Produkty

Jaki wyłaz dachowy wybrać?

Jaki wyłaz dachowy wybrać?

Wyłaz umożliwia sprawne i bezpieczne wydostanie się na dach i tym różni się od zwykłego okna dachowego, które można jedynie uchylić lub otworzyć bez gwarancji komfortu przy próbie wyjścia przez nie. W zależności od przeznaczenia budynku wyłazy różnią się kilkoma ciekawymi cechami.


Osobnymi grupami są wyłazy do pomieszczeń nieużytkowych i użytkowych. Te pierwsze nie muszą charakteryzować się energooszczędnością i jest to główna różnica, na którą nakładają się inne, takie jak obecność powłoki samoczyszczącej w wyłazach w budynkach użytkowych czy konieczność dokupienia do nich paroprzepuszczalnego kołnierza, który pomoże zredukować straty w energii potrzebnej do ogrzania wnętrza.

W pomieszczeniach nieużytkowych (zimą nieogrzewanych) nie ma potrzeby mocowania wyłazu z niskim współczynnikiem przenikalności cieplnej. Najczęściej spotykany sposób ich uchylania to klapowy (jak w przypadku zdecydowanej większości okien dachowych) lub uchylny, otwierany na prawy lub lewy bok. Szyba w tego typu materiałach budowlanych jest hartowana, co zapobiega ewentualnemu uszkodzeniu przez grad. Przypadkowe zatrzaśnięcie okna uniemożliwi ogranicznik otwierania, a gdyby pojawiła się konieczność jedynie przewietrzenia zadaszonego pomieszczenia, specjalny uchwyt zablokuje skrzydło i uniemożliwi jego zamknięcie. Sprawne wyjście na dach i ochronę stolarki umożliwi listwa kominiarska.


Różnica współczynnika przenikalności cieplnej wyłazu do budynku użytkowego jest ponad dwukrotna niższa w stosunku do wyłazów w budynkach nieużytkowych i wynosi 1,4W/m²K. Co więcej, aby izolacja wewnątrz ogrzewanego budynku była jak najlepsza, przy montażu wyłazu stosuje się kołnierz paroprzepuszczalny, który łączy się z membraną dachową. Inny jest również sposób otwierania – tu stosuje się najczęściej klapowo-wysokoosiowy.

Szyby, oprócz tego że są hartowane, pokryte są powłoką samoczyszczącą. Dzięki specjalnej, cieniutkiej warstwie pokrywającej szybę zewnętrzną, pod wpływem promieni UV oraz wilgoci zanieczyszczenia są rozkładane i spływają w dół pod wpływem grawitacji. Powłoka ma jeszcze jedną ciekawą właściwość – w czasie deszczu woda nie gromadzi się na szybie w formie kropel, ale rozlewa się po szkle równomierną warstwą i szybko spływa, dzięki czemu nie pozostają zacieki. Powłoka samoczyszcząca jest częściej spotykana w budownictwie miejskim (przeszklenia na dworcach, lustrzane tafle biurowców), gdzie tradycyjne czyszczenie jest utrudnione z racji znacznych wysokości. Jednak jej bezsporne zalety stosowane są coraz chętniej również w tradycyjnym budownictwie. Okno pokryte taką warstwą oczywiście można myć, ale nie ma konieczności tak systematycznego ich czyszczenia, jak to ma miejsce w przypadku szyb bez takiej powłoki.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Lukarna czy okno dachowe – co lepiej doświetli poddasze?

Lukarna czy okno dachowe – co lepiej doświetli poddasze?
Oświetlenie poddasza to jedna z kluczowych spraw podczas jego budowy lub adaptacji. Musimy zadbać o wystarczającą ilość światła, ale także zapewnić so...
Czytaj więcej

Zasady montażu wyłazu dachowego

Zasady montażu wyłazu dachowego
Do czego służy wyłaz dachowy? Otóż umożliwia on swobodne wyjście na dach, sprawiając, że bez problemu możemy się dostać do kominka, anteny, rynny. Wył...
Czytaj więcej

Sposoby otwierania okien dachowych

Sposoby otwierania okien dachowych
Podczas wyboru okien dachowych najlepiej zdecydować się na zakup takich, które nie tylko skutecznie doświetlą przestrzeń, ale będą także wygodne w&nbs...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jaki wyłaz dachowy wybrać?