Produkty

Kencja Forstera

Łac. Howea forsteriana

Kencja Forstera

Kencja Forstera, z łac. Howea forsteriana, inaczej zwana równie howeą, jest gatunkiem palmy z rodziny arekowatych. Do rodzaju howea zalicza się jedynie dwa gatunki – oprócz forsteriany, jest to jeszcze Howea belmoreana.

Roślina pochodzi z Wyspy Lorda Howe’a, która znajduje się na południowym Pacyfiku. Swoją nazwę zawdzięcza właśnie miejscu, gdzie została odkryta. Palma ta może nieco przypominać chemadorę. W naturze rośnie do nawet 17 m wysokości. Co dla niej charakterystyczne, to pierzaste liście, które wybijają się strzeliście ku górze, a ich końcowe odcinki dekoracyjnie opadają. Z wierzchu są one ciemnozielone, od spodu zaś jaśniejsze. Liście kencji Forstera są rozłożone wachlarzowato. Jasnozielona łodyga cechuje młode okazy, u starszych zaś staje się szarawa. W naturze roślina ta rośnie zazwyczaj z pojedynczym pniem, jednak w uprawie domowej występuje w postaci kilku kłodzin, z których wyrastają liście, tworząc pseudo-kępę.

Ze względu na to, że palma kencja Forstera jest rośliną tropikalną, jej uprawa w polskich warunkach klimatycznych jest niemożliwa. Howea doskonale odnajduje się jednak we wnętrzach, dlatego z powodzeniem można ją hodować w domu – w donicach. Kencja Forstera, jak na palmę, doskonale potrafi znieść różne warunki – szczególnie suchsze powietrze. W uprawie doniczkowej jest w stanie osiągnąć aż 3 m wysokości, a do 2 m dorasta już po 5 latach życia.

Podłożem odpowiednim dla kencji będzie ziemia przepuszczalna, np. zawierająca żwir. Powinna być lekko kwaśna. Howee najlepiej rosną w mieszance ziemi gliniastej, darniowej, liściowej i gnojowej z piaskiem. Młodą roślinę przesadza się co roku, starszą co 2-3 lata. Zniosą one cień, ale najlepiej zapewnić im stanowisko dość jasne. Temperatura nie może spaść poniżej 10°C, jednak najbardziej optymalnie dla kencji Forstera jest, jeśli nie będzie przekraczać 15°C, dlatego najlepiej rośnie w szklarniach i oranżeriach. Podlewa się ją umiarkowanie. Latem kencję Forstera można przenieść na balkon.

W celu jej rozmnożenia, należy wysiać nasiona w ciepłej i bardzo wilgotnej szklarni, gdzie powinna pozostać przez 3 lata.

Produkująca duże ilości tlenu i oczyszczając powietrze, palma howea Forstera należy do cennych roślin ozdobnych.

Data publikacji: 10.01.2017