Produkty

Jatrofa

Łac. Jatropha

Jatrofa

Jatrofa, z łac. Jatropha, to rodzaj krzewów, sukulentów i drzew o ozdobnych kwiatach. Należy do rodziny wilczomleczowatych. Rodzaj obejmuje ponad sto gatunków, z których większość pochodzi z tropikalnych rejonów Ameryki. Wybrane okazy spotykane są w naturze również w Afryce.

W polskich warunkach klimatycznych gatunki ozdobne jatrofy można uprawiać w donicach w mieszkaniu. W zależności od gatunku, jatrofy rosnące w naturalnym otoczeniu osiągają do kilku metrów wysokości. W większości posiadają gruby pień, a w gatunkach ozdobnych, jak jatrofa podagrowata (Jatropha podagrica), łodyga przybiera formę pękatej butelki z zwężającą się ku górze szyjką. Jatrofa jest rośliną trującą. W jej pędach znajduje się sok mleczny, który działa drażniąco na oczy i narządy wewnętrzne. Liście rośliny przybierają różnej wielkości i kształtu formę, są zielone.

Jakie warunki sprzyjają uprawie doniczkowej gatunków ozdobnych? Rośliny potrzebują warunków jak najbardziej zbliżonych do naturalnych. Powinny mieć zapewnione ciepło i nasłonecznienie. Optymalna temperatura w pomieszczeniu w sezonie letnim to 23-25 stopni Celsjusza. Ustawiając rośliny na parapecie okna wschodniego i południowego trzeba uważać, by bezpośrednio działające promienie słoneczne nie sparzyły pędów. Zimą temperatura powietrza powinna sięgać 15 stopni Celsjusza, więc lepiej jest donicę postawić w najchłodniejszym, ale widnym miejscu w mieszkaniu. Jatrofa potrzebuje podłoża zasobnego, dobrze przepuszczalnego i wilgotnego. Do uprawy doniczkowej idealnie nadaje się ziemia dla sukulentów. Można ją zmieszać z podłożem uniwersalnym do roślin kwitnących i włóknami kokosowymi.

Jak sadzić i pielęgnować jatrofę? Wszystkie gatunki ozdobne mają podobne wymagania. Różnią się wielkością, pokrojem, wyglądem kwiatów i zastosowaniem, ale podobne środowisko naturalne sprawia, że mają porównywalne upodobania, także te dotyczące pielęgnacji. Jatrofę można uprawiać z nasion w wilgotnym podłożu. Optymalna temperatura, w której kiełkują ziarna, to 25 stopni Celsjusza, przy jednocześnie zachowanej wysokiej wilgotności powietrza i jasnym stanowisku. Podczas sadzenia zaleca się stosować rękawice ochronne, gdyż kontakt z trującymi substancjami znajdującymi się w nasionach prowadzi do podrażnień oczu i skóry. Latem, w sezonie wegetacji, roślinę podlewa się regularnie, ale nie zbyt obficie. Nie wolno doprowadzić do przelania, bo korzenie szybko zgniją. Raz w miesiącu można zastosować nawóz do kaktusów. Na zimę jatrofy ozdobne tracą liście. Wówczas nawadnianie trzeba znacznie ograniczyć.

Jatrofa to rodzaj roślin, których toksyczne soki wykorzystuje się w różnych celach. Jedne gatunki stosowane są jako rośliny lecznicze o właściwościach przeczyszczających, inne do barwienia lub wytwarzania biopaliwa. Ze względu na efektowne kwiatostany, które w krajach o ciepłym klimacie rozkwitają bezustannie, jatrofy uprawia się jako rośliny ozdobne.