Przejdź do następnych akapitów:
Podstawowe rodzaje przenośnych grzejników
Główne rozróżnienie przenośnych grzejników dokonywane jest w zależności od źródła ciepła.
Stąd wyróżniamy:
-
grzejniki elektryczne, wśród których można wymienić termowentylatory, konwektory, piecyki z grzałką ceramiczną, promienniki, nagrzewnice, lampy grzewcze,
-
piecyki gazowe, wśród których są np. grzejniki na podbłękit, na podczerwień (z palnikiem ceramicznym), z katalizatorem albo nagrzewnice gazowe,
-
grzejniki olejowe, które mogą być zarówno elektryczne jak i gazowe
-
inne np. naftowe, koksowe.
W każdym z wymienionych rodzajów mieszczą się grupy urządzeń różniące się między sobą wielkością, kształtem, wydajnością, sposobem działania czy umieszczania (stojące, wiszące).
Wybór przenośnych grzejników
W zależności od tego gdzie, do czego, na jak długo i na jak dużej powierzchni będziemy chcieli używać przenośnego ogrzewania – dokonamy wyboru według innych kryteriów. Ważnym kryterium będą także koszty zakupu samego urządzenia, a potem koszty jego eksploatacji.
Produkty na tej stronie
Jeżeli weźmiemy pod uwagę jedynie wielkość pomieszczeń, które chcemy ogrzać i czas trwania ogrzewania to:
-
Do pomieszczeń ogrzewanych długotrwale, o powierzchni do 20 m2. można wybrać np. grzejniki konwektorowe, olejowe lub ceramiczne.
-
Jeżeli będziemy chcieli dokonać dogrzania, na niedużych powierzchniach, głównie miejscowego – sprawdzą się niewielkie, mobilne termowentylatory, piecyki z grzałką ceramiczną albo promienniki.
-
Większe powierzchnie, np. w domku letniskowym czy niedogrzanym albo remontowanym budynku warto będzie ogrzewać piecykiem gazowym, naftowym lub grzejnikiem olejowym. Są to urządzenia większe, wydajniejsze i dają przyjazne, niewysuszające ciepło.
-
W warsztacie, garażu, do doraźnych prac np. na poddaszu czy także na zewnątrz, przy podjeździe, w ogrodzie, na spotkaniu przy jesienno-zimowym grillu – można zastosować nagrzewnice gazową, promienniki czy lampy grzewcze. Urządzenia te mogą pracować w każdych warunkach, a dają dużo odpowiednio ukierunkowanego ciepła.
- Przy grzejnikach zasilanych elektrycznie trzeba się liczyć ze średnim zużyciem 100 Wh prądu na ogrzanie 1 m2 powierzchni pomieszczenia do temperatury około 20°C.