Dlaczego ekobateria jest ekologiczna?
Oszczędności, jakie możemy poczynić, stosując ekobaterię, sięgają dwucyfrowych wartości procentowych. Jest to zasługą napowietrzacza (aeratora, perlatora), którego zadaniem jest zmieszanie wypływającej wody z powietrzem, przez co ogranicza się jej ilość przy zachowaniu tej samej siły strumienia. Perlatory możemy też dokupić osobno do używanych przez nas baterii zlewozmywakowych i umywalkowych – oszczędności, jakie dzięki ich zastosowaniu poczynimy, sięgają 15%. Skąd więc taka wyraźna różnica, skoro użycie ekobaterii pozwala nam ograniczyć wypływ wody o połowę? Jedną z odpowiedzi na to pytanie jest specjalna konstrukcja baterii, zaprojektowana tak, aby możliwie jak najbardziej efektywnie wykorzystać możliwości zamocowanego wewnątrz perlatora, który tym samym działa sprawniej niż napowietrzacze dokupowane osobno i mocowane na zakończeniach baterii.
Co jeszcze składa się na oszczędności, jakie daje ekobateria?
Zastosowanie wydajnego perlatora wewnątrz baterii nie kończy listy rozwiązań przyczyniających się do oszczędności, jakie wygospodarujemy dzięki użyciu armatury eko. Ograniczenie ilości wody wypływającej z wylewki oznacza jednocześnie, że mniej energii kosztuje nas jej ocieplenie. I dalej: ponieważ bateria ma pojedynczy uchwyt, którym ustawiamy siłę strumienia wody i jednocześnie jej temperaturę, czynność ta – uruchamianie wody – trwa krócej w porównaniu z tradycyjnymi bateriami łazienkowymi i kuchennymi z dwoma kurkami z oznaczeniami na wodę ciepłą i zimną. Niektóre modele nowoczesnej armatury umożliwiają korzystanie z wypływającej wody bieżącej tylko wtedy, kiedy dłonie są na to przygotowane i znajdują się w polu zasięgu czujnika reagującego na ruch lub fotokomórki. To najdoskonalszy sposób na oszczędność wypływającej z wylewki wody.
Co z wygodą korzystania z takiej armatury?
Zaletą perlatora jest nie tylko to, że zasila on wodę bąbelkami powietrza, czym zmniejsza jej ilość potrzebną do umycia rąk czy odświeżenia się. Ponieważ w znacznej mierze kształtuje on strumień wody, jednocześnie go stabilizuje, co jest ważną cechą w tych spośród instalacji, w których występują wahania ciśnienia przepływającej wody. Zastosowanie ekobaterii sprawia, że nawet pomimo wahań ciśnienia strumień wody pozostaje bez zmian. Gwarantuje nam przy tym wypływ 5 l wody w oszczędnym, bo wymieszanym z powietrzem strumieniu.
Nie tylko ekobateria
Kiedy decydujemy się na ograniczenie kosztów ponoszonych na media i szukamy sposobów na oszczędności, nie wystarczy samo zastosowanie ekobaterii. Zmienić musimy również własne wieloletnie nawyki – zachowania, które nie uwzględniają zmniejszania ilości wody, energii elektrycznej, gazu ziemnego, benzyny, oleju, węgla i innych paliw. Wprowadzenie wielkiego planu oszczędzania i wzajemne dopingowanie się poszczególnych członków rodziny w celu jego zrealizowania to pierwszy krok do zmniejszenia kosztów życia i uświadomienia sobie faktu, że ekologia może towarzyszyć nam na co dzień, a nie być ważna tylko wtedy, gdy realizujemy plan oszczędnościowy.