Produkty

Jaka podłoga na ogrzewanie podłogowe?

Jaka podłoga na ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe będzie najefektywniejsze wtedy, gdy pokryjesz je odpowiednią posadzką. Taką, która przewodzi ciepło i nie ulega uszkodzeniu pod jego wpływem. Postaramy się wytłumaczyć Ci, dlaczego dobór odpowiedniej posadzki jest tak ważny oraz podpowiemy, co położyć na ogrzewanie podłogowe.

Przejdź do następnych akapitów:

Przyjemnie ciepła powierzchnia, korzystny rozkład temperatury, brak ruchu powietrza (wzbijającego kurz), energooszczędność i estetyka – to tylko kilka z zalet ogrzewania podłogowego, które przyczyniają się do wzrostu popularności tego sposobu na ocieplenie wnętrz. Niegdyś rozwiązanie to uchodziło za luksusowy wariant, do zastosowania wyłącznie w łazience. Dziś powoli staje się standardem w większości nowych inwestycji mieszkalnych, stosowanym w praktycznie każdym pomieszczeniu.

co położyć na ogrzewanie podłogowe

Aktualnie dostępne są dwa rodzaje ogrzewania podłogowego – wodne i elektryczne. To pierwsze tworzy sieć rurek (z miedzi albo tworzywa sztucznego). Przepływa przez nie woda, podgrzewana przez pompę ciepła lub kocioł centralnego ogrzewania. Wariant elektryczny działa w oparciu o zainstalowane w podłodze przewody elektryczne lub maty. Ciepło wytwarza się dzięki ich nagrzaniu, za sprawą energii elektrycznej.

Skuszony zaletami użytkowania produktu, planujesz zainstalować ogrzewanie podłogowe? Musisz wiedzieć, że wybór takiego sposobu doprowadzenia ciepła do pomieszczeń, wiąże się z zawężonymi możliwościami aranżacyjnymi. Dlaczego? Ponieważ nie możesz skorzystać z żadnej z wymienionych zalet ogrzewania podłogowego, jeśli wybierzesz nieodpowiednie wykończenie posadzki. Oczywiście nie jest to wada przekreślająca takie rozwiązanie, a raczej rzecz, o której należy pamiętać podczas projektowania domu i aranżowania jego wnętrza.

Co położyć na ogrzewanie podłogowe?

Podłoga pod ogrzewanie podłogowe powinna być stworzona z materiału doskonale przewodzącego ciepło. W przeciwnym razie, gdy posadzka stworzy izolację, nie rozgrzejesz pomieszczenia. W niektórych przypadkach może także dojść do uszkodzenia położonej powierzchni.

Czym się kierować podczas wyboru odpowiedniego pokrycia ogrzewanej podłogi? Przede wszystkim musisz mieć pewność, że wybrana przez Ciebie posadzka jest odporna na podwyższoną temperaturę, a zmiana jej wysokości temperatury, nie wpłynie negatywnie na materiał. Podłoga pod ogrzewanie podłogowe musi także dobrze przewodzić ciepło. Dzięki temu temperatura wytworzona przez instalację, szybko przeniesie się do pomieszczenia.

jaka podłoga na ogrzewanie podłogowe

Ważnym parametrem, którym musisz się kierować podczas wyboru podłogi, jest opór cieplny (R). Im ten współczynnik jest niższy, tym lepiej – wtedy efektywność ogrzewania podłogowego zawsze wzrasta. Co to za parametr? Określenie to jest jednym z ważniejszych w budownictwie – informuje o przenikaniu ciepła przez ściany, okna czy dachy. Określa także zdolność konkretnego materiału do hamowania strat ciepła.

Według obecnych norm europejskich wartość dla całego systemu (posadzka wraz z podkładem) nie powinna przekraczać 0,15 m²K/W. Jak to przeliczyć? Dla przykładu, jeśli zdecydujesz się na panele o parametrze R równym 0,07 m²K/W, to R dla podkładu nie powinien przekroczyć 0,08 m²K/W. Z założenia, im niższy będzie opór cieplny systemu, tym wyższa będzie efektywność ogrzewania podłogowego.

Dlaczego to tak ważny parametr? Grubość materiału w połączeniu z oporem cieplnym mają wpływ na to, jak szybko ogrzewanie podłogowe się rozgrzeje. Musisz wiedzieć, że wybór produktów o niskim oporze cieplnym pozwala też w znacznym stopniu zaoszczędzić na ogrzewaniu.

Jaka podłoga na ogrzewanie podłogowe?

Jednym z najpopularniejszych wyborów pokrycia ogrzewanej podłogi, są płytki ceramiczne lub kamienne, głównie ze względu na ich niski opór cieplny. To praktyczne rozwiązanie w przedpokoju, kuchni czy łazience – czyli tam, gdzie warto zastosować materiały łatwe w utrzymaniu czystości. Z drugiej strony, to nieco mniej atrakcyjny wybór do sypialni, salonu, czy pokoju dziecięcego. W tych przestrzeniach rządzi przytulność, ciepło i miękkość, tak trudne do uzyskania za sprawą kafelek, które sprawiają wrażenie chłodu. Czy znaczy to, że ogrzewanie podłogowe nie nadaje się do każdego pomieszczenia?

ogrzewanie podłogowe jaka podłoga

Ależ skąd! To rozwiązanie idealnie pasuje do każdego pomieszczenia w domu. Na szczęście płytki ceramiczne, to nie jedyne pokrycie ogrzewanej podłogi, które możesz zastosować. Mimo tego, że musi to być materiał dobrze przepuszczający ciepło, wybór jest szeroki – od odpowiedniego rodzaju drewna, przez parkiet, po wykładzinę elastyczną. Jaka podłoga na ogrzewanie podłogowe powinna przykuć Twoją uwagę? Jak zachowują się poszczególne materiały po zetknięciu z takim ogrzewaniem?

Panele podłogowe – trafiony czy chybiony  wybór?

Chcąc położyć na ogrzewanie podłogowe panele, bądź ostrożny z ich wyborem. Większość produktów słabo przewodzi ciepło, a także nie jest odporna na szybko pojawiające się różnice temperatur.

Nim wybierzesz konkretny produkt, sprawdź, czy producent dopuszcza jego położenie na ogrzewanie podłogowe. Jaka podłoga, a dokładnie rodzaj paneli, może się sprawdzić na tego rodzaju systemie grzewczym? Stałe podgrzewanie lepiej znoszą panele z zatrzaskami. Ich krawędzie nie wymagają sklejania, dzięki czemu podłoga może swobodnie pracować, gdy elementy zmieniają swoją wielkość pod wpływem działania różnic temperatur. Ciepło najlepiej będą oddawały panele przyklejone całą powierzchnią (koniecznie użyj do nich kleju wysokoplastycznego, odpornego na działanie wysokich temperatur).

Możliwość położenia paneli na ogrzewaniu podłogowym to niejedyna informacja, którą musisz sprawdzić, decydując się na ten materiał. Rodzaj zainstalowanego ogrzewania też ma znaczenie. Pamiętaj również, że ogrzewanie podłogowe pod panelami musi być zainstalowane zgodnie z instrukcją do nich dołączoną, inaczej w razie jakichkolwiek uszkodzeń posadzki, producent odmówi Ci naprawy gwarancyjnej.

ogrzewanie podłogowe na drewnianej podłodze

Wykładziny i dywany – maksimum komfortu i ciepła

Czy zastosowanie wykładzin i dywanów na ogrzewanie podłogowe ma sens? Podobnie jak w przypadku paneli, wszystko zależy od materiału, z jakiego są zrobione oraz od informacji ze strony producenta, czy można je wykorzystać do tego celu. Zarówno dywany, jak i wykładziny doskonale izolują ciepło. W takim przypadku nawet zastosowanie materiału podłogowego najlepiej przewodzącego ciepło (na przykład płytek ceramicznych), ale przykrytego taką dodatkową warstwą, spowoduje, że w mieszkaniu będzie chłodno, a stałe podnoszenie temperatury przyczyni się do zwiększenia kosztu ogrzewania.

Wyjątek stanowią wykładziny i dywany zrobione z tworzyw sztucznych (np. polipropylenu). Niewielka grubość tego materiału dobrze przewodzi ciepło. Fakt, iż jest on dosyć elastyczny, czyni go także odpornym na zmiany temperatury.

Ogrzewanie podłogowe na drewnianej podłodze – dobre czy złe połączenie?

Drewno słabo przewodzi ciepło i niszczy się pod wpływem jego działania (rozszerza się i kurczy). W efekcie może dojść do pojawienia się szczelin i wystąpienia odspojeń. Pomimo tego możesz sięgnąć po ten materiał. Kiedy?

deska trójwarstwowa GoodHome Dąb Elkins 1,58 m2

Ogrzewanie podłogowe na drewnianej podłodze może być zastosowane, gdy:

  • w Twoim mieszkaniu została położona dobra izolacja cieplna, zastosowana odpowiednia moc ogrzewania (do 60–80 W/m²) i temperatura (do 27°C);
  • ogrzewanie podłogowe ma być tylko dodatkowym źródłem ogrzewania;
  • producent wyraźnie zaznaczył na opakowaniu, że jest ona do tego przeznaczona;
  • wybierzesz drewno o niskim współczynniku skurczu, charakteryzujące się dodatkowo długim czasem wyrównywania poziomu higroskopijnego (takie cechy posiada drewno egzotyczne, m.in. teak, merbau, iroko, jatoba, wenge doussie, a z rodzimych gatunków – dąb i klon).

Co zrobić, gdy marzy Ci się zarówno drewniana posadzka, jak i ogrzewanie podłogowe? Jaka podłoga będzie wtedy najlepsza, by ograniczyć szanse na wypaczenie drewna? Przede wszystkim zwróć uwagę na grubość materiału (wybór drewna litego nie jest najlepszy pomysłem) oraz sposób jego układania.

A może parkiet?

Wiesz już, jak zachowuje się drewno w przypadku zastosowania pod nie ogrzewania podłogowego. Czy w takim razie parkiet jest dobrym rozwiązaniem? Materiał ten dobrze sprawdzi się na ogrzewaniu podłogowym, gdy nie będzie za gruby (optymalny wymiar to od 8 mm do 15 mm) i zostanie ułożony z drewna klejonego warstwowo, np. z desek typu finishparkiet.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Jaka nawierzchnia na taras będzie najlepsza?

Jaka nawierzchnia na taras będzie najlepsza?
Elegancki i solidnie wykonany taras to prawdziwa ozdoba każdego domu oraz inwestycja na lata. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów wykończen...
Czytaj więcej

Podłoga w domu– top 5 płytek, które sprawdzą się u Ciebie

Podłoga w domu–  top 5 płytek, które sprawdzą się u Ciebie
Płytki na podłogę to połączenie funkcjonalności i estetyki. Sprawdź, co najlepiej położyć w kuchni, salonie, a co na podłogę w łazience. Dzięki naszem...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
03.01.2020
Ciekawy artykuł: "Ich krawędzie nie wymagają sklejania, dzięki czemu podłoga może swobodnie pracować, gdy elementy zmieniają swoją wielkość pod wpływem działania różnic temperatur. Ciepło najlepiej będą oddawały panele przyklejone całą powierzchnią (koniecznie użyj do nich kleju wysoko plastycznego, odpornego na działanie wysokich temperatur)."
Czyli paneli nie leic ze sobą żeby mogły sie ruszać, ale same panale po całej powierzchni kleić, coby lepiej przywierały.to jak to ma w koncu być. uzywać kleju czy nie?

Dziękujemy za zainteresowanie artykułem. Aby uzyskać odpowiedzi na wszelkie, nurtujące Pana(ią) pytania, zachęcamy do kontaktu z jednym z doradców fachowych w dowolnym sklepie Castorama.

Ocena i komentarz dla:

Jaka podłoga na ogrzewanie podłogowe?