Produkty

Jak zrobić ozdoby z betonu - lampa z betonu diy

Jak zrobić ozdoby z betonu - lampa z betonu diy

Beton to nie tylko powszechny materiał budowlany, ale także świetna struktura do tworzenia ciekawych dekoracji. Szczególnie tych urozmaicających nowoczesne wnętrza. Poszukaj gotowych produktów albo postaw na ozdoby z betonu DIY. Bez większych problemów samodzielnie stworzysz na przykład lampę. Podpowiemy Ci, jak to zrobić.

Przejdź do następnych akapitów:

Moda na beton we wnętrzach nie przemija od dobrych kilku lat. Materiał ten urzeka prostotą i efektem surowości. Doskonale współgra ze szkłem i metalem, przez co idealnie sprawdza się we wnętrzach urządzonych w stylu loftowym czy industrialnym.

Tobie także podoba się piękno betonowych powierzchni? Wkomponuj je w swoje wnętrze, pokrywając jedną ze ścian specjalnym tynkiem. Postaw także na betonowe ozdoby. Większość z nich bez trudu stworzysz samodzielnie.

lampa z betonu - jak zrobić

Jeśli zastanawiasz się, jakie betonowe dekoracje ciekawie prezentują się we wnętrzach – służymy poradą! Podpowiemy Ci także, które materiały przydadzą się do stworzenia takich ozdób i wytłumaczymy, jak w zaledwie kilku prostych krokach powstanie lampa z betonu DIY.

Betonowe ozdoby – rozwiązanie, które odmieni Twoje wnętrze

Dekoracje z betonu podkreślą charakter nowoczesnej aranżacji i staną się odzwierciedleniem aktualnych trendów w Twoim wnętrzu. Oczywiście najciekawsze będą te zrobione własnoręcznie. Jakie ozdoby z betonu DIY wybrać?

Z łatwością stworzysz betonowe misy do przechowywania drobiazgów lub owoców. Większych problemów nie sprawi Ci także zrobienie atrakcyjnych doniczek (w których doskonale prezentują się sukulenty), świeczników czy też wiszących półek. Ciekawie w nowoczesnych wnętrzach wyglądają także betonowe osłonki na lampy.

Jak zrobić ozdoby z betonu?

Stworzenie minimalistycznych, surowych elementów wystroju wnętrza, nie zajmuje wiele czasu. Nie obawiaj się, że coś, co powstaje szybko może być nietrwałe – takie dekoracje są naprawdę solidne. Jak zrobić ozdoby z betonu? Jakie materiały będą Ci potrzebne?

Przede wszystkim na liście zakupów powinny się znaleźć:

 • zaprawa betonowa,

 • grunt do betonu,

 • mydło w płynie albo silikon.

Do stworzenia betonowych ozdób dodatkowo przyda Ci się:

 • woda,

 • plastikowa butelka,

 • obciążenie – np. piasek,

 • taśma klejąca,

 • sztywna tektura lub plastikowe doniczki do nadania kształtu ozdobom,

 • pisak,

 • nożyczki,

 • linijka,

 • pojemnik do rozrobienia betonu i mieszadło.

Większość betonowych ozdób wykonuje się w podobny sposób. Technika pozostaje taka sama, a różnica pojawia się jedynie na początkowym etapie pracy – podczas tworzenia formy dekoracji. Decydując się na świecznik lub doniczkę, pamiętaj o wgłębieniach. Z kolei robiąc wiszącą półkę, nie zapomnij o otworach na liny.

Przeczytaj nasz artykuł o tym jak samodzielnie zrobić betonowe donice.

Jak stworzyć wspomniane ozdoby? Proces powstawania betonowych dekoracji pokażemy Ci na konkretnym przykładzie. Będzie to lampa z betonu. Jak zrobić taki element wystroju?

jak zrobić ozdoby z betonu

Lampa z betonu DIY

Krok 1 – materiały

By stworzyć lampę z betonu, przedstawiona wcześniej lista „zakupów”, powinna zostać poszerzona o oprawkę z kablem, metalową rurkę, żarówkę i śrubki.

Krok 2 – wybór kształtu

Kształt oraz rozmiar, jaki przybierze lampa, zależy tylko od Ciebie. Formę możesz stworzyć dowolnie z twardego kartonu (sklejonego taśmą klejącą), doniczek albo plastikowych butelek. Na tym etapie ważne są dwie rzeczy. Po pierwsze materiał, do którego wlejesz beton, powinien być na tyle sztywny, by wytrzymał jego ciężar. Po drugie musisz pamiętać o stworzeniu odpowiedniego otworu, służącego do wprowadzenia kabla, oprawki i żarówki.

Krok 3 – forma

Pora przejść od teorii do praktyki, by powstała piękna lampa z betonu. Jak zrobić najprostszą formę? Przy użyciu dwóch plastikowych butelek o różnych rozmiarach.

Większą z nich – zewnętrzną – przetnij na dowolnej wysokości. Następnie na obie butelki nakręć zakrętki i zrób w nich otwory o średnicy odpowiadającej szerokości tunelu na kabel. Tę rolę może pełnić metalowa rurka, którą dobrze przymocujesz do obu zakrętek (jej długość stworzy dystans między dwoma butelkami). Włóż jedną butelkę w drugą i dokręć nakrętki na rurce. By plastik nie przesunął się pod wpływem betonu, dodatkowo ustabilizuj butelki czterema śrubami, delikatnie wkręconymi w boczne ścianki.

Krok 4 – zaprawa

Do zakupionej zaprawy dolej wodę w ilości określonej przez producenta. Dokładnie wymieszaj masę i następnie przełóż ją do stworzonej wcześniej formy. By odwrócona do góry nogami butelka stała stabilnie, najlepiej ustawić ją na puszce.

betonowe ozdoby

Krok 5 – wyciągnięcie z formy

Gdy beton całkowicie zastygnie, delikatnie natnij zewnętrzną butelkę. Rozerwij plastik, by wydobyć lampę i odkręć górną nakrętkę (nie będzie dłużej potrzebna). Mniejszą butelkę odetnij w miejscu, gdzie kończy się linia betonu – nie wyciągaj jej.

Krok 6 – wykończenie powierzchni

Na koniec zeszlifuj i delikatnie wyrównaj szorstkie krawędzie. Przeciągnij kabel, wkręć żarówkę i gotowe. Dla zabezpieczenia betonowej powierzchni pomaluj ją gruntem.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Klasy betonu - rodzaje i oznaczenia

Klasy betonu - rodzaje i oznaczenia
Beton jest jednym z podstawowych materiałów budowlanych. Tworzy się z niego fundamenty, ściany i stropy, a także elementy konstrukcyjne. Nie je...
Czytaj więcej

Jak działa pompa do betonu?

Jak działa pompa do betonu?
Pompa do betonu jest obecnie jednym z najczęściej spotykanych sprzętów, które wykorzystuje się na placach budowy. Jej działanie opiera s...
Czytaj więcej

Betonowe donice – zrób to sam

Betonowe donice – zrób to sam
Lubisz własnoręcznie wykonane przedmioty, a w swoim mieszkaniu stawiasz na oryginalny, niepowtarzalny wystrój? W tym artykule pokażemy Ci, jak ...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak zrobić ozdoby z betonu - lampa z betonu diy