Produkty

Karmona drobnolistna

Łac. Carmona microphylla

Karmona drobnolistna

Karmona drobnolistna, z łac. Carmona microphylla, to gatunek zielonej rośliny z rodziny ogórecznikowatych, który powszechnie wykorzystuje się w sztuce bonsai. Roślina tworzy gruby, drewniejący pęd, silnie rozkrzewiający się ku górze, który do złudzenia przypomina zminiaturyzowane drzewo. Karmona drobnolistna pochodzi z Chin, Japonii, Tajwanu, Wietnamu, Indonezji i Australii.

W polskich warunkach klimatycznych roślinę uprawia się w mieszkaniu. Podatne na formowanie pędy dają możliwość stworzenia oryginalnej dekoracji wnętrza. Gatunek uprawia się w płaskich donicach, by utrzymywać krótki system korzeniowy. Przez cały rok na zdrewniałych pędach rozwijają się ciemnozielone, drobne i owalne liście na krótkich ogonkach. Blaszka jest błyszcząca i obsypana na powierzchni drobnymi, białymi kropkami. Karmona uprawiana w donicy często zakwita. Na długich szypułkach rozwijają się pojedynczo lub podwójnie, drobne, 5-płatkowe kwiaty w śnieżnobiałym kolorze.

Jakie warunki otoczenia są optymalne dla rośliny? Drzewko bonsai jest łatwe w uprawie, ale jednocześnie bardzo wrażliwe na zmiany. Jeśli tylko zapewni się mu stałe, ciepłe i osłonięte przed przeciągami miejsce, będzie zdrowo rosło. Roślina źle znosi przestawianie, przesadzanie, wahania temperatury i podmuchy chłodnego powietrza. Na nieprzyjazne warunki otoczenia reaguje zrzucaniem liści.

Karmona drobnolistna potrzebuje stanowiska jasnego, ale nie może być wystawiona bezpośrednio na słońce. Latem w pomieszczeniu temperatura powinna być utrzymywana na stałym poziomie powyżej 23 stopni Celsjusza. Zimą donicę należy ustawić w miejscu jasnym, z dala od grzejników i innych sztucznych źródeł ciepła. Optymalna temperatura w tym czasie to ponad 20 stopni Celsjusza. Roślina wymaga dobrze przepuszczalnego, oddychającego i wilgotnego podłoża. Mieszankę ziemi można sporządzić samodzielnie, mieszając japońską paloną glinę (akadamę) z pumeksem wulkanicznym i zeolitem w proporcji 6:3:1. Wszystkie składniki przed wsypaniem do donicy trzeba przesiać przez sito, by usunąć nadmiar pyłu z mieszanki i napowietrzyć ją.

Jak pielęgnować karmonę drobnolistną? Drzewko bonsai wymaga regularnego podlewania miękką wodą. Roślinę każdorazowo nawadnia się dopiero wtedy, gdy wierzchnia warstwa podłoża przeschnie. Nie można przelać korzeni, więc wodę ze spodka trzeba usuwać. Co 2-3 lata okaz powinno się przesadzić, by przyciąć korzenie – wystarczy ucięcie 1/3 ich długości. Karmona może kwitnąć przez cały rok, a jej atrakcyjny pokrój efektownie zdobi wnętrze mieszkania.  

Data publikacji: 10.01.2017