Produkty

Jakie prace warsztatowe możemy wykonać z dzieckiem?

Jakie prace warsztatowe możemy wykonać z dzieckiem?

Majsterkowanie, usprawnianie przedmiotów, tworzenie ciekawych konstrukcji i składanie elementów – wszystko to brzmi jak dobra zabawa nie tylko dla dorosłego, ale też dziecka. Jak stworzyć warunki do wspólnego spędzania z nim czasu, a kto wie, może i zarażenia go pasją majsterkowania?

prace warsztatoweBezpieczeństwo przede wszystkim

Musimy pamiętać o uświadomieniu dziecka, że narzędzia i materiały w warsztacie to nie zabawki. Dlatego na okazję wizyty małego konstruktora musimy posprzątać i uporządkować przestrzeń, jednocześnie wyznaczając miejsce naszej wspólnej pracy. Najlepiej nada się do tego solidny stół, pamiętajmy, by jego blat znajdował się na wysokości, do której sięgnie dziecko. Możemy też podstawić krzesło lub stołek.

Do wspólnych prac wybierzmy tylko te materiały, które będą absolutnie niezbędne, możemy zabawę zacząć jeszcze w markecie budowlanym od wspólnego poszukiwania niezbędnych elementów. Koniecznie musimy wytłumaczyć, do czego służy każde z narzędzi i powiedzieć, dlaczego dziecko może lub nie powinno z niego korzystać.

Dla młodego konstruktora musimy dobrać narzędzia odpowiednie do jego rozmiarów, więc szukajmy możliwie małych i bezpiecznych wersji „dorosłych” sprzętów. Każde dziecko ucieszy się na pewno, gdy otrzyma własny zestaw, na który może składać się śrubokręt, mały młoteczek, taśma miernicza i profesjonalne gogle. Mniejsza o przydatność takich narzędzi, w końcu ma to być zabawa – ważne, by nie stanowiły zagrożenia, a pokazywały, że mamy do niego zaufanie.

Podczas wspólnego majsterkowania lepiej nie spuszczać dziecka z oka, w szczególności jeśli wykonuje jakiekolwiek prace. Dziecko poradzi sobie choćby z:

- przykręcaniem,
- malowaniem (farbami i lakierem),
- przyklejaniem,
- zszywaniem,
- zbijaniem za pomocą zszywacza,
- wycinaniem otworów nożyczkami.

Oczywiście i tak większość pracy wykonamy sami, ale jest możliwość połączenia wspólnych zainteresowań w kilku projektach.

Zabawkiskrzynka na narzędzia

Wykonane z drewna samochodziki czy klocki będą prostymi przedmiotami, w których wiele etapów będzie można wykonać wspólnie. Wybierzmy razem projekt, którego elementy wytniemy z desek. O ile wykonanie otworów za pomocą wiertarki lepiej nie pozostawiać dziecku, to już przykręcenie, na przykład, kółek do pojazdu możemy spokojnie powierzyć pociesze. Następnie możemy wspólnie całość polakierować i pomalować, tutaj również pozostawmy jak najwięcej inwencji w rękach naszego małego majsterkowicza.

Domek dla ptaków

To klasyczny projekt, który na dodatek przysłuży się szukającym schronienia skrzydlatym zwierzętom. W tym wypadku sprawa ma się podobnie – wycinanie drewna lepiej zostawić dla dorosłego, dziecko może pomóc nam w zbijaniu całości gwoźdźmi czy dobieraniu koloru. Dodatkową atrakcją będzie wspólne zawieszanie domku na drzewie, będzie to też okazja do powierzenia dziecku odpowiedzialnego zadania – dokarmiania ptaków przez zimę.

Latawiec

Zarówno wybieranie wzoru, jak i łączenie konstrukcji czy wycinanie i zdobienie materiału będzie prostym zadaniem. Pozwólmy dziecku dowolnie pomalować powierzchnię lotną oraz wybrać wstążki i zawieszki na statecznik ze sznurka. Moment, w którym własnoręcznie wykonany latawiec wzbije się w przestworza, na pewno pozostanie na długo w pamięci.

Pudełko na skarby

To kolejny pomysł, podczas realizacji którego dziecko może pomóc w wykańczaniu i wyborze elementów. Pozwólmy mu znaleźć odpowiedni zamek oraz klucz, a także pomalować na dowolne kolory czy dobrać ozdoby na wierzch. Możliwość trzymania swoich skarbów w prawdziwej, własnoręcznie zrobionej i zdobionej skrzyni na pewno zachęci go do przyłożenia się do pracy.

Wszystkie projekty, w których możemy razem z dzieckiem zabrać się za wykańczanie czy ozdabianie, będą okazją do wspólnego spędzenia czasu i jednoczesnego uczenia dziecka praktycznych umiejętności, które na pewno przydadzą mu się w przyszłym życiu.

Data publikacji: 20.11.2015
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Jak wyczyścić żelazko? Sprawdzone domowe sposoby

Jak wyczyścić żelazko? Sprawdzone domowe sposoby
Żelazko to jeden ze sprzętów, które wykorzystujesz w domu niemal codziennie. Pomaga w utrzymaniu porządku i dbaniu o schludność Twoich u...
Czytaj więcej

Akcesoria ścierne do elektronarzędzi - przegląd przydatnych materiałów

Akcesoria ścierne do elektronarzędzi - przegląd przydatnych materiałów
Wiertarki i szlifierki to elektronarzędzia, które niejednokrotnie przydają się do rozmaitych prac w naszych gospodarstwach domowych. Tego rodzaju sprz...
Czytaj więcej

Co to jest upcykling? Jak wykorzystać go w ogrodzie?

Co to jest upcykling? Jak wykorzystać go w ogrodzie?
Upcykling to nie tylko ekologiczne, ale również bardzo oryginalne spojrzenie na dekoracje ogrodowe. Dzięki wykorzystaniu niepotrzebnych materia...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jakie prace warsztatowe możemy wykonać z dzieckiem?