Produkty

Jaką barwę światła wybrać?

Jaką barwę światła wybrać?

Lampy, lampki czy kinkiety, z których korzystamy w naszym domu, wymagają zastosowania odpowiednich źródeł światła. Które z nich wybrać? – o tym informuje nas producent danej oprawy. Do nas należy jednak decyzja, czy sięgniemy po żarówki emitujące ciepłe, czy zimne światło. Jak jest pomiędzy nimi różnica?

ciepła barwa światłaBarwa jako parametr światła

Jedną z najważniejszych cech światła jest jego barwa. To, z którą z nich mamy do czynienia, zależy od temperatury barwowej źródła światła, która wyrażana jest w kelwinach. Ogólny podział pozwala nam wydzielić barwę ciepłą oraz zimną – w ich ramach znajdziemy barwy określane jako biała ciepła, bardzo ciepła biała, biała neutralna (zwana też uniwersalną), chłodno biała czy biała zimna. Pamiętajmy jednak, by podczas wyboru żarówek o określonej barwie nie kierować się jej nazwą, gdyż może być ona nieprecyzyjna. Za punkt wyjścia najlepiej przyjąć wartość temperatury barwowej podanej na opakowaniu żarówki – im jest ona niższa, tym światło żarówki będzie cieplejsze, a im wyższa – tym zimniejsze. Skąd wiedzieć, które ze źródeł światła spełni nasze potrzeby?

Dobór barwy światła

Wybór źródła światła powinniśmy uzależnić od dwóch najważniejszych czynników – pomieszczenia, w którym je zastosujemy, oraz jego funkcji. Zanim jednak omówimy to zagadnienie szerzej, zwróćmy uwagę na właściwości światła ciepłego i ziemnego. Pierwsze z nich działa na nas relaksująco, pomaga w odprężeniu się i uspokojeniu oraz sprzyja wypoczynkowi. Barwa zimna oddziałuje zgoła inaczej – jest bardziej formalna, działa mobilizująco i pobudzająco.

Biorąc pod uwagę wymienione właściwości różnych barw światła, możemy skupić się na doborze optymalnego oświetlenia do poszczególnych wnętrz.

Światło ciepłe dobrze sprawdzi się w pomieszczeniach nastawionych na relaks – wybierzmy je do sypialni oraz salonu, do których wniesie przytulną i przyjemną atmosferę. Lekko ciepły odcień sprawdzi się też w przypadku głównego oświetlenia kuchni oraz jadalni.

Żarówka LED Diall A60 14 W E27 1521 lm mleczna barwa zimnaŚwiatło o barwie chłodniejszej wybierzmy z kolei do oświetlania stanowisk pracy – wykorzystajmy je w gabinecie, pracowni lub przy biurku, gdzie będzie pozytywnie wpływało na naszą koncentrację. Poza tym w chłodne światło warto wyposażyć też oświetlenie podszafkowe w kuchni, które dobrze rozjaśni blat roboczy. Delikatnie chłodna barwa nadaje się również do łazienki, szczególnie do rozjaśnienia przestrzeni w pobliżu lustra.

Oba rodzaje światła sprawdzą się natomiast w roli oświetlenia dekoracyjnego, które wykorzystamy do punktowego zaakcentowania wybranych zakamarków naszego domu, ściany wyłożonej kamieniem ozdobnym czy półek.

W wielu miejscach – np. w kuchni, w łazience, w gabinecie – możemy także zastosować światło białe neutralne, które wiernie oddaje kolory, a do tego jest przyjemne dla oka.

Data publikacji: 01.12.2016
Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Ciekawe pomysły na oświetlenie loftowe

Ciekawe pomysły na oświetlenie loftowe
Możesz zadecydować o charakterze oświetlenia w pomieszczeniu. Lampy loftowe pasują wbrew pozorom do wnętrz w różnych stylach. Masz pełną kontro...
Czytaj więcej

U źródeł światła!

U źródeł światła!
Wybieranie lamp potrafi przyprawić o prawdziwy zawrót głowy, a do tego są jeszcze żarówki. Zwykle znacznie więcej uwagi przykładamy do d...
Czytaj więcej

Lampki wtykowe LED – gdzie mogą się przydać?

Lampki wtykowe LED – gdzie mogą się przydać?
Oświetlenie we wnętrzu pełni rolę funkcjonalną i dekorującą. Jeśli potrzebujemy doświetlić pomieszczenie, do wyboru oprócz tradycyjnych kinkietów, lam...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jaką barwę światła wybrać?