Produkty

Jakie fundusze służą poprawie jakości powietrza?

Jakie fundusze służą poprawie jakości powietrza?

Aby zachęcić do budowy domów energooszczędnych lub wymiany sposobów ogrzewania na generujące mniejszą ilość zanieczyszczeń, stworzono specjalne programy dofinansowania inwestycji przyczyniających się do poprawy jakości naszej atmosfery. Oto fundusze, z których możemy skorzystać, wybierając przyjazne środowisku naturalnemu rozwiązania.

Dlaczego warto wybierać ekologiczne rozwiązania w budownictwie?

Jakość powietrza, którym oddychamy, od lat jest powodem do zaniepokojenia i szukania dróg poprawienia obecnego stanu rzeczy. Zanieczyszczenia, które wdychamy, powodują przewlekłe i śmiertelnie groźne choroby układu oddechowego i krążenia. Z tego względu konieczne są działania, które w najbliższej przyszłości przyczynią się do polepszenia jakości powietrza. Aby do tego dążyć, należy precyzyjnie określić źródło problemu. Poniższa ilustracja wyraźnie pokazuje, że jest nim przestarzały sposób ogrzewania budynków i mieszkań – to piece i kotły, a nie samochody czy przemysł generują największą ilość zanieczyszczeń kierowanych do powietrza:

infografika producenci zanieczyszczeń powietrza

Wybór służących ekologii rozwiązań w budownictwie jest długofalową inwestycją, a wymierne efekty w postaci oszczędności na ogrzewaniu inwestorzy odczuwają po wielu latach. Jednak już na etapie projektowania budynku, wykorzystując energooszczędne technologie, można starać się o dofinansowanie. Dotyczy to również modernizacji sposobu ogrzewania istniejących mieszkań i domów, a także ich izolowania termicznego.

ogrzewanie gazoweBudownictwo pasywne i energooszczędne

Budowa domu pasywnego wymaga zastosowania nowoczesnych technologii, aby ograniczyć niemal do zera konieczność stosowania paliw służących do ogrzewania pomieszczeń. Służą temu na przykład rozbudowane systemy odzysku ciepła, przy zastosowaniu których szacunkowe wyliczenia kosztów całego sezonu grzewczego w budynku o powierzchni 80 m² wynoszą niespełna 800 zł.

Na nieco wyższe kwoty przygotowani muszą być inwestorzy budownictwa energooszczędnego – aby utrzymać ten standard, należy spełnić wymóg dotyczący ogrzewania 1 m² powierzchni, który nie może przekroczyć 40 kW (w budownictwie pasywnym wynosi on 15 kW/1 m²). Ogrzewanie w domu energooszczędnym wynosić będzie odpowiednio więcej i przekroczy 2 000 zł za sezon grzewczy.

Zarówno budowa, jak i zakup budynku w technologii pasywnej i energooszczędnej są premiowane bezzwrotną dotacją w wysokości:

- 30 000 zł w przypadku budynku energooszczędnego,

- 50 000 zł w przypadku budynku pasywnego.

biokominek CastoramaO tego typu dotacje, choć w innej wysokości, ubiegać się mogą również ci, którzy zakupili mieszkanie w nowo postawionym budynku energooszczędnym. W tym wypadku kwota uzależniona jest od klasy energooszczędności i wynosi od 11 000 do 15 000 zł.

Czas pomiędzy otrzymaniem dotacji a jej wykorzystaniem nie może być dłuższy niż 3 lata.

Czym jest program KAWKA?

Z funduszu o tej nazwie skorzystać mogą ci, który zdecydują się zmodernizować system ogrzewania. Ponieważ trucicielami naszej atmosfery są piece na węgiel wykonane w technologiach przestarzałych, nieefektywnych i generujących olbrzymią ilość zanieczyszczeń, warto wymienić je na bardziej nowoczesne, które kierują do atmosfery o 30% mniej szkodliwych substancji. Z programu KAWKA skorzystać mogą też ci spośród inwestorów, którzy przyłączą się do sieci ciepłowniczej i znajdują się w ich zasięgu.

Kim jest użytkownik programu PROSUMENT?

Skorzystanie z alternatywnych źródeł energii jest możliwe na wiele sposobów, na przykład przez zastosowanie paneli fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych lub pompy ciepła. Nie tylko do ogrzania pomieszczeń czy wytworzenia energii (przykładowo z przydomowej minielektrowni wiatrowej) nie są generowane do atmosfery zanieczyszczenia, ale wytwarzane są nadwyżki energii, które można skierować do sieci energetycznej, odsprzedając je. W tym właśnie wypadku konsument staje się prosumentem – specjalny fundusz o tej nazwie udziela gratyfikacji finansowej tym, którzy zdecydują się na zastosowanie wyżej wymienionych alternatywnych źródeł energii. Wartość dofinansowania może wynieść nawet 150 000 zł.

Jak korzystnie ocieplić ściany i dach?

Ilość szkodliwych substancji, jakie dostają się do naszej atmosfery w efekcie ogrzewania budynków, ściśle uzależniona jest od jakości ich ocieplenia. Zapobieżenie ucieczkom ciepła może ograniczyć koszty ogrzewania w budynkach nawet o połowę. Będzie to miało bezpośrednie przełożenie na mniejszą ilość pyłów i trujących związków wydobywającą się przez kominy budynków z odpowiednio wykonaną termoizolacją ścian zewnętrznych, dachu, stolarki okiennej i drzwiowej, stropu nieogrzewanej piwnicy lub podłogi na gruncie. Co więcej – tego typu zabezpieczenia przysłużą się komfortowi mieszkańców również poza sezonem grzewczym, ponieważ latem ograniczą nagrzewanie się ścian budynków. Również tego typu modernizacje budowlane będą wspierane finansowo przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Służy temu program RYŚ – termomodernizacja budynków jednorodzinnych, w ramach którego można poddać wymianie również instalacje wewnętrzne (grzewczą i ciepłej wody użytkowej), a także zastosować odnawialne źródła energii cieplnej.

 

Wykorzystane materiały pochodzą ze strony tworzymyatmosfere.pl, powstałą przy współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Jaki piec gazowy do domu 120m2? Szukamy najlepszego rozwiązania

Jaki piec gazowy do domu 120m2? Szukamy najlepszego rozwiązania
Jaki piec gazowy do domu 120 m2 wybrać? Piece gazowe to coraz częściej stosowane rozwiązania, szczególnie do ogrzewania domów o dużej po...
Czytaj więcej

Przegląd pieca gazowego – jak przygotować piec na sezon grzewczy? Instrukcja krok po kroku

Przegląd pieca gazowego – jak przygotować piec na sezon grzewczy? Instrukcja krok po kroku
Ogrzewasz Twój dom gazem? Jeśli tak, to przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, powinieneś zlecić przegląd pieca gazowego. Z dzisiejszego artykuł...
Czytaj więcej

Jaki piec gazowy do łazienki? Podpowiadamy, czym kierować się przy wyborze

Jaki piec gazowy do łazienki? Podpowiadamy, czym kierować się przy wyborze
Nie bez powodu ogrzewanie gazowe jest jednym z najpopularniejszych rozwiązań na rynku. Uchodzi za ekonomiczne i nieszkodliwe dla środowiska. Obsługa p...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jakie fundusze służą poprawie jakości powietrza?