Produkty

Kiedy zdecydować się na kominek tradycyjny, a kiedy na elektryczny?

Kiedy zdecydować się na kominek tradycyjny, a kiedy na elektryczny?

Kominek w salonie to marzenie wielu osób – wesoło trzaskające drewno, ciepło rozchodzące się wokoło a do tego miękki, przytulny dywan. Brzmi jak bajka, prawda? Niestety nie zawsze mamy możliwość zainstalowania tradycyjnego kominka, zresztą jego eksploatacja w szerszym wymiarze jest dość problematyczna. Sprzątanie, pylenie, rozpalanie, popiół – coś za coś, można by rzec.

kominek castoramaOczywiście, tam gdzie jest popyt, jest i podaż, zatem jeśli z różnych względów nie możemy się zdecydować na kominek tradycyjny, pozostaje nam jego elektryczna odmiana. Kwestia ta jest o tyle istotna, że instalacja kominka tradycyjnego wymaga podłączenia go do przewodu kominowego – musimy doprowadzić powietrze, by całość funkcjonowała jak należy oraz zadbać o solidny strop lub fundament w miejscu, w którym kominek stanie. Dlatego czasami zdarza się, że przerobienie domu czy mieszkania pod instalację kominka jest kompletnie nieopłacalne.

Eksploatacja – kiedy zapłacimy więcej?

Widełki cenowe za samą instalację kominkową w obu przypadkach są na tyle szerokie, że nie ma sensu ich tutaj przytaczać. Przykładowo, za kominek elektryczny zapłacimy od 500 do kilku tysięcy złotych. Z kolei całkowity koszt postawienia kominka tradycyjnego zależy od tego, czy jest on uwzględniony już na etapie projektowania, czy też będziemy przerabiać część pomieszczenia.

Jednak możemy wstępnie policzyć, ile będą nas kosztować materiały i energia, niezbędne do zasilenia obu rodzajów kominków. Zakładając, że pomieszczenie będziemy ogrzewać wyłącznie kominkiem, to na jeden metr kwadratowy powierzchni musimy przeznaczyć około 0,1 metra przestrzennego drewna. Oczywiście różne gatunki mają różne ceny – najdroższy jest dąb, ze względu na największą gęstość oraz wydajność. Jeden metr przestrzenny kosztuje około 200 złotych, co wystarczy na ogrzanie pomieszczenia dużego na 10 m2. To sporo, ale pamiętajmy, że kominek najczęściej nie jest głównym elementem grzewczym w mieszkaniu, stąd koszty będą nieco niższe.

Funkcję ogrzewania mają również kominki elektryczne. Tutaj sprawa jest prosta – przyjmując, że 1 kW energii kosztuje około 60 groszy, to godzina pracy 2 kW kominka kosztować nas będzie 1,2 złotego.

kominek castorama 2Z prądem nie ma żartów, ale…

No właśnie – który typ kominka będzie bezpieczniejszy dla domowników? Niestety i z prądem, i z ogniem nie ma żartów, zatem więcej uwagi z pewnością będziemy musieli poświęcić na kominek tradycyjny, szczególnie gdy w domu są małe dzieci. Regularne czyszczenie komina, usuwanie popiołu a także zadbanie o najbliższą okolicę kominka (obowiązkowo wykonaną z materiałów odpornych na wysoką temperaturę) jest absolutnie niezbędne. Niezastosowanie się do tych wymagań może doprowadzić do bardzo niebezpiecznych sytuacji, zatem musimy sobie zdawać sprawę, że kominek tradycyjny to gros dodatkowych obowiązków.

Z kolei o kominku elektrycznym, po zainstalowaniu go w odpowiednim miejscu oraz podłączeniu do prądu, moglibyśmy w zasadzie zapomnieć. Rozświetli, upiększy oraz ogrzeje pomieszczenie, nie wytwarzając przy tym potencjalnie groźnych dla zdrowia produktów ubocznych. W zasadzie pozostaje nam jedynie od czasu do czasu sprawdzić stan instalacji elektrycznej oraz przetrzeć frontową szybę z kurzu.

To co najważniejsze, czyli dekoracja

Mówi się, że imitacja nigdy nie będzie tak dobra, jak oryginał. Pytanie, czy ta zasada ma zastosowanie również w tym przypadku, pozostaje jednak otwarte. Trzeba przyznać, że na klimat wytwarzany za sprawą kominka tradycyjnego ma wpływ nie tylko ciepło przezeń roztaczane, wygląd żywego płomienia, ale też dźwięki wydawane przez pękające drwa. Nie ma też chyba nikogo, kto przynajmniej raz nie wpatrzyłby się zafascynowany w ogień.

I chociaż płomień elektryczny zawsze pozostanie płomieniem elektrycznym, technika wciąż idzie do przodu i dlatego czasem na pierwszy rzut oka trudno powiedzieć, na jaki kominek patrzymy.

Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o kominkach elektrycznych

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o kominkach elektrycznych
Kominki elektryczne, które wykorzystują nowoczesne technologie, wytwarzają idealną imitację płomieni, dzięki czemu mogą stanowić dekorację niemal każd...
Czytaj więcej

Jaki kominek do małego mieszkania?

Jaki kominek do małego mieszkania?
Kominek to ten element instalacji grzewczej, który oprócz prymarnej funkcji dostarczania ciepła domostwu, tworzy również odpowiedni nastrój, tak bardz...
Czytaj więcej

Atrapa zamiast prawdziwego kominka

Atrapa zamiast prawdziwego kominka
Wnętrze ciepłe, przepełnione rodzinną atmosferą, idealnie udekorowane i posiadające wszystkie te elementy, które czynią je pięknym, ale i funkcjonalny...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
2 komentarze
22.12.2016
ja mam elektryczny, bo z tradycyjnym byłoby za dużo roboty przy remoncie. ale też jestem zadowolony, dobrze pełni swoją rolę
09.09.2015
Nie mam doświadczenia z kominkiem elektrycznym, mam kominek tradycyjny, używany weekendowo, a na codzień ogrzewanie gazowe.
Wrażenia są niezapomniane. Wieczorne grzanie stóp opartych na półeczce przy kominku. Albo weekendowe nocne winko na dywanie przed kominkiem;-)
Polecam

Ocena i komentarz dla:

Kiedy zdecydować się na kominek tradycyjny, a kiedy na elektryczny?