Barwa jako parametr światła
Jedną z najważniejszych cech światła jest jego barwa. To, z którą z nich mamy do czynienia, zależy od temperatury barwowej źródła światła, która wyrażana jest w kelwinach. Ogólny podział pozwala nam wydzielić barwę ciepłą oraz zimną – w ich ramach znajdziemy barwy określane jako biała ciepła, bardzo ciepła biała, biała neutralna (zwana też uniwersalną), chłodno biała czy biała zimna. Pamiętajmy jednak, by podczas wyboru żarówek o określonej barwie nie kierować się jej nazwą, gdyż może być ona nieprecyzyjna. Za punkt wyjścia najlepiej przyjąć wartość temperatury barwowej podanej na opakowaniu żarówki – im jest ona niższa, tym światło żarówki będzie cieplejsze, a im wyższa – tym zimniejsze. Skąd wiedzieć, które ze źródeł światła spełni nasze potrzeby?
Dobór barwy światła
Wybór źródła światła powinniśmy uzależnić od dwóch najważniejszych czynników – pomieszczenia, w którym je zastosujemy, oraz jego funkcji. Zanim jednak omówimy to zagadnienie szerzej, zwróćmy uwagę na właściwości światła ciepłego i ziemnego. Pierwsze z nich działa na nas relaksująco, pomaga w odprężeniu się i uspokojeniu oraz sprzyja wypoczynkowi. Barwa zimna oddziałuje zgoła inaczej – jest bardziej formalna, działa mobilizująco i pobudzająco.
Biorąc pod uwagę wymienione właściwości różnych barw światła, możemy skupić się na doborze optymalnego oświetlenia do poszczególnych wnętrz.
Światło ciepłe dobrze sprawdzi się w pomieszczeniach nastawionych na relaks – wybierzmy je do sypialni oraz salonu, do których wniesie przytulną i przyjemną atmosferę. Lekko ciepły odcień sprawdzi się też w przypadku głównego oświetlenia kuchni oraz jadalni.
Światło o barwie chłodniejszej wybierzmy z kolei do oświetlania stanowisk pracy – wykorzystajmy je w gabinecie, pracowni lub przy biurku, gdzie będzie pozytywnie wpływało na naszą koncentrację. Poza tym w chłodne światło warto wyposażyć też oświetlenie podszafkowe w kuchni, które dobrze rozjaśni blat roboczy. Delikatnie chłodna barwa nadaje się również do łazienki, szczególnie do rozjaśnienia przestrzeni w pobliżu lustra.
Oba rodzaje światła sprawdzą się natomiast w roli oświetlenia dekoracyjnego, które wykorzystamy do punktowego zaakcentowania wybranych zakamarków naszego domu, ściany wyłożonej kamieniem ozdobnym czy półek.
W wielu miejscach – np. w kuchni, w łazience, w gabinecie – możemy także zastosować światło białe neutralne, które wiernie oddaje kolory, a do tego jest przyjemne dla oka.