Produkty

Jak zgrzewać rury i jak działa zgrzewarka do rur

Jak zgrzewać rury i jak działa zgrzewarka do rur

Wiele prac remontowych lub naprawczych możesz wykonać w domu samodzielnie. Nie musisz wzywać fachowców ani zawracać głowy sąsiadowi „złotej rączce”. Dzięki temu domownicy z pewnością docenią Twoją zaradność, a zaoszczędzone pieniądze przeznaczysz na coś wyjątkowego. W tym artykule dowiesz się jak zgrzewać rury i jak to w ogóle działa?

Między innymi dlatego warto być dobrze przygotowanym na każdego rodzaju usterkę. Jeżeli chcesz troszczyć się o swój dom i własnoręcznie wykonywać drobne naprawy, koniecznie skompletuj niezbędne do tego akcesoria. Sprawdź, dlaczego wśród Twoich narzędzi powinna znaleźć się zgrzewarka do rur.

Co to jest zgrzewarka?

W szerszym znaczeniu zgrzewarka to po prostu urządzenie, które wykorzystuje technologię zgrzewania. Celem jej zastosowania jest wykonanie stałego połączenia między dwiema częściami, które są wykonane z tego samego materiału o właściwościach termoplastycznych. Polimery termoplastyczne wyróżniają się tym, że pod wpływem odpowiednio wysokiej temperatury przechodzą ze stanu stałego właśnie w stan plastyczny i mogą być wtedy dowolnie formowane. Kiedy nadasz im pożądaną formę, nowy kształt utrzyma się i będzie trwały po schłodzeniu.

Gdzie znajdziesz tworzywa termoplastyczne w swoim domu? Przede wszystkim w instalacji sanitarnej. To materiał, z którego najczęściej zbudowane są rury. W starym budownictwie możesz spotkać się jeszcze z rurami metalowymi, jednak wiedz, że to już powoli przeżytek. Instalacje zbudowane przy użyciu polimerów są o wiele trwalsze i nie ulegają rdzewieniu. Rury w Twoim domu mogą być zbudowane z tworzyw poliwinylowych (PVC lub PVC-C/CPVC), polietylenu (LDPE, MDPE, HDPE, PEX), polipropylenu (PP) i polibutylenu (PB).

zgrzewanie rur

Trwałe połączenia między rurami z tworzyw sztucznych są niezbędne, jeśli chcesz stworzyć solidną, prawidłowo działającą instalację. W tym celu możesz skorzystać z technologii klejenia lub zgrzewania. Z tych dwóch opcji tylko zgrzewanie daje Ci sto procent pewności, jeśli chodzi o skuteczność połączenia. Niestety zdarza się, że rury klejone po pewnym czasie użytkowania zaczynają przeciekać w miejscu połączenia. Nieszczelność grozi pęknięciem rury, a w dalszej perspektywie – zalaniem Twojego domu i licznymi szkodami powstałymi z tego powodu.

Zadbaj o prawidłowy stan instalacji sanitarnej w swoim domu, jeśli chcesz ustrzec się przez zniszczonymi parkietami, spuchniętymi meblami i zaciekami na ścianach. Weź pod uwagę, że tylko zgrzewarka jest w stanie zagwarantować Ci w pełni trwałe i niezawodne połączenie. Osobiście zgrzewając rury, możesz czuwać na prawidłowym przebiegiem procesu. Samodzielne zgrzewanie rur nie jest takie trudne – przekonasz się o tym w dalszej części artykułu.

Zasady funkcjonowania zgrzewarki

Działanie zgrzewarki ma na celu stworzenie nierozerwalnego połączenia między wylotami dwóch rur. W tym celu tworzywo, z którego wykonane są rury, zostaje podgrzane na krawędziach. Temperatura sprawia, że fragment materiału staje się plastyczny, zaś po wystygnięciu – twardnieje na stałe (jedyną możliwością zmiany kształtu jest ponowne rozgrzanie).

Zanim przystąpisz do samodzielnej pracy, pamiętaj o kilku zasadach, które mają na uwadze Twoje bezpieczeństwo i podpowiedzą Ci jak zgrzewać rury.

  • Zawsze używaj tylko oryginalnych narzędzi i przyrządów, zakupionych ze sprawdzonego źródła.

  • Sprawdź, czy sprzęt nie ma widocznych skaz i zanieczyszczeń. W razie potrzeby wyczyść go zgodnie z zaleceniami w instrukcji.

  • Zanim uruchomisz zgrzewarkę, zapoznaj się z instrukcją obsługi oraz zasadami BHP dotyczącymi jej użytkowania – bezwzględnie przestrzegaj wskazówek producenta.

  • Zwracaj uwagę na sygnalizację zgrzewarki, na przykład w postaci lampek.

  • Pamiętaj, że zgrzewarka nagrzewa się tak samo szybko niezależnie od temperatury w pomieszczeniu.

  • Zawsze sprawdzaj, jaka temperatura jest potrzebna do zgrzewania tworzywa, z którym pracujesz.

  • Po zakończeniu pracy pozostaw zgrzewarkę do wystygnięcia w bezpiecznym miejscu, następnie przechowaj ją w odpowiednich warunkach do następnego użycia – może Ci do tego posłużyć oryginalna walizeczka lub inny odpowiednio twardy pojemnik.

  • Nie wyrzucaj instrukcji – może Ci się przydać, jeśli po dłuższym czasie zapomnisz, jak prawidłowo korzystać ze swojego modelu zgrzewarki albo wtedy, gdy pożyczysz sprzęt innej osobie.

jak zgrzewać rury

Narzędzia, których potrzebujesz do pracy, to nie tylko zgrzewarka. Przygotuj także nożyce do cięcia rur, kalibrator, spirytus oraz szmatkę. Nakładki w wielu rozmiarach są zwykle dołączone do zestawu. Jeżeli jednak zdarzy się tak, że będziesz potrzebować innej nakładki, w miarę możliwości zakup ją od tego samego producenta – w ten sposób zyskasz pewność, że jest dokładnie dopasowana.

Zanim nastąpi właściwy proces zgrzewania, pora na prace przygotowawcze. Najpierw zajmij się rurami. Jeżeli trzeba przyciąć je na odpowiednią długość, użyj do tego specjalistycznych nożyc. Ewentualnie możesz zastąpić je obcinakiem krążkowym, piłą ręczną albo brzeszczotem. Zrób to powoli i precyzyjnie, by krawędzie były w miarę równe. Następnie przyciętą rurę trzeba wygładzić na brzegach za pomocą kalibratora lub ostrego noża. Taką czynność nazywamy gratowaniem (możesz także spotkać się z nazwą „gradowanie”). Wreszcie zastosuj szmatkę ze spirytusem to wyczyszczenia i odtłuszczenia rury. Tak przygotowany element jest już gotowy do dalszych czynności.

Aby połączenie powstało w prawidłowy sposób, musisz najpierw dobrać odpowiednie nakładki zgrzewarki do rozmiaru rury i kształtki. Nakładkę zainstaluj na wyłączonej zgrzewarce, postępując zgodnie z instrukcją danego modelu. Ustaw pożądaną temperaturę i czas zgrzania – pamiętaj, by sprawdzić te parametry, ponieważ są inne dla różnego rodzaju tworzyw. Teraz możesz uruchomić zgrzewarkę i przystąpić do najważniejszej części pracy.

Kiedy nakładki będą w odpowiednim stopniu rozgrzane, z jednej strony zamocuj na nich kształtkę, a z drugiej – rurę. Uchwyć elementy mocno i stabilnie, by się nie obracały. Kiedy uzyskasz odpowiedni stopień nadtopienia tworzywa, jednocześnie wyjmij rurę i kształtkę z nakładek. Pamiętaj, by nie przedłużać zbytnio nagrzewania. Nadmierna ekspozycja tworzywa na wysoką temperaturę może sprawić, że połączenie będzie nietrwałe. Kiedy wyciągniesz zgrzewane elementy, nie zmieniaj ich pozycji. Przez dłuższą chwilę mocno je dociskaj, by tworzywo się związało.

zgrzewanie rur plastikowych

Kiedy można zastosować zgrzewarkę do rur?

To narzędzie niezbędne podczas budowy domu lub generalnego remontu. Zgrzewarka do rur PCV przyda się za każdym razem, kiedy dopracowujesz instalację sanitarną bądź kanalizacyjną. Tutaj szczelność rur ma kluczowe znaczenie.

Rury PCV spotkasz także w roli osłon do kabli. Dbając o ich dokładne połączenie, zapobiegniesz uszkodzeniom instalacji elektrycznej. Dzięki temu przewody nie zniszczą się na przykład na skutek przeciekania dachu podczas ulewy.

Zgrzewarka do rur termoplastycznych umożliwia nie tylko stworzenie szczelnego i solidnego systemu, ale także szybką interwencję w razie usterki. Nie musisz wzywać zawodowego hydraulika i w stresie oczekiwać na jego przybycie. Wykonując samodzielną naprawę, zaoszczędzisz czas i pieniądze, a także zyskasz w oczach domowników.

zgrzewarka do rur

Sąsiedzi również docenią Twoją pomocną dłoń. Szybka reakcja na awarię rur jest szczególnie ważna w budynkach wielorodzinnych. Tam jedna niewinna usterka stanowi zagrożenie dla całego pionu mieszkań. Zakup zgrzewarki do rur nie nadweręża zbytnio domowego budżetu. Ten jednorazowo poniesiony koszt jest niczym w porównaniu do olbrzymich kwot odszkodowań, które będzie musiał zapłacić sprawca zalania.

Zgrzewarka przyda się także podczas renowacji górnej partii budynku. Przy jej pomocy uszczelnisz przewody kominowe oraz podreperujesz odwodnienia na dachu. Pamiętaj o właściwych zabezpieczeniach podczas pracy na wysokości.

Jak zgrzewać rury metalowe?

Do zgrzewania metali charakteryzujących się niską opornością konieczne są nowoczesne zgrzewarki automatyczne. Elementy wykonane aluminium, miedzi bądź ich stopów wymagają niezwykle precyzyjnego określenia wartości natężenia prądu podczas zgrzewania. Czas przepływu prądu musi być dokładnie wymierzony. Pełnej kontroli podlega także siła nacisku oraz moment, w którym uchwyt zostaje zwolniony.

Elementy metalowe podlegające zgrzewaniu powinny mieć podobny skład chemiczny. Nie oznacza to jednak, że zgrzewanie metali z niemetalami jest niemożliwe. Do przeprowadzenia tego procesu potrzeba jednak specjalistycznych warunków. Co więcej, między pierwiastkami metalowymi i niemetalowymi musi zachodzić naturalna reakcja.

Rury metalowe mogą być zgrzewane metodą czołową – czyli taką, w której dochodzi do zgrzewania na całej powierzchni styku elementów. W tym przypadku powierzchnia styku to krawędzie rur.

Zgrzewanie rur plastikowych – jak to działa?

Proces zgrzewania rur plastikowych przebiega w ten sam sposób, co w przypadku omówionych wcześniej elementów z PCV i innych tworzyw sztucznych. Najpierw sprawdź, czy elementy przygotowane do zgrzania pasują do siebie. Nie zapomnij o odtłuszczeniu rurki przy pomocy szmatki ze spirytusem. Następnie określ, jaka temperatura będzie odpowiednia i jak długo powinno trwać zgrzewanie. Przygotuj zgrzewarkę do pracy i w skupieniu przeprowadź proces zgrzewania. Po jego zakończeniu wyjmij połączone elementy, nie zmieniając ich pozycji i wciąż je dociskając.

Pamiętaj, by trzymać zgrzewarkę do rur w bezpiecznym miejscu. W większości sytuacji już przy zakupie otrzymasz wygodną walizeczkę przeznaczoną do przechowywania sprzętu. Właściwe opakowanie zapewni zgrzewarce ochronę przez zabrudzeniem i wilgocią, a także skutecznie zapobiegnie powstaniu uszkodzeń mechanicznych, na przykład podczas porządków lub transportu. Dzięki właściwej ochronie narzędzie posłuży Ci przez długie lata, a Ty będziesz cieszyć się opinią „złotej rączki”.

Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Gruntowy wymiennik ciepła (GWC) – jak działa, czy warto go zainstalować i co warto o nim wiedzieć?

Gruntowy wymiennik ciepła (GWC) – jak działa, czy warto go zainstalować i co warto o nim wiedzieć?
Gruntowy wymiennik ciepła nie jest urządzeniem skomplikowanym. Dzięki niemu Twoje gospodarstwo domowe jest wyposażone w wydajniejszy system wentylacji...
Czytaj więcej

W jakie instalacje wyposażyć funkcjonalną piwnicę?

W jakie instalacje wyposażyć funkcjonalną piwnicę?
Piwnice – dotychczas zagospodarowywane w niewielkim stopniu – okazują się źródłem cennej przestrzeni, zwłaszcza gdy brakuje nam jej w innych pomieszcz...
Czytaj więcej

Jak wykonać prawidłowy spadek rur kanalizacyjnych?

Jak wykonać prawidłowy spadek rur kanalizacyjnych?
Aby instalacja kanalizacyjna działała bezawaryjnie, należy podczas jej budowy uwzględnić takie zamocowanie jej elementów, aby umożliwić prawidłowy odp...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak zgrzewać rury i jak działa zgrzewarka do rur