Produkty

Kamień dekoracyjny - gdzie i dla kogo?

Kamień dekoracyjny - gdzie i dla kogo?

Jest wiele sposobów na stosunkowo szybkie i efektowne odnowienie danego pomieszczenia. Jedną z ciekawszych propozycji jest zastosowanie kamienia dekoracyjnego. Pozwala on na osiągniecie imponujących efektów.

kamień dekoracyjny Odnowę czas zacząć

Odnowić wystrój naszych mieszkań możemy na bardzo wiele sposobów. Jeżeli jednak chcemy nadać wnętrzom nieco luksusowego, a jednocześnie nowoczesnego i naturalnego wyglądu,  wykorzystajmy właściwości kamienia. Może to być kamień naturalny, o ile nas na to stać (jest drogi, głównie ze względu na czasochłonność obróbki), ale możemy też zastosować tzw. kamień dekoracyjny. Ten ostatni doskonale odwzorowuje zarówno wygląd, jak i właściwości naturalnych surowców, a produkowany jest głównie na bazie cementu, gipsu lub keramzytu, z naturalnymi komponentami, żywicami, pokrywany odporną na czynniki zewnętrzne powłoką.

Radykalna odmiana salonu

Zastosowanie elementów z naturalnego kamienia (lub jego tańszych odmian) potrafi skutecznie nadać charakter danemu wnętrzu. Wystarczy wyłożyć kamieniem chociaż jedną ze ścian, jej fragment czy np. obudowę kominka, a od razu odmienimy charakter salonu. Powierzchnie ścian zyskują wówczas głębię, a rysunek kamienia nadaje pomieszczeniu specyficznego klimatu. Często stosowanym, praktycznym, ale i dekoracyjnym zabiegiem, będzie także wyłożenie kamienia np. wokół kominka. Nasz salon natychmiast stanie się dużo bardziej elegancki i nastrojowy. Zaaranżować go wtedy możemy w wybranym stylu – kamień dekoracyjny sprawdzi się bowiem zarówno w projekcie klasycznym, rustykalnym, jak i nowoczesnym, awangardowym a nawet  modernistycznym. Różnorodność możliwości aranżacyjnych, trwałość, praktyczność i naturalne piękno – to niepodważalne i niesłychanie cenne zalety kamiennego materiału.

płytki  z  kamieniaKamień w pozostałych pomieszczeniach

Nie tylko salon, ale i inne pomieszczenia możemy odmienić, wykorzystując elementy z kamienia. W przedpokojach, kuchniach i jadalniach najlepiej zastosować je jako posadzkę, okładzinę ścian czy schodów, a także w postaci blatów oraz parapetów. Pamiętajmy jednak, żeby na posadzki nie stosować kamieni miękkich, takich jak marmur czy trawertyn. Podobnie na kuchenne blaty nie są polecane marmury czy wapienie, ponieważ są nazbyt chłonne i wchodzą w reakcje z substancjami używanymi w kuchni. Mogą się one trwale odbarwiać np. po kontakcie z kawą, barszczem czy olejem.

Do kuchni czy łazienki na blaty i posadzki znakomicie nadadzą się granity. Są (szczególnie po odpowiednim zaimpregnowaniu) bardzo odporne na wilgoć, wysokie temperatury, odbarwienia, chemikalia czy uszkodzenia mechaniczne. Warto to wykorzystać i stworzyć zupełnie nowe, praktyczne aranżacje. Najczęściej w nowoczesnych wystrojach zamiast naturalnego granitu używa się konglomeratu kwarcowego (czyli mieszanki kwarcu i granitu oraz żywicy poliestrowej). Daje to większe możliwości kolorystyczne i kompozycyjne, a do tego bywa nieco tańsze.

Różnorodność

Spotykamy się z bardzo rożnymi sposobami wykańczania powierzchni kamieni dekoracyjnych. Możemy zastosować zarówno powierzchnie o lustrzanej gładkości, polerowane, ale także satynowane, patynowane czy płomieniowane. Wykończenie satynowe może być matowe albo półmatowe z wyczuwalną strukturą. Natomiast płomieniowanie bardziej uwydatni chropowate struktury kamienia, tworząc powierzchnie antypoślizgowe, które sprawdzą się np. w łazience czy na schodach.

Różnorodność odmian kamieni dekoracyjnych, ich wyrazistość i ponadczasowy styl sprawiają, że nadają one zupełnie nowego wyrazu starym wnętrzom.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Taras na skarpie – historia Anny i Roberta

Taras na skarpie – historia Anny i Roberta
Anna i Robert mają niewielki, ale bardzo przytulny ogród. Ich przydomowy taras znajduje się na skarpie, która prowadzi do przestrzennego...
Czytaj więcej

Wykorzystanie kamienia w budowie i wykończeniu – przykłady

Wykorzystanie kamienia w budowie i wykończeniu – przykłady
Kamień to materiał, który cieszy się niegasnącą popularnością – jest naturalny, trwały, estetyczny, ekologiczny, a także uniwersalny. Ma on szerokie z...
Czytaj więcej

Bloczki, płyty, kostki i wylewki betonowe – zastosowanie w domu i ogrodzie

Bloczki, płyty, kostki i wylewki betonowe – zastosowanie w domu i ogrodzie
Beton jest materiałem, z którym spotykamy się na co dzień. Wykonane z niego elementy znajdują się w naszych domach, na tarasach i w ogrodach, ale takż...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Kamień dekoracyjny - gdzie i dla kogo?