Produkty

Języczka

Łac. Ligularia

Języczka

Języczka, z łac. Ligularia, rodzaj roślin z rodziny astrowatych, wśród których znajduje się około 150 gatunków. Pochodzi głównie z wschodniej Azji, gdzie można spotkać jej najliczniejsze grupy, może jednak sporadycznie występować w Europie i Azji Północnej.

W Polsce uprawia się około 10 gatunków języczki. Rodzaj ten to głównie mrozoodporne byliny, które wyróżniają się żółtymi i pomarańczowymi kwiatami, przypominającymi nieco w kształcie kwiaty stokrotki. Zebrane są w wysokie i okazałe grona, kłosy lub wiechy. Niektóre gatunki języczki mają kolorowe liście, co sprawia, że są szczególnie ozdobne. Byliny te rosną wyprostowane i mogą sięgać średnio 1,2-2 m wysokości. Wybrane gatunki języczki mają dekoracyjne liście – sercowate i nerkowate czy dłoniasto-dzielne i poszarpane. W naturze można spotkać je w pobliżu lasów oraz nad zbiornikami wodnymi. W Polsce dziko rośnie Ligularia sibirica.

Ze względu na swoją mrozoodporność i długowieczność, języczkę można swobodnie uprawiać w klimacie polskim. Nadaje się do gruntu – na rabaty czy do urozmaicenia brzegu stawu. Jakie warunki należy jej zapewnić? Języczka preferuje stanowiska wilgotne, a najlepsze będą dla niej te, które są w miarę osłonięte od wiatru. Można łatwo zadbać o rośliny, aby prezentowały się najlepiej. Języczkę sadzi się wiosną lub jesienią; najlepsza dla niej gleba jest nie tylko wilgotna, ale i zasobna w próchnicę. Co roku należy ją ściółkować kompostem. Preferuje raczej półcieniste czy cieniste stanowiska.

Czy roślina posiada specjalne wymagania? Wysokie rośliny należy podpierać, jeśli są narażone na wiatr. Warto również szczególnie uważać na ślimaki, które wczesną wiosną lubią żerować na nowych liściach języczki.

Wiele gatunków i odmian języczki nadaje się jak ozdoba ogrodu. Języczka pomarańczowa i jej liczne warianty mogą stanowić wyróżniający się element rabat, bujnie kwitnąc od lipca do września. Byliny te tworzą efektowne kępy. Języczka dobrze prezentuje się pod drzewami, a także na brzegach zbiorników wodnych.