Produkty

Pisuar w domu – montaż, rodzaje i zalety

Pisuar w domu – montaż, rodzaje i zalety

Zastanawiasz się, co to jest pisuar, jakie są jego rodzaje i jak go poprawnie zamontować? Czy wiesz, dlaczego warto mieć pisuar w domu? Na te oraz inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Przejdź do następnych akapitów:

Co to jest pisuar i jakie są rodzaje pisuarów?

Pisuar to urządzenie sanitarne, zwykle montowane na ścianie, które pozwala mężczyznom na wygodne oddawanie moczu na stojąco (na rynku można jednak znaleźć też modele dedykowane dla kobiet). Zwykle kojarzą się z toaletami publicznymi, stacjami benzynowymi, biurami czy szkołami, jednak coraz częściej spotyka się je także w domach prywatnych, a pierwsze pisuary pojawiły się w Polsce już w XV wieku!

Jakie są rodzaje pisuarów? Jeśli chodzi o montaż, wyróżniamy pisuary instalowane bezpośrednio na ścianie, na stelażu lub tzw. modele narożne. Do wyboru masz także trzy rodzaje zasilania – od tyłu, z góry oraz bezwodne. Pierwsze z nich zwykle wyposażone są w deskę i działają podobnie do muszli klozetowej. Pisuary zasilane od góry to najstarszy rodzaj tych urządzeń, zwykle pozbawiony klapy. W ich przypadku rura służąca do spłukiwania wody zamontowana jest od góry. Z kolei urządzenia bezwodne, jak wskazuje ich nazwa, nie potrzebują wody do spłukiwania resztek uryny. Nie są wyposażone w elementy połączeniowe, co pozwala zaoszczędzić znaczną ilość wody.

Pisuary rozróżniamy także ze względu na materiał wykonania. Zwykle jest to ceramika, jednak zdarzają się także pisuary ze stali nierdzewnej. Ceramiczny pisuar to dobry wybór do klasycznych i minimalistycznych łazienek, z kolei model stalowy świetnie odnajdzie się we wnętrzach industrialnych. 

Przeczytaj także: Bidet czy rączka bidetowa – co wybrać?

pisuar-w-domu

Pisuar w domu – zalety 

Pisuar w domu oznacza wiele zalet. Przede wszystkim jest niewielki (średnio 30-40 cm szerokości), więc nie zajmie dużo miejsca i odnajdzie się nawet w małej łazience lub toalecie. Pisuary wyposażone są także w oszczędne spłuczki, dzięki czemu zużywają niewielką ilość wody, a to oznacza zarówno niższe koszty, jak i kwestie ekologiczne. 

Warto też przyjrzeć się kwestiom higieny. Korzystanie z pisuaru zapobiega rozpryskiwaniu się moczu na boki, więc jest zdecydowanie bardziej higieniczne i szybsze w czyszczeniu niż klasyczna muszla klozetowa. Rozwiązuje też popularny problem podniesionej deski. 

Oprócz kwestii praktycznych warto zwrócić też uwagę na estetykę. Te urządzenia mogą być ciekawie zaprojektowane i stanowić elegancki dodatek do łazienki. Do wyboru masz pisuary w różnych odcieniach bieli, o nowoczesnych bądź klasycznych kształtach, dlatego bez problemu dopasujesz je do swojego gustu i stylu wnętrzarskiego, w jakim urządzasz wnętrze. Przy wyborze odpowiedniego modelu warto jednak zadbać o to, aby pisuar pasował kolorem i designem do umywalki, miski WC czy bidetu

Zobacz również: Deska do WC – jak wybrać?

Jak zamontować pisuar? Instrukcja krok po kroku

Z teorii czas przejść do praktyki. W tej części artykułu wyjaśnimy Ci, jak szybko i sprawnie zamontować pisuar w domu. 

Zwróć jednak uwagę, że nie jest to najłatwiejsze zadanie i wymaga pewnej wiedzy, dlatego, jeśli nie przepadasz za majsterkowaniem, podłączenie pisuaru zostaw specjaliście. 

Krok 1: Pisuar – na jakiej wysokości i gdzie go zamontować?

Zacznijmy od tego, w którym miejscu w łazience warto zamontować pisuar. Zwykle jest to róg łazienki lub w okolicy muszli klozetowej. Aby korzystanie z niego było wygodne i nie sprawiało bólu w kolanach, pisuar powinien znajdować się na wysokości około 65-70 cm. 

Krok 2: Przygotowanie powierzchni

Zanim zaczniesz prace instalacyjne, upewnij się, że rury wodne znalazły się w kranie pisuaru. Przyjrzyj się także ścianie, która powinna być płaska oraz czysta. Następnie zaznacz na niej miejsce mocowania pisuaru oraz wywierć otwory, w które włożysz później kołki. 

Krok 3: Założenie konstrukcji

Na przygotowanej powierzchni zamontuj konstrukcję pisuaru. Jeśli jest to model podwieszany, podłącz do niego rurę spustową – rurę wylotową syfonu poprowadź do kanalizacji przez gniazdo. Następnie koniec odgałęzienia posmaruj ołowiem i owiń lnianym pasmem, aby zabezpieczyć złącze.

Krok 4: Podłączenie pisuaru

Ostatni krok to podłączenie pisuaru do sieci wodno-kanalizacyjnej. Ze względu na to, że różne rodzaje pisuarów mogą być montowane w inny sposób, ten krok wykonaj zgodnie z instrukcją dołączoną do urządzenia.

pisuar-w-domu

Pisuar w domu – wygoda, higiena i styl

Jak widzisz, pisuar w domu ma wiele zalet – zarówno tych związanych z czystością, higieną, wygodą, jak i estetyką. Dlatego warto obalić mit pisuaru jako urządzenia przeznaczonego do łazienek publicznych i zamontować go także w domu czy mieszkaniu.

Jeśli szukasz solidnych, wygodnych w użyciu oraz stylowych pisuarów i akcesoriów do nich, zajrzyj do Castoramy. W naszych sklepach stacjonarnych zlokalizowanych w całej Polsce, jak i sklepie internetowym, znajdziesz dziesiątki modeli od renomowanych producentów. A jeśli nie wiesz, na który z nich się zdecydować – chętnie pomożemy Ci w wyborze czy podpowiemy, jak podłączyć pisuar, aby działał sprawnie. Zapraszamy!

Data publikacji: 30.10.2017
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Montaż urządzeń sanitarnych w łazience

Montaż urządzeń sanitarnych w łazience
Remont łazienki wraz z wymianą instalacji i wyposażenia to operacja, która powinna być starannie zaplanowana, aby odbyła się sprawnie i możliwie szybk...
Czytaj więcej

Zalety stelaży podtynkowych

Zalety stelaży podtynkowych
Stelaże podtynkowe znajdują coraz powszechniejsze zastosowanie w naszych łazienkach. Chociaż ich montaż wiąże się z większym remontem, warto go przepr...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Pisuar w domu – montaż, rodzaje i zalety