Produkty

Kaki

Łac. Diospyros kaki

Kaki

Hurma wschodnia, zwana zwyczajowo kaki, z łac. Diospyros kaki, to najbardziej bodaj znany gatunek drzewa z rodziny hebankowatych. Jej inne nazwy to: heban wiśniówka, a także hebanowiec wschodni. Kaki pochodzi z Chin, gdzie jest powszechnie uprawiane.

Drzewo to może się również pojawiać w innych strefach tropikalnych i subtropikalnych – hoduje się je często w Japonii i Korei czy Indonezji, a także w Europie Południowej i ciepłych stanach Ameryki Północnej. Hurma jest nazywana także persymoną, dlatego gdzieniegdzie mówi się tak również na kaki. To egzotyczne drzewo może osiągnąć 12 metrów. Nie jest zimozielone; jesienią za to jego liście wybarwiają się bardzo dekoracyjnie na pomarańczowo, purpurowo i czerwono. Kaki kwitnie w połowie lata, wydając niewielkie biało-żółte kwiaty przypominające dzwonki. W sprzyjających warunkach wyda soczyste, okrągławe, żółto-pomarańczowe owoce, zawierające dużo nasion. Przypominają one nieco pomidory. Liście kaki są głęboko zielone, błyszczące i woskowate; mają eliptyczny kształt i są stosunkowo duże.

Hurma wschodnia może być uprawiana na zewnątrz jedynie w ciepłym klimacie – swobodnie przeżyje zimy na obszarach śródziemnomorskich. Kaki jest nawet obecnie uprawiane w Grecji, Włoszech czy Bułgarii. W Polsce można jednak również hodować je w domu oraz specjalnych szklarniach czy oranżeriach.

Kaki może być wyhodowane z nasion, które pozyskuje się łatwo z owoców. Należy je dokładnie oczyścić i wysuszyć, a następnie zawinąć w wilgotnym ręczniku papierowym, który umieszcza się w lodówce, w worku strunowym. W ten sposób nasiona schładza się przez trzy miesiące – zostają one wtedy pobudzone do kiełkowania. Na przełomie marca i kwietnia nasiona sadzi się do doniczek z bardzo wilgotnym torfem, które powinny zostać również owinięte folią spożywczą i postawione w jasnym miejscu. Stale wilgotne podłoże i temperatura między 20-25°C pozwolą nasionom kaki prawidłowo wykiełkować w okresie od 2 do 3 tygodni. Młode sadzonki, mające minimum 4 liście, można przesadzić do większych doniczek.

Drzewka musi być chronione przed chłodem i przeciągami. Podłoże powinno być stale wilgotne i dobrze przepuszczalne. Latem kaki może zdobić taras.

Hurma wschodnia jest najbardziej znana ze swych coraz popularniejszych, słodkich, jadalnych owoców – uważane są nie tylko za smaczne, ale i bardzo zdrowe. Liśćmi leczy się w medycynie wschodniej nowotwory i inne choroby. Sok kaki wykorzystuje się do garbowania skór i produkcji farb. Drewno również znajduje swoje zastosowanie, ponieważ jest niezwykle twarde.