Produkty

Jakie drzwi do kabiny prysznicowej wybrać? Kabiny prysznicowe Beloya

Jakie drzwi do kabiny prysznicowej wybrać? Kabiny prysznicowe Beloya

Najczęściej spotykanym wejściem do kabiny prysznicowej są przeszklone drzwi. Od ich usytuowania, sposobu otwierania i konstrukcji zależy, czy podczas korzystania z prysznica towarzyszyć nam będą wygoda i swoboda ruchów. Chociaż sporo zależy od układu i wielkości samej łazienki, warto wiedzieć, jakiego rodzaju drzwi możemy wziąć pod uwagę, planując wyposażenie pomieszczenia kąpielowego w kabinę prysznicową.

Kabina prysznicowa do łazienki małej i dużej

Wielość rozwiązań konstrukcyjnych, jakie oferują obecnie producenci kabin prysznicowych, pozwala na wyposażenie w wygodny prysznic większości łazienek. Jest to rozwiązanie stosowane szczególnie w pomieszczeniach niewielkich – a takimi są często wnętrza łazienkowe w blokach – oraz na poddaszach z licznymi skosami i wnękami. Te ostatnie z powodzeniem możemy wykorzystać do stworzenia wygodnego miejsca do codziennych ablucji. Dodatkową zaletą łazienki z prysznicem usytuowanej na górnej kondygnacji jest stosunkowo niewielkie – w porównaniu do wyposażonej w wannę – obciążenie stropu. Wystarczy przemyślana i sprawnie działająca instalacja sanitarna oraz wybór jednego z wielu dostępnych obecnie systemów hydroizolacyjnych, by pokój kąpielowy w wersji mini skutecznie odciążał główne pomieszczenie łazienkowe w porannym szczycie, kiedy domownicy przygotowują się do wyjścia do szkoły i pracy.

Także w przestronnych łazienkach wyposażonych w komfortowe w użytkowaniu wanny z hydromasażem wydzielane są osobne miejsca przeznaczone na prysznic. Nie czekając na napełnienie dużej wanny, można w nich w każdej chwili wziąć odświeżającą i energetyzującą kąpiel w łagodnie spływających strugach z deszczownicy. To wygodne rozwiązanie, uzupełniające pomieszczenia kąpielowe, spełnia funkcję domowego spa, w którym zabiegi pielęgnacyjne wraz z towarzyszącą im aromaterapią wymagają czasu. Prysznic jest w tym wypadku użyteczną alternatywą, kiedy brakuje czasu na kąpielowy relaks.

Wybór kabiny prysznicowej a wielkość łazienki

W pomieszczeniach kąpielowych, w których z powodu ograniczonej przestrzeni liczy się każdy wolny metr kwadratowy do zagospodarowania, najlepiej sprawdzi się kabina narożnikowa w jednym z wybranych kształtów – wybierać możemy wśród modeli kwadratowych, prostokątnych, pięciokątnych, owalnych i okrągłych. Bardziej przestronne łazienki urządzane i wyposażane być mogą w równie funkcjonalne, ale też bardziej dekoracyjne i obszerniejsze kabiny przyścienne, wnękowe i wolnostojące. Większe pomieszczenia urządzone na sposób nowoczesny dopełnia aranżacyjnie kabina typu walk-in z minimalistycznym przeszkleniem wydzielającym od reszty pomieszczenia przestrzeń przeznaczoną na kąpiel pod prysznicem lub deszczownicą.

wybór drzwi do kabiny prysznicowej

Wybór drzwi do kabiny prysznicowej – jakie ma znaczenie?

Planując postawienie kabiny prysznicowej w łazience, zwróćmy uwagę nie tylko na jej reprezentacyjny wygląd, ale również funkcjonalność i dopasowanie do dostępnej przestrzeni.

1. O wyglądzie kabiny prysznicowej w głównej mierze stanowią przeszklenia, które – w zależności od indywidualnego wyboru – mogą odbiegać od standardowych zwykłych, transparentnych szyb. Producenci oferują w tym zakresie szeroką paletę możliwości: szkło barwione, grawerowane, piaskowane, ornamentowe, satynowe.

2. Na funkcjonalność drzwi składają się łatwość otwierania i zamykania, sposób czyszczenia umożliwiający dokładne usunięcie zabrudzeń z trudno dostępnych miejsc i kamiennych osadów z powierzchni przeszklenia.

Czy wiesz, że...

Niektóre modele drzwi poruszające się na prowadnicach wyposażone są w taki system dolnego mocowania, który umożliwia ich odczepienie i uchylenie w stopniu umożliwiającym całkowite usunięcie wilgoci i zabrudzeń z zakamarków i szczelin u dołu kabiny. Jest to korzystne rozwiązanie, ponieważ w trudno dostępnych miejscach nie wytworzą się warunki do rozwoju pleśni i grzybów. Dodatkową funkcję zabezpieczającą, tym razem przed osadami wapiennymi, spełnia warstwa ochronna, jaką pokryte jest przeszklenie po wewnętrznej stronie kabiny prysznicowej.

3. Dobrze dopasowane drzwi do przestrzeni dostępnej w łazience nie zajmują dodatkowo miejsca w czasie otwierania, jak również mogą przyczynić się do optycznego jej powiększenia.

Porada specjalisty:

Wybierając drzwi i ścianki do kabiny prysznicowej w małej łazience, warto postawić na całkowicie transparentne szyby, które nie odcinają przestrzeni kabiny, jak to ma miejsce w przypadku przeszkleń matowych i zabarwionych. Wnętrze kabiny staje się uzupełnieniem skromnego metrażu pomieszczenia kąpielowego.

Kabiny Beloya – rozwiązania dla każdej łazienki

System Beloya umożliwi samodzielne dopasowanie kabiny – wraz z dowolnie wybranym rodzajem drzwi i sposobem ich zamykania – do wymiarów łazienki i miejsca usytuowania kabiny prysznicowej. Ta ostatnia cecha jest ważna o tyle, że można zdecydować się na:

- kabinę graniczącą z pojedynczą ścianą, co jest rozwiązaniem polecanym do większych łazienek,

- kabinę narożną umiejscowioną na styku dwoch ścian w łazience,

- kabinę w całości umieszczoną we wnęce wytworzonej przez 3 łazienkowe ściany.

Kabiny Beloya rozwiązania dla każdej łazienki

Oto systemy drzwi przeznaczone do każdego z wyżej wymienionych typów kabin prysznicowych:

1. Drzwi uchylne – ten często spotykany typ wejścia do kabiny prysznicowej polecany jest do większych łazienek z racji konieczności pozostawienia wolnej przestrzeni przed kabiną na otwierające się na zewnątrz prysznica drzwi.

2. Drzwi uchylne podwójne dostępne są w dwu wariantach – pierwszy umożliwia otwieranie na zewnątrz kabiny, drugi – do wewnątrz. To właśnie rozwiązanie jest polecane do łazienek niewielkich, ale wyposażonych w bardziej obszerne kabiny prysznicowe, tak aby zachowana została swoboda ruchów osoby wychodzącej spod prysznica, otwierającej przy tym podwójne drzwi w kierunku do siebie.

3. Drzwi wahadłowe – w mniejszym stopniu zajmują przestrzeń łazienki, gdy są otwarte, ponieważ mechanizm je utrzymujący sprawia, że w czasie otwierania częściowo cofają się do wewnątrz kabiny.

Drzwi prysznicowe wahadłowe

4. Drzwi przesuwne nie wymagają zachowania miejsca w celu otwierania zarówno wewnątrz kabiny prysznicowej, jak i w łazience – prowadnice gładko prowadzą taflę drzwi zachodzących za siebie. Wybierając ten wariant, warto mieć w pamięci konieczność zachowania elementów mocujących i przesuwających tego rodzaju drzwi w higienicznej czystości.

5. Drzwi przesuwne trójdzielne są bardziej rozbudowanym (o jeden panel drzwiowy) systemem opisanym powyżej – zsunięte, dają więcej swobody osobie wchodzącej pod prysznic lub wychodzącej z kabiny, ponieważ zostawiają jej więcej miejsca.

6. Drzwi składane – nie wymagają zachowania pustej przestrzeni przed kabiną prysznicową, ponieważ ich system otwierania w całości kieruje je do wewnątrz. Ten rodzaj drzwi polecany jest do bardziej obszernych kabin prysznicowych.

Drzwi prysznicowe

System Beloya zawiera też w swojej ofercie propozycje do kabin prysznicowych innego typu:

1. Kabiny prysznicowe kwadratowe - usytuowane na styku dwu ścian lub przylegających do jednej i wyposażone w dodatkową ścianką prysznicową. W tych przypadkach drzwi przesuwne składają się z dwu części, stykających się ze sobą pod kątem 90 stopni.

2. Kabiny prysznicowe półokrągłe – podobnie, umiejscowionych w narożniku łazienki lub przylegających do jednej ściany i wyposażonych w dodatkową ściankę prysznicową. Ten typ kabiny z racji swojego kształtu ma dodatkowy walor dekoracyjny, którym wzbogaca aranżację łazienki.

3. Kabiny prysznicowe typu walk-in – ich cechą szczególną jest brak drzwi i swobodny dostęp do wewnątrz, który ograniczony jest tylko jedną, dodatkową ścianką prysznicową. Ta może zostać umieszczona poprzecznie do przylegającej ściany łazienki lub częściowo ograniczać wejście do podłużnej wnęki przeznaczonej na kabinę walk-in.

Drzwi do kabiny prysznicowej

W zależności od efektu aranżacyjnego, jaki ma być osiągnięty z pomocą kabiny prysznicowej, zarówno drzwi, jak i ścianki prysznicowe systemu Beloya dostępne są w przeważającej większości w dwu wariantach tafli – szkła w pełni transparentnego i wyposażonego w lustrzany dekor. Są one łatwe do wyczyszczenia, ponieważ od wewnętrznej strony pokryte zostały warstwą zapobiegającą osadzaniu się kamienia. Komfort ich użytkowania zwiększa system cichego domyku, a także prawo- i lewostronny system montażu.

Data publikacji: 26.06.2017
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Renowacja łazienki – łazienka w stylu art deco

Renowacja łazienki – łazienka w stylu art deco
Art deco to wyjątkowo elegancki i wyróżniający się styl w architekturze. Jest synonimem wyważonej klasy i wysmakowanego piękna. To idealne rozw...
Czytaj więcej

Drzwi przesuwne do kabiny prysznicowej. Jak krok po kroku je zamontować?

Drzwi przesuwne do kabiny prysznicowej. Jak krok po kroku je zamontować?
Kabina prysznicowa to idealne rozwiązanie do małych i trudnych w adaptacji łazienek. Może być z brodzikiem lub bez, wykonana ze szkła, plastiku lub in...
Czytaj więcej

Kolekcja Beloya, czyli jak wybrać idealny prysznic do każdej łazienki

Kolekcja Beloya, czyli jak wybrać idealny prysznic do każdej łazienki
Z pewnością nie raz podczas remontu głowiliśmy się nad tym, jak wpasować nowy prysznic w wystrój łazienki. W końcu powinien nie tylko zapewniać...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jakie drzwi do kabiny prysznicowej wybrać? Kabiny prysznicowe Beloya