Produkty

Kasztanowiec

Łac. Aesculus

Kasztanowiec

Kasztanowiec, z łac. Aesculus, to rodzaj drzew zaliczanych do rodziny mydleńcowatych. Obejmuje on 25 gatunków, wśród których typowym jest kasztanowiec zwyczajny. Kasztanowce pochodzą z rejonów południowo-wschodniej Europy, wschodniej Azji i Ameryki Północnej.

Mogą osiągać nawet 40 m wysokości, ich kwiaty tworzą efektowne wyprostowane wiechy, pączki są okazałe, a liście dłoniastodzielne. Charakterystyczne są nasiona kasztanowca, zwane kasztanami – są duże, lśniące, brązowe i niejadalne, zamknięte w kolczastych bądź gładkich łupinach.

W naszym kraju najpopularniejsze są kasztanowce zwyczajne i czerwone, choć spotkać można także kasztanowce drobnokwiatowe, gładkie i żółte. Kasztanowiec zwyczajny preferuje stanowisko słonecznego, ale można zasadzić go także w półcieniu. Jeśli chodzi o podłoże, najbardziej sprzyja mu ziemia żyzna i świeża, bogata w wapń, a także przepuszczalna i wilgotna. Ponieważ kasztanowiec jest mało odporny na suszę, należy unikać sadzenia go w wyjątkowo lekkiej i piaszczystej glebie – jako roślina o dużych liściach potrzebuje odpowiedniej dawki wody, która w szybkim tempie z niego wyparowuje. Kasztanowiec zwyczajny jest niemal w pełni odporny na mróz, natomiast zagrożenie stanowi dla niego czekoladowa plamistość liści oraz szkodnik – szrotówek kasztanowcowiaczek.

Kasztan czerwony osiąga mniejszą wysokość od kasztana zwyczajnego, a jego największą zaletą są piękne barwne kwiatostany. Roślina na podobne wymagania co gatunek typowy – preferuje żyzną glebę i słoneczne stanowisko. Wykazuje też większą odporność na szrotówka kasztanowcowiaczka.

Kasztany można rozmnażać z nasion – również mieszańca, którym jest kasztanowiec czerwony – oraz przez szczepienie na podkładkach z kasztana zwyczajnego. Zebrane nasiona wysiewa się od razu po zbiorze bądź wczesną wiosną, jednak w drugim wypadku wymagają one wcześniejszej stratyfikacji. Sadzimy je na tyle daleko od siebie, by drzewa mogły swobodnie się rozrastać.

Kasztany to rośliny ozdobne, które można uprawiać zarówno w parkach oraz na skwerach, jak i w ogrodach. Ze względu na spore rozmiary dają dużo cienia, a jesienią ich opadające liście wymagają grabienia. Kasztanowce wykorzystywane są także w kosmetyce i celach leczniczych – kasztan zwyczajny dostarcza kwiatów, kory oraz nasion, które dzięki swoim właściwościom znajdują zastosowanie w homeopatii oraz leczeniu rozmaitych schorzeń. Rośliny te zapewniają także pokarm zwierzętom łownym i są źródłem drewna.

Data publikacji: 10.01.2017