Produkty

Jaka podłoga dla alergika?

Jaka podłoga dla alergika?

Jeśli ktoś z domowników ma skłonność do alergii, warto pomyśleć o wyborze odpowiednich materiałów na podłogi. Jest ich na rynku na tyle dużo, że z powodzeniem możemy wykończyć je zarówno estetycznie, jak i bezpiecznie dla zdrowia.

dywan i panele dla alergikaCo najczęściej uczula?

Najbardziej uczulającymi czynnikami są kurz, bakterie i roztocza. Można je usuwać odpowiednimi substancjami chemicznymi zabijającymi mikroorganizmy. Najtrudniej jednak jest pozbyć się mocno uczulających odchodów roztoczy, gdyż są odporne na wiele detergentów. Pozostaje wówczastrzepanie i pranie powierzchni dywanów czy wykładzin. Każda podłoga i jej okrycie, jeśli nie będą często odkurzane oraz wietrzone, stanowić mogą zagrożenie dla alergików. Niebezpieczne dla nich będzie także to, gdy w szczelinach materiału podłogowego czy zakamarkach okryć podłogowych zagnieździ się wilgoć, grzyb czy pleśń.

Jakie materiały podłogowe są najbezpieczniejsze dla alergików?

Układając podłogi w pomieszczeniach, gdzie będą mieszkać osoby uczulone lub narażone na uczulenia, najbezpieczniej będzie zastosować takie rozwiązania, jak:

- Podłogi drewniane – drewno nie przyciąga kurzu, nie elektryzuje się. Im mniej łączeń elementów – tym lepiej, bo łatwiej utrzymać czystość. Warto użyć produktów wykańczających, które nie alergizują. Lepiej zrezygnować z chemikaliów czy środków zawierających uczulającą terpentynę lub kalafonię oraz drażniących, lakierów. Korzystniej będzie zastosować do impregnowania i wykończenia np. olej, wosk lub lakier rozcieńczany wodą.

Uwaga: Niektóre egzotyczne gatunki drewna mogą mieć naturalne olejki eteryczne, które mogą uczulać.

- Panele podłogowe – wśród paneli są także bezpieczne dla alergików, to te, do produkcji których nie użyto uczulających klejów zawierających aldehyd, a także chemoutwardzalnych lakierów.Najlepiej położyć panele o powierzchni laminowanej, chemicznie obojętnej.

- Płyty korkowe – fabrycznie pokrywane są ekologicznym lakierem lub woskiem, co pozwala je zmywać i łatwo utrzymywać w czystości. Sam korek jest materiałem bardzo bezpiecznym dla alergików, nie przyciąga kurzu, jest odporny na wilgoć, nie sprzyja rozwojowi mikroorganizmów, grzybów czy pleśni. Po należytej obróbce, korek jest materiałem twardym, ale sprężystym, a także odpornym na uszkodzenia, ciepłym i dobrze wygłuszającym.

- Płytki ceramiczne i kamienne – wykonywane z nich posadzki są dość zimne, mało przytulne, ale łatwe do zmywania i utrzymania w czystości. Sprawdzają się zwłaszcza tam, gdzie podłogi narażone są na wilgoć np. w kuchniach, łazienkach. Spoiny między płytkami najlepiej będzie od razu zabezpieczyć specjalnymi preparatami grzybobójczymi, a także chroniącymi przed zabrudzeniami i pleśnią. Dla alergików warto wybierać płytki bezfugowe, rektyfikowane o jak najmniejszych łączeniach.

Wykończenie i dekoracje podłóg dla alergików

Nie jest prawdą, że przy alergikach nie należy używać dywanów czy wykładzin. Istnieje wiele odmian tych produktów, które nadają się także do ułożenia w miejscu, gdzie przebywa osoba mająca alergię. Należą do nich np.:

- Bawełniane dywaniki i chodniki, które można prać (w temperaturze od ok. 60 stopni), suszyć, prasować usuwając tym samym substancje uczulające.

- Dywany lub wykładziny z włókien sztucznych. Naturalne włókno np. wełniane bywa często nośnikiem alergenów. Znacznie bardziej korzystne są tworzywa sztuczne, jednak nie powinny być to dywany lub wykładziny na poliestrowej piance zawierającej aldehyd. Warto zadbać o inny podkład – np. z filcu lub tkaniny jutowej. Warto zakupić dywany (wykładziny) z powłoką antyzabrudzeniową, zatrzymującą kurz, brud i wilgoć. Co około 10-12 miesięcy taką impregnację najlepiej ponawiać. Przeciw alergiom zabezpieczać może także preparat do dywanów, którego drobinki neutralizują uczulające działanie roztoczy (zaleca się używać co 6 miesięcy).

- Wykładziny winylowe z PVC – nie chłoną kurzu, są łatwe do ścierania i mycia. Nie rozwijają się na nich mikroorganizmy, grzyby czy bakterie. Dzięki coraz deska drewniana antyalergicznaciekawszym wzorom (imitacje parkietów, kamienia) stają się coraz bardziej popularne i chętnie stosowane.

- Linoleum – tworzone jest na bazie oleju lnianego, mączki drzewnej, mineralnych wypełniaczy, naturalnych żywic i barwników. Jest odporne na brud, rozwój mikroorganizmów, antystatyczne i łatwe w czyszczeniu.

- Wykładziny z sizalu (z włókien agawy) – są bezpieczne dla alergików, choć nie są odporne na wilgoć.

- Wykładziny z morskiej trawy lub włókna kokosowego – są podobnie bezpieczne, a dodatkowo charakteryzują się odpornością na wodę.

Przy wyborze produktów na podłogi dla alergików warto zwrócić uwagę na oznaczenie produktów atestem Polskiego Towarzystwa Alergologicznego PTA.

Data publikacji: 19.11.2015
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Jaka nawierzchnia na taras będzie najlepsza?

Jaka nawierzchnia na taras będzie najlepsza?
Elegancki i solidnie wykonany taras to prawdziwa ozdoba każdego domu oraz inwestycja na lata. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów wykończen...
Czytaj więcej

Jakie płytki do przedpokoju wybrać?

Jakie płytki do przedpokoju wybrać?
Aranżacja przedpokoju to duże wyzwanie. Wystrój musi sprostać zarówno oczekiwaniom względem funkcjonalności, jak i reprezentacyjnemu cha...
Czytaj więcej

Style łazienek – wnętrze, z którego będziesz dumny

Style łazienek – wnętrze, z którego będziesz dumny
Jaki styl łazienki wybierzesz? Aranżacja pomieszczeń to niełatwe zadanie. Łazienka w stylu nowoczesnym, art deco czy luksusowym – jaką wybierzes...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jaka podłoga dla alergika?