Produkty

Kawa arabska

Łac. Coffea arabica

Kawa arabska

Kawa arabska, z łac. Coffea Arabica, to roślina z rodziny marzanowatych, zwana również drzewkiem kawowym. Jej ojczyzną jest Abisynia, Mozambik oraz cały obszar Wielkich Jezior Afrykańskich. Obecnie jest popularna w uprawach domowych, jako roślina doniczkowa.

Krzew w naturalnych warunkach dorasta do 5 metrów, w doniczce nie przekracza natomiast 2 metrów – jego wzrost można regulować poprzez regularne przycinanie. Kawa posiada naprzeciwległe liście, które wyrastają do 20-30 cm. Są one ciemnozielone, błyszczące, o wyraźnie zarysowanych nerwach oraz falistych brzegach. W okresie letnim na roślinie pojawiają się białe kwiaty o gwiazdkowatym kształcie. Następnie rozwijają się z nich owoce, najpierw zielone, później przechodzące w czerwień, w których zwykle znajduje się jedno lub dwa ziarna kawy.

Uprawa kawy w domu wymaga przygotowania odpowiednich warunków. Przede wszystkim należy wybrać miejsce jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione – ostre słońce mogłoby przypalić błyszczące liście kawy arabskiej. Ziemia powinna być próchnicza, nawożona liśćmi oraz posiadać piasek. W okresie letnim roślinę warto nawozić co 15 dni, zaś podlewanie należy zaplanować 2 razy w tygodniu. Aby zapewnić roślinie jak najlepsze warunki do dalszego wzrostu, można ją przesadzać co 2 lata na wiosnę. Kawa jest narażona na ataki szkodników – czerwców i przędziorków. Brązowiejące liście mogą być natomiast oznaką zbyt suchego powietrza w pomieszczeniu – codzienne rozpylanie wody wokół liści jest niezbędne, szczególnie w okresie zimowym.

Kawę warto przycinać nie tylko dla zahamowania jej wzrostu, ale również ze względu na jej lepsze rozkrzewianie się, dzięki czemu może zyskać jeszcze bardziej dekoracyjny kształt. Kwitnienie kawy następuje dopiero po 3-4 latach, więc należy zachować cierpliwość. Roślina nie zawsze wydaje owoce, sprzyja temu jednak zimowanie jej w nieco chłodniejszych miejscach w temperaturze w okolicy 16-18°C. Aby w owocach pojawiły się nasiona, trzeba samodzielnie zapylać kwiaty pędzelkiem.

Data publikacji: 10.01.2017