Produkty

Jakie okno wybrać do kuchni

Jakie okno wybrać do kuchni

Kuchnia to pomieszczenie, w którym często przebywamy i w którym panują specyficzne warunki. Podwyższona wilgotność i temperatura sprawiają, że głównym zadaniem okna w tym pomieszczeniu jest wymiana powietrza. Jakie okno wybrać do kuchni, by było praktyczne i spełniało swoją funkcję?

okno kuchenneOkno w kuchni to duża zaleta mieszkania. Dzięki niemu pomieszczenie rozświetlone jest naturalnym światłem, a wymiana powietrza jest ułatwiona. Na co zwrócić uwagę, wymieniając kuchenne okno?

Okno nieotwieralne, uchylne czy uchylno-rozwieralne?

Na rynku znajdziemy wiele modeli okien. Najrzadziej decydujemy się na nieotwieralne – w przypadku niewielkich mieszkań i jednego okna w kuchni są one po prostu niepraktyczne. Jeśli jednak nasza kuchnia posiada więcej okien, jedno z nich może się nie otwierać. Należy jednak wziąć pod uwagę kondygnację, na której mieszkamy. Parterowe okna, nawet te stałe, umyjemy łatwo choćby z zewnątrz. Jeżeli jednak mieszkamy powyżej parteru, nieotwieralne okno będzie bardzo trudne w umyciu. Podobnie, gdy mowa o oknach wyłącznie uchylnych – te najlepiej sprawdzą się na parterze. Praktycznym rozwiązaniem w każdym wypadku są okna uchylno-rozwieralne, które wystarczy uchylić do wietrzenia mieszkania, a otworzyć w celu ich umycia.

Z wyborem rodzaju okna związana jest też kwestia wentylacji. Do wietrzenia kuchni wystarcza okno uchylne. Możemy także zdecydować się na typ, który umożliwia jedynie rozszczelnienie okuć, co sprawdzi się szczególnie w zimniejsze dni. Warto również rozważyć montaż nawiewników okiennych, które zapewnią prawidłową cyrkulację powietrza bez konieczności regularnego otwierania okna.

Właściwy montaż okno PVC Castorama

W przypadku wyboru modelu okna równie ważny jest jego montaż i osadzenie w murze na właściwej wysokości. Jeżeli pod oknem planujemy ustawić meble kuchenne, poziom blatów powinien być równy z płaszczyzną parapetu – ten drugi będzie wtedy praktycznym przedłużeniem blatu. W takim wypadku sprawdzi się okno uchylno-rozwieralne, ale warto także rozpatrzyć model, który można otwierać jedynie od góry, a którego dolna część pozostaje nieruchoma. Pamiętajmy, że kuchenne okna powinny otwierać się do wewnątrz, a rozwieralne skrzydło będzie zajmowało tym więcej miejsca, im jest ono większe. Pamiętajmy też, że wysokość osadzenia okna w otworze powinna zostać dopasowana do planów aranżacyjnych. Należy dobrać ją w taki sposób, by parapet nie był osadzony zbyt nisko ani zbyt wysoko w stosunku do reszty wyposażenia, a także byśmy mogli wygodnie podziwiać krajobraz na zewnątrz.

Bezpieczeństwo i pielęgnacja

Okna kuchenne powinny być również bezpieczne, szczególnie gdy mieszkamy na parterze. Warto więc wybrać model, który po odstawieniu skrzydła od ramy pozostaje zaryglowany, a pozycja klamki nie zdradza jego rozszczelnienia. Ochronę przed intruzami zapewni także szyba wykonana ze szkła bezpiecznego.

Ze względu na panujący w kuchni mikroklimat, najlepszym rozwiązaniem jest wybór okien o gładkich ramach oraz szybach. Umożliwią one łatwą pielęgnację i ograniczą przywieranie brudu i drobinek tłuszczu.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Lukarna czy okno dachowe – co lepiej doświetli poddasze?

Lukarna czy okno dachowe – co lepiej doświetli poddasze?
Oświetlenie poddasza to jedna z kluczowych spraw podczas jego budowy lub adaptacji. Musimy zadbać o wystarczającą ilość światła, ale także zapewnić so...
Czytaj więcej

Nadstawki do okien dachowych – co to takiego?

Nadstawki do okien dachowych – co to takiego?
To niewielkich rozmiarów nieotwieralne okna, których funkcjonalność i estetyka są nieocenione. Nadstawki – bo o nich mowa – mogą stać się ...
Czytaj więcej

Okna na poddaszu - rodzaje, minusy oraz plusy poszczególnych rozwiązań

Okna na poddaszu - rodzaje, minusy oraz plusy poszczególnych rozwiązań
Kiedy z prostokątnych domów, z płaskimi dachami, zaczęły wyróżniać się bardziej nowoczesne – ze spadzistym dachem, szybko zaczęto zagospodarowyw...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jakie okno wybrać do kuchni