Produkty

Jukka

Łac. Yucca

Jukka

Jukka, z łac. Yucca, należy do rodziny agawowatych. Pochodzi z ciepłych rejonów Ameryki Środkowej i Północnej. Wyglądem przypomina małą palmę: ma podłużne, zaostrzone liście w kolorze ciemnozielonym, które wyrastają z wierzchołków rośliny. W warunkach naturalnych potrafi osiągnąć 10 m wysokości, w wersji hodowlanej zaś nie przekracza zwykle 1,8 m.

Ponieważ najważniejsze w uprawie jukki jest światło, wskazane jest usytuowanie jej przy oknie południowym. Najlepiej kwitnie w temperaturze od 15 do 25 stopni Celsjusza, ale zimą jest w stanie przetrwać nawet przy 10 stopniach. Dobrze znosi suszę. Preferuje gleby piaszczyste, przepuszczalne i zasadowe.

Istnieje kilka sposobów na rozmnożenie jukki. Jednym z nich jest wysiew nasion, który należy przeprowadzić w lutym lub w marcu. Przed wysianiem wskazane jest moczenie nasion od 1 do 3 dni, pamiętając o codziennej zmianie wody. Następnie należy umieścić je w mieszance ziemi kompostowej, torfu i piasku, zapewniając przy tym dużą wilgotność oraz temperaturę ok. 21 stopni Celsjusza. Kiedy nasiona zakiełkują, należy je przesadzić do doniczki. Innym sposobem na rozmnożenie jukki są sadzonki pędów bocznych, które należy pobrać wczesną wiosną i po kilku dniach, kiedy miejsce cięcia wyschnie, umieścić w naczyniu z wodą. Następnie, gdy wypuści korzenie, należy ją wsadzić do ziemi.

Jukki nie wymagają częstego podlewania – od wiosny do jesieni wystarczy nawadniać je 2-3 razy w tygodniu, a zimą – raz na 2 tygodnie. W tym celu należy użyć niewielkiej ilości wody, która odstała wcześniej całą noc. Od kwietnia do sierpnia zalecane jest nawożenie rośliny płynnym nawozem wieloskładnikowym średnio co 2 tygodnie. Raz na 2-3 lata wskazane jest jej przesadzenie, najlepiej do doniczki z gliny.

Chorobę jukki można rozpoznać po zmianie koloru jej liści. Żółte, wiotkie i opadające sugerują, że roślina jest nadmiernie podlewana lub ma za mało światła. Brązowiejące mogą oznaczać zgniliznę bakteryjną, czyli chorobę, której nie da się wyleczyć. Jukka może również paść ofiarą ataku przędziorków, tarczników i grzybów – w tej sytuacji wymagane jest użycie specjalnych preparatów dostępnych w sklepach ogrodniczych.

Jukka jest rośliną ozdobną, która w zależności od gatunku, może być hodowana w doniczce lub ogrodzie. Oprócz walorów estetycznych jest też bogata we właściwości lecznicze – wyciąg z rośliny ma działanie oczyszczające i odtruwające ludzki organizm.