Produkty

Karmnik

Łac. Sabina

Karmnik

Karmnik, z łac. Sabina, to rodzaj roślin pochodzących z rodziny goździkowatych, właściwy dla chłodniejszego klimatu północnej półkuli. Jest uprawiany i bardzo rzadko występuje w stanie dzikim w Polsce. Należy do niego ok. 20 gatunków, z których w Polsce najczęściej spotyka się ozdobne, jak karmnik ościsty.

To płożąca się bylina, dorastająca do maksymalnie kilku centymetrów wysokości. Popularne odmiany kwitną drobnymi, białymi gwiazdkami kwiatów. Charakterystyczną cechą wyglądu karmnika jest to, że można go bardzo łatwo pomylić z mchem leśnym. Jak więc go rozpoznać? W bardzo prosty sposób: trzeba wiedzieć, że mech rzadko przyjmuje się poza lasem, a utworzenie z niego równomiernych kobierców jest praktycznie niemożliwe. Tymczasem karmnik łatwo tworzy zielony „dywan” i dobrze się rozwija nawet w pobliżu domu.

Karmnik to roślina mrozoodporna, która kwitnie w czerwcu. Wysadza się ją z sadzonek i przez podział ukorzeniających się pędów na wiosnę. Łatwo przyjmuje się na średnio wilgotnej, przepuszczalnej glebie. Roślina dobrze rozwija się zarówno na słońcu, jak i w półcieniu.

Karmnik jest rośliną wieloletnią, którą jednak po kilku latach trzeba podzielić i rozsadzić co ok. 30 centymetrów. Zapobiegnie to powstawaniu wyschniętych „plam”. Wybierajmy przeznaczone do uprawy sadzonki ze sklepu, zamiast próbować rozsadzać okazy znalezione w stanie dzikim, ponieważ karmnik jest w Polsce pod ścisłą ochroną jako gatunek zagrożony.

Dlaczego jest tak chętnie uprawiany? Ta mało wymagająca roślina robi olbrzymie wrażenie z uwagi na tworzenie dekoracyjnych, przyjemnych w dotyku „kobierców”. Innym zastosowaniem może być maskowanie nim dziur pomiędzy kwiatami na skalniaku czy ciekawe obramowanie płyt chodnika. Ponieważ jest bardziej wytrzymały niż trawa, chętnie stosuje się go na wydeptanych częściach trawnika czy podwórka. Może przyjąć się też na powierzchni pionowej, np. w szczelinach muru. Dobrze przystosowuje się do wypukłości terenu. Posadzony np. na pofałdowanej kostce brukowej czy gruzowisku da wyjątkowy efekt falującej powierzchni o zielonej barwie.

Data publikacji: 10.01.2017