Produkty

Katleja

Łac. Cattleya

Katleja

Katleja, z łac. Cattleya, to rodzaj roślin z rodziny storczykowatych, do którego zalicza się ok. 100 gatunków pochodzących z Ameryki Południowej oraz Środkowej.

Cechą charakterystyczną tych storczyków są duże, zebrane w grona kwiaty o jaskrawym, efektowym ubarwieniu i nieregularnych brzegach. Kwitną najczęściej jesienią, zimą oraz wiosną, a kwiaty utrzymują się na nich przez kilka tygodni – wiele z nich wydziela przyjemny zapach.

Katleja wymaga gleby dobrze nasiąkającej wodą, a jednocześnie szybko przesychającej – dobrym rozwiązaniem jest zasadzenie jej w specjalnym podłożu przeznaczonym dla storczyków. Wymaga obfitego, lecz rzadszego polewania – miękką, przegotowaną wodą zasilamy ją raz w tygodniu, a w okresie spoczynku dostarczamy nawet do trzech razy mniej wilgoci. W okresie wzrostu zasilamy ją specjalnym nawozem do storczyków – nawożenie należy przerwać na czas spoczynku rośliny. Warunkiem udanej uprawy katlei jest także zapewnienie jej odpowiedniej temperatury, która w ciągu dnia powinna wynosić powyżej 20 stopni Celsjusza, a w nocy być nieco niższa – latem donicę z rośliną można wystawić na świeże powietrzu. Do przezimowania wystarczy jej temperatura 15 stopni w dzień i ok. 8 stopni w nocy.

Roślina preferuje także dużą wilgotność powierza, którą można zapewnić jej poprzez spryskiwanie bądź ulokowanie w jej pobliżu nawilżacza – jest to ważne szczególnie w okresie od marca do września. Do prawidłowego wzrostu katleja potrzebuje także bardzo dużo światła – dobrym miejscem będzie dla niej parapet ulokowany od strony wschodniej. Katleje rozmnaża się z nasion bądź przez podział starszych egzemplarzy w czasie ich przesadzania – robimy to najczęściej wtedy, gdy pojawiają się nowe korzenie, a dotychczasowy pojemnik jest wyraźnie zbyt ciasny. Najlepszą doniczką dla katlei będzie model przezroczysty z dużymi otworami w dnie.

Katleja jest wyjątkową rośliną dekoracyjną stosowaną jako żywa ozdoba wnętrz. Ze względu na elegancki wygląd i piękne kwiaty chętnie wybierana jest na prezenty.