Produkty

Jakie ogrzewanie przenośne wybrać?

Jakie ogrzewanie przenośne wybrać?

Ogrzewanie przenośne stanowi bardzo wygodny sposób na uzupełnienie mocy istniejących instalacji cieplnych lub okresowe ogrzewanie rzadziej używanych pomieszczeń. Jakie są rodzaje ogrzewania przenośnego i czym kierować się podczas wyboru?

Przejdź do następnych akapitów:

Podstawowe rodzaje przenośnych grzejników

Główne rozróżnienie przenośnych grzejników dokonywane jest w zależności od źródła ciepła.

Suszarka elektryczna Blyss 500 W

Stąd wyróżniamy:

  • grzejniki elektryczne, wśród których można wymienić termowentylatory, konwektory, piecyki z grzałką ceramiczną, promienniki, nagrzewnice, lampy grzewcze,

  • piecyki gazowe, wśród których są np. grzejniki na podbłękit, na podczerwień (z palnikiem ceramicznym), z katalizatorem albo nagrzewnice gazowe,

  • grzejniki olejowe, które mogą być zarówno elektryczne jak i gazowe

  • inne np. naftowe, koksowe.

W każdym z wymienionych rodzajów mieszczą się grupy urządzeń różniące się między sobą wielkością, kształtem, wydajnością, sposobem działania czy umieszczania (stojące, wiszące).

Wybór przenośnych grzejników

W zależności od tego gdzie, do czego, na jak długo i na jak dużej powierzchni będziemy chcieli używać przenośnego ogrzewania – dokonamy wyboru według innych kryteriów. Ważnym kryterium będą także koszty zakupu samego urządzenia, a potem koszty jego eksploatacji.

Termowentylator wieża Blyss PTC NPT 2,4 kW

Jeżeli weźmiemy pod uwagę jedynie wielkość pomieszczeń, które chcemy ogrzać i czas trwania ogrzewania to:

  • Do pomieszczeń ogrzewanych długotrwale, o powierzchni do 20 m2. można wybrać np. grzejniki konwektorowe, olejowe lub ceramiczne.

  • Jeżeli będziemy chcieli dokonać dogrzania, na niedużych powierzchniach, głównie miejscowego – sprawdzą się niewielkie, mobilne termowentylatory, piecyki z grzałką ceramiczną albo promienniki.

  • Większe powierzchnie, np. w domku letniskowym czy niedogrzanym albo remontowanym budynku warto będzie ogrzewać piecykiem gazowym, naftowym lub grzejnikiem olejowym. Są to urządzenia większe, wydajniejsze i dają przyjazne, niewysuszające ciepło.

  • W warsztacie, garażu, do doraźnych prac np. na poddaszu czy także na zewnątrz, przy podjeździe, w ogrodzie, na spotkaniu przy jesienno-zimowym grillu – można zastosować nagrzewnice gazową, promienniki czy lampy grzewcze. Urządzenia te mogą pracować w każdych warunkach, a dają dużo odpowiednio ukierunkowanego ciepła.

  • Przy grzejnikach zasilanych elektrycznie trzeba się liczyć ze średnim zużyciem 100 Wh prądu na ogrzanie 1 m2 powierzchni pomieszczenia do temperatury około 20°C.
Data publikacji: 30.10.2015
Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Jakie prace wykończeniowe możemy wykonywać zimą?

Jakie prace wykończeniowe możemy wykonywać zimą?
To, jak wiele możemy zrobić w nowo budowanym domu, zależy od wielu czynników – również budżetu i ekipy. Jednak niektóre prace są przede wszystkim sprz...
Czytaj więcej

Nagrzewnica a wielkość pomieszczenia - jak wybrać?

Nagrzewnica a wielkość pomieszczenia - jak wybrać?
Spośród urządzeń grzewczych, które zdolne są do zwiększenia temperatury dużych powierzchni i w krótkim czasie, szczególnie popularne są nagrzewnice. P...
Czytaj więcej

Ogrzewanie i wentylacja ogrodu zimowego

Ogrzewanie i wentylacja ogrodu zimowego
Ogród zimowy, zwany też oranżerią, to bez wątpienia miejsce wyjątkowe. Możemy w nim o każdej porze roku uprawiać roślinność, a przy tym relaksować się...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jakie ogrzewanie przenośne wybrać?