Produkty

Jaka kuchenka na wyspie kuchennej?

Jaka kuchenka na wyspie kuchennej?

Wyposażenie wyspy kuchennej w urządzenia służące do przygotowania posiłków będzie tym bogatsze, im więcej miejsca wygospodarujemy na takie urozmaicenie przestrzeni o funkcjonalnym przeznaczeniu. Wybór kuchenki uzależniony będzie od możliwości doprowadzenia do wyspy poszczególnych instalacji. Kiedy warto zdecydować się na kuchenkę gazową, a kiedy poprzestać musimy na modelu elektrycznym?

kuchenka na wyspie

Decyzja o budowie wyspy kuchennej z pewnością odmieni każde wnętrze, w którym stanowić będzie część wspólną kuchni i salonu. Nawet jeśli jej przeznaczeniem będzie przygotowywanie posiłków na blacie roboczym, możliwość korzystania z wyspy doceni każdy z rodziców, który jednocześnie będzie mógł zwracać uwagę na to, co robią w tym samym czasie dzieci. Jeśli te są starsze i uczęszczają do szkoły, na blacie roboczym pojawiać się mogą co rano produkty, które zasilą robione wspólnie kanapki. Wyspa tego typu stanowić będzie nowe centrum skupiające wszystkich członków rodziny. A jeśli dodatkowo zostanie wyposażona w zgromadzone w jednym miejscu urządzenia służące przygotowywaniu gorących posiłków i przejmie większość zadań wykonywanych w kuchni, osoby odpowiedzialne za dokonania kulinarne nie będą ograniczone czterema ścianami wydzielonego pomieszczenia i czynnie będą uczestniczyć w tym, co jest akurat przedmiotem zainteresowania pozostałych domowników.

Aby w pełni korzystać z możliwości, jakie daje kompletnie wyposażona wyspa kuchenna, należy już w czasie jej projektowania uwzględnić zarówno odpowiednią dla niej ilość miejsca w dostępnej nam przestrzeni, jak i możliwość doprowadzenia do niej instalacji, dzięki którym skorzystamy z kuchennych urządzeń. Jeśli to drugie zadanie powierzymy fachowcom, w ich gestii pozostanie wykonanie projektu uwzględniającego nasze potrzeby i pomysły, a także zrealizowanie wszelkich robót z dopełnieniem wymogów formalnych włącznie. Warto się na takie rozwiązanie zdecydować zwłaszcza wtedy, kiedy planujemy korzystanie na wyspie z kuchenki zasilanej gazem. Dlaczego?

Rozbudowanie instalacji gazowej w stopniu pozwalającym nam na korzystanie z gazu ziemnego na wyspie kuchennej jest zadaniem trudnym, ponieważ rury doprowadzające ten rodzaj paliwa można poprowadzić wyłącznie wzdłuż ścian lub za wentylowanymi przegrodami. Wymóg ten skutkuje koniecznością połączenia wyspy z resztą kuchni rurami gazowymi usytuowanymi na suficie i schodzącymi prostopadle do powierzchni, na której umieścimy wymarzoną kuchenkę gazową. Chociaż zrealizowanie takiego zamierzenia jest możliwe, trudno aby nie ucierpiała na tym estetyka tak wyeksponowanego miejsca naszego domu, jakim jest wyspa kuchenna. Połowicznym wyjściem z instalacyjnego impasu jest w tym wypadku zastosowanie butli z gazem, którą ukryjemy w szafce sąsiadującej z kuchenką.

Chociaż gotowanie na gazie jest bardziej ekonomiczne w kwestii ponoszonych kosztów i, zdaniem wielu osób zgłębiających tajniki sztuki kulinarnej, wygodniejsze, nasz szafka pod zabudowę piekarnikawybór z konieczności będzie ograniczony do wyboru modelu kuchenki zasilanej energią elektryczną. Instalacja elektryczna zostanie bowiem tak czy inaczej na wyspę kuchenną doprowadzona, jeśli tylko planujemy ją wyposażyć w choć jedno z następujących urządzeń:

- zmywarka,

- piekarnik elektryczny,

- okap z wyciągiem powietrza lub pochłaniacz, będący zarazem miejscem zamocowania oświetlenia,

- młynek rozdrabniający umieszczony pod zlewozmywakiem,

- elektryczny podgrzewacz wody,

- ekspres do kawy,

- przenośne urządzenia AGD.

Ponieważ przewody sieciowe umieszczone są pod posadzką lub wewnątrz podwieszanego sufitu, ich widok nie zaburza wizerunku wyspy kuchennej i nie wpływa na estetykę tego miejsca. Kompletując wyposażenie wyspy w urządzenia AGD, warto swoje starania skierować na doprowadzenie do niej instalacji wodnej i kanalizacyjnej, dzięki którym skorzystamy ze zlewozmywaka i zmywarki. Doprowadzenie wody i stworzenie ujścia dla ścieków okaże się ważniejsze niż wykorzystanie kuchenki zasilanej gazem ziemnym, jeśli jej zadanie spełni w zupełności jej model elektryczny.

 

 

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Jak zamontować meble kuchenne?

Jak zamontować meble kuchenne?
Samodzielny montaż mebli kuchennych pozwoli Ci zaoszczędzić na wynajęciu fachowca. Zadanie nie jest zbyt trudne – wymaga jedynie odpowiedniego p...
Czytaj więcej

Remont kuchni w bloku – od czego zacząć? Od demontażu!

Remont kuchni w bloku – od czego zacząć? Od demontażu!
Remont kuchni to nie lada wyzwanie. Ograniczać Cię może mała ilość miejsca i problemy z przenoszeniem materiałów. Przy odpowiednim przygotowani...
Czytaj więcej

Szuflady i szafki do kuchni – jakie wybrać?

Szuflady i szafki do kuchni – jakie wybrać?
Dobrze zorganizowana kuchnia to taka, w której szafki i szuflady należycie spełniają swoje zadania. Sprawdź, czym kierować się przy ich wyborze...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
30.07.2016
Kuchenkę chyba jednak postawiłam bym na przeciwko wyspy, koło zlewu, chyba że zakładamy, że wyspa jest bardzo duża, ale ogólnie dla mnie wyspa to przede wszystkim obszar roboczy no i rodzaj blatu przy którym można usiąśc

Ocena i komentarz dla:

Jaka kuchenka na wyspie kuchennej?