Produkty

Jakie bordiury wybrać do wnętrz w różnym stylu?

Jakie bordiury wybrać do wnętrz w różnym stylu?

Bordiury, zwane także bordami, to dekoracyjne pasy, które stosujemy do ozdoby ścian. Stanowią doskonały sposób na urozmaicenie monotonnych płaszczyzn pomalowanych farbą lub wyłożonych tapetą. Dostępne są w różnych wzorach i barwach, więc możemy dopasować je do wnętrz urządzonych w różnym stylu. Na które się zdecydować?

bordyBordiury w klasycznym salonie

Wnętrza o klasycznym charakterze to idealne pomieszczenia do zastosowania tradycyjnych bordiur. Sprawdzą się tutaj dekoracje w stonowanych barwach – brązach, beżach, ecru, przybrudzonych żółciach i pomarańczach. Będą dobrze pasowały do podobnych ścian oraz elementów wyposażenia, wśród których dominują drewniane meble.

Ważna jest tu nie tylko kolorystyka, ale i wzornictwo. W tradycyjnym salonie lub sypialni sprawdzą się wszelkie motywy roślinne, tj. podobizny kwiatów, liści i pokrytych nimi gałązek. Możemy wybrać także bordiury z ornamentami nawiązującymi do starożytności, które oprócz pomieszczeń klasycznych można wykorzystać we wnętrzach stylizowanych na antyczne.

Do klasycznych motywów dekoracyjnych należą też pasy i motywy geometryczne, np. romby, prostokąty.

Bordiury do nowoczesnych wnętrz

Bordiury dopasujemy również do domów, w których panują nowoczesne aranżacje. Wybierzmy do nich pasy o bardziej wyrazistych barwach, które przełamią kolorystyczny minimalizm i będą dodawały dynamiki lub spełnią rolę przyciągających wzrok dekoracji.

Z nowoczesnym wystrojem skomponują się bordiury w intensywnych barwach: zielonej, niebieskiej, fioletowej, żółtej czy różowej, które stworzą udane duety z białymi lub szarymi ścianami. Możemy jednak postawić także na kolorystyczną neutralność, w którą idealnie wtopią się pasy utrzymane w odcieniach szarości, popieli, srebra, grafitu, czerni i bieli, a także pasteli (wykorzystywanych np. przez styl skandynawski).

W nowoczesnym stylu utrzymane będą bordiury jednolite, jednak możemy zdecydować się także na produkty opatrzone wzorem. Będą to np. pasy, motywy kwiatowe i geometryczne – odróżnimy je od deseni klasycznych m.in. po wyrazistości barw lub pastelowych odcieniach.

Bord samoprzylepny nr 138 5 mBordiury do pokoju dziecięcego i młodzieżowego

Dużą część dostępnych na rynku bordiur obejmują produkty przeznaczone do użytku w pokojach dziecięcych. Wyróżniają się one bogatą kolorystyką – od intensywnej po pastelową – lecz przede wszystkim zróżnicowanym wzornictwem. Na pasach dekoracyjnych tego typu znajdziemy motywy z popularnych bajek, a ponadto miniaturowe powtarzalne rysunki przedstawiające np. drzewa, zwierzęta, gwiazdy, motyle itp.

Z kolei w modnym pokoju młodzieżowym trafionym dodatkiem będą bordiury z motywami miejskimi. Panoramy wybranych miast przedstawiające budynki, mosty czy typowe dla danego kraju elementy doskonale skomponują się ze stonowanymi barwami ścian, powielając wybrane z nich.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Jaką tapetę wybrać? Nowoczesne inspiracje od GoodHome

Jaką tapetę wybrać? Nowoczesne inspiracje od GoodHome
Dzięki tapecie łatwo i szybko stworzysz sobie piękne wnętrze na czasie. I to w każdym pomieszczeniu, nawet w łazience. Sprawdź na co zwrócić uw...
Czytaj więcej

Meble w połysku – jak dobrać do nich farbę lub tapetę

Meble w połysku – jak dobrać do nich farbę lub tapetę
Meble w połysku to elementy wyposażenia charakterystyczne dla nowoczesnych wnętrz. Najlepiej łączyć je więc z innymi częściami wystroju typowymi dla m...
Czytaj więcej

Czym są tapety natryskowe?

Czym są tapety natryskowe?
Tapety powracają do łask ze zdwojoną siłą. Ich producenci prześcigają się w oferowanych wzorach i formie. Jednym z najnowszych wynalazków, zarówno pod...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jakie bordiury wybrać do wnętrz w różnym stylu?