Garderoba to niezwykle praktyczne pomieszczenie. Podobnie jak pralnia, schowek czy spiżarnia, umożliwia nam zachowanie porządku. W dobrze zaprojektowanej garderobie nie będziemy mieli problemu z posegregowaniem butów, odzienia wierzchniego, biżuterii, krawatów, czapek i całej reszty odzieży.
W poprzednich artykułach była mowa o tym, jak zbudować garderobę, by była solidna i funkcjonalna. Otrzymaliśmy kompletne propozycje zabudowania pomieszczenia gotowym modułem oraz systemem opartym na przytwierdzanych do ścian metalowych szynach. Skoro wiemy, jak stworzyć mocny szkielet wnętrza i jak zabudować specjalnie do tego przeznaczoną wnękę, przyszedł czas, by wypełnić poszczególne półki, segmenty, drążki i szuflady. Wszystko będzie poukładane i bezpośrednio dostępne.
W każdej garderobie znajdzie się miejsce dla szuflad
… tych mniejszych i tych większych – przyjeżdżają one do nas z gotowymi modułami. Ale do ich wyposażenia również możemy użyć ciekawych produktów dodatkowych – jednym z nich będzie z pewnością torba próżniowa. Sprawia ona, że w szufladzie lub szafie zaoszczędzimy sporo miejsca. W opakowaniach próżniowych możemy przechowywać ubrania, koce, pościel i wiele innych materiałów. Po zamknięciu ich w szczelnej torbie, wysysamy z niej powietrze odkurzaczem, przytwierdzając rurkę do specjalnie w tym celu przeznaczonego gwintu. Ubrania zamknięte w torbie próżniowej oznaczają nie tylko większą przestrzeń do zagospodarowania w garderobie, ale również bezpieczeństwo przed kurzeniem się materiałów oraz kontaktem z molami odzieżowymi.
Miejsce w szufladach możemy także uporządkować przy pomocy mniejszych koszyczków oraz pudeł, dzięki czemu po jej wysunięciu szybko zorientujemy się, gdzie znajdują się skarpety, a gdzie biżuteria lub bielizna. Przez staranne poukładanie zyskujemy dodatkową powierzchnię sprzyjającą utrzymaniu porządku.
Wieszamy, ale na czym?
Część elementów naszej garderoby powinna być przechowywana pionowo, zwisając na odpowiednio dopasowanych wieszakach – do krawatów, jedwabne – do delikatnych ubrań, uniwersalne – odpowiednie zarówno do spodni, jak i bluzek oraz garniturów.
Ciekawą propozycją są także wieszaki w systemach metalowych, które, wysuwane na prowadnicy, umożliwią przechowywanie dużej liczby spodni.
Pudła, pudełka, kosze w rozmiarach S, M, L
Przydatne są one szczególnie do zaadaptowania półek oraz strefy pod wieszakami, zwykle pozostaje tam bowiem nieco miejsca. Do dyspozycji mamy różne rozmiary pudeł oraz koszy. Mniejsze (S) pomieszczą drobne przedmioty, większe (M, L) – o solidnych gabarytach. Kosze kartonowe, lekkie i zamykane od góry, bardzo pakowne, mogą posłużyć do przechowywania ubrań. Pudła i kosze rattanowe – do posegregowanego obuwia. Co ważne, pojemniki z tworzywa sztucznego często można na siebie nakładać, w ten sposób tworzymy coś na wzór segmentu. To pożyteczne rozwiązanie, bo nie mamy do czynienia z pokrywami każdego z elementów – dno jednego jest zarazem przykryciem pojemnika umieszczonego poniżej.
Jeśli szukamy mniejszej szafki, którą będziemy mogli włożyć do wnętrza garderoby, posłuży nam do tego skrzynka rattanowa z kilkoma szufladami – lekka, bardzo poręczna, łatwa do przemieszczania. Nasza garderoba może służyć nie tylko składowani ubrań i obuwia, ale również środków czystości czy nawet żywności. Warto wtedy zdecydować się na użycie pojemników transparentnych z pokrywami. Szczelnie zamknięte utrzymają zawartość w bezpiecznej odległości od dzieci i będą chronić przed kurzem.
Dopełnieniem naszej garderoby będą pokrowce na ubrania, specjalne kosze i półki na obuwie, mocowane na stałe w przypadku gotowych rozwiązań systemowych.