domu czy garażu. Wtedy możemy zbić trzy lub nawet tylko dwie ściany i wykonać prosty, blaszany dach. Ziemię wyrównajmy, wyłóżmy geowłókniną i wysypmy na nią grys, który należy później ubić. Na takie podłoże można położyć płyty OCB. Podłogę wykonamy również z betonu lub za pomocą palet. Szkielet wraz z podłogą można również całkowicie zbić z drewna i postawić go na cegłach, aby nie przylegał bezpośrednio do ziemi.
Szopa na narzędzia może również pełnić rolę drewutni. Przechowamy tam kosiarkę, rower, grabie czy meble ogrodowe.