Produkty

Jak zobrazować wnętrze? Sztuka doboru i wieszania obrazów

Jak zobrazować wnętrze? Sztuka doboru i wieszania obrazów

Obrazy mają tę niesamowitą moc, że potrafią odmienić wnętrze naszego domu. W zależności od motywu, potrafią wprowadzić i nieco fantazji, i elegancji. Bez dwóch zdań rozwiewają nudę, dzięki czemu pomieszczenia w naszych domach są o wiele bardziej atrakcyjne. O ile oczywiście wiemy, jak tego dokonać. Przed wami pełny niezbędnik.

Tutaj ten czy ten?

Wieszając jakikolwiek obraz, należy pamiętać przede wszystkim o tym, że nie może on zająć całej wolnej przestrzeni. Nawet, jeśli ta przestrzeń nie jest zbyt duża, jeden większy czy też kilka mniejszych obrazów powinny zajmować około 70% tejże powierzchni. Mniejszy procent dopuszczalny jest w przypadku wyjątkowo dużych ścian. obrazy przy schodachZgodnie z wymiarem, większe obrazy lepiej prezentują się na większych ścianach, a mniejsze-zastosowane także grupowo, a nawet w pionie-na mniejszych. Musimy pamiętać o tym, że małe na dużym zginie niezauważone, a duże na małym przytłoczy nasze wnętrze.

Wyżej czy niżej?

Niezwykle istotna jest wysokość, na jakiej wieszamy obrazy. Według złotej reguły poziom naszego wzroku powinien się zatrzymywać mniej więcej w połowie wysokości obrazu. Oczywiście każdy z nas jest innego wzrostu i wówczas te poziomy mogą być mocno rozbieżne. Musimy wieszać więc obrazy zgodnie ze wzrostowym kompromisem, który wynosi najczęściej około 160 cm od poziomu podłogi. Wysokość ta powinna być niższa o 10, 20 cm w miejscach, w których zdecydowanie najczęściej przebywamy w pozycji siedzącej i z takiej właśnie wysokości dane obrazy są obserwowane przez nasz wzrok. Chodzi tutaj zarówno o całe pomieszczenia, jak i o pojedyncze ściany, w sąsiedztwie których znajduje się na przykład nasze biurko.

Meble i przestrzenny porządek

Obrazy są elementem dekoracyjnym, który doskonale komponuje się wśród mebli. Szczególnie jeśli w naszym domu znajdują się duże zestawy mebli, powinniśmy uzupełniać je obrazami, dzięki którym wnętrze zostanie odpowiednio wyważone. Warto wówczas użyć nawet kilku mniejszych reprodukcji, ale takich, które wyróżnia dosadna kolorystyka i grubsze obramowanie. Bardzo często mamy do czynienia z zestawem mebli, który jest asymetryczny. W takiej sytuacji kilka obrazów o podobnych wymiarach i z równym odstępem również wniesie wiele dobrego, a przede wszystkim uporządkuje ten lekki, przestrzenny chaos. Przy komponowaniu ścian nad meblami musimy przestrzegać zasady, która nakazuje obrazom nie przekraczać szerokości mebli. Szerokość ramy powinna być nieco węższa.

Trzymać linię!

Należy pamiętać o tym, aby zachowywać odpowiednie proporcje, jeśli chodzi o odległości. Wieszając obraz nad meblami czy wypoczynkiem, powinien się on znajdować przynajmniej około 10 cm wyżej. Podobna proporcja dotyczy umieszczania obrazów obok siebie – tutaj jednak możemy nagiąć złotą zasadę nawet do 5 cm pomiędzy jednym a drugim. Kiedy wieszamy obrazy różnej wielkości, musimy znaleźćzdjęcia na ścianie ich wspólny punkt zaczepienia, a konkretnie wspólną linię, według której odpowiednio się skomponują. Najczęściej jest to dolna krawędź ramy w przypadku dwóch takich samych dzieł, górna w przypadku, gdy jeden z dwóch obrazów jest mniejszy bądź środkowy poziom w przypadku kilku reprodukcji o różnych rozmiarach. W ostatnim przypadku należy pamiętać również o tym, aby wielkością różniły się minimalnie dwa obrazy. Wyjątkiem może być poddasze lub schody, gdzie jesteśmy w stanie zastosować na przykład trzy obrazy, gdzie każdy kolejny będzie nieco większy od poprzedniego. Przy obrazowaniu schodów niezwykle ważne jest zachowanie linii, zgodnej z linią schodów.

Postaw na uczucia

Jak wiadomo, siła obrazu tkwi w jego przekazie, dlatego też kryterium wyboru konkretnych dzieł musi być przede wszystkim to, co trafia do naszego gustu. Przesłanie płynące z naszych obrazów powinno być bliskie naszym uczuciom i codziennie poprawiać nam nastrój. Żywe kolory wprowadzą wiele energii, krajobrazy zaś optycznie zwiększą małe pomieszczenia. Nie możemy jednak zapominać o dopasowaniu odpowiedniego motywu do konkretnego pomieszczenia, tak, aby dobrze współgrał z nim i jego wyposażeniem. Bardzo ważne jest to, aby znajdujące się obok siebie obrazy były podobne tematycznie i kolorystycznie, a także posiadały podobne ramy i passe-partout, czyli klasyczne już ramki kartonowe. Reprodukcje różne tematycznie i kolorystycznie powinniśmy oprawiać w odmienne ramy - wówczas osiągniemy zdecydowanie najlepszy efekt.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Jak wykorzystać antyramę?

Jak wykorzystać antyramę?
Dekorowanie mieszkania jest zadaniem satysfakcjonującym i pozwalającym na spersonalizowanie każdego pomieszczenia. Dużą rolę w tym procesie mogą odegr...
Czytaj więcej

Gdzie wieszać i stawiać obrazy w nowoczesnym mieszkaniu

Gdzie wieszać i stawiać obrazy w nowoczesnym mieszkaniu
Sztuka rozmieszczania obrazów w domu nie jest trudna, ale wymaga znajomości paru zasad. Dzięki ich zastosowaniu pokój może wydać się prz...
Czytaj więcej

Jak ozdobić ścianę nad łóżkiem?

Jak ozdobić ścianę nad łóżkiem?
O dekoracji wnętrz myślimy już podczas ich wykańczania, jednak nie zawsze etap ten pozwala na uzyskanie efektu, o jakim marzymy. Znakomicie w roli ozd...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak zobrazować wnętrze? Sztuka doboru i wieszania obrazów