Produkty

Kielisznik bluszczowaty

Łac. Calystegia hederacea

Kielisznik bluszczowaty

Kielisznik bluszczowaty, z łac. Calystegia hederacea, należy do rodzaju kieliszników z rodziny powojowatych i pochodzi z Chin, Japonii, Korei i krajów sąsiednich. To roślina wieloletnia, która w sprzyjających warunkach może dorosnąć nawet do 2-3 metrów wysokości.

Zgodnie z nazwą charakteryzują ją długie, pnące się pędy. Okalają je podłużne, ostro zakończone liście. Z punktu widzenia hodowców najważniejszą cechą są jednak nierównomiernie wyrastające z łodygi na całej długości jasnoróżowe kwiaty. Niektóre z nich przypominają różę, inne przywodzą na myśl mnogością dużych, nierównomiernych płatków kwiaty tropikalne.

Nic dziwnego, że jest tak chętnie wybieranym do ogrodu pnączem. Kwiaty rozsiewają wokół siebie przyjemny zapach przez całe lato i są dobrą alternatywą dla powoju i jego popularnych kuzynów. Jak inni przedstawiciele tej rodziny, do wzrostu wymaga mocnych podpór w formie kratki lub co najmniej dwóch kijków. Najwięcej kwiatów można uzyskać, wybierając rośliny pochodzące z sadzonek. Te z nasion mogą kwitnąć tylko pojedynczo. Jeśli roślina ma rosnąć w kolejnym roku, po opadnięciu kwiatów przycinamy ją tuż nad ziemią.

Kielisznik otwiera się w promieniach słońca, dlatego potrzebuje dużej ilości ciepła i niewielkiego zacienienia. Wymaga żyznej, próchniczej gleby i naturalnego nawozu, szczególnie wiosną. Jeśli jej ich nie zapewnimy, liście u dołu zaczną opadać, co będzie zwiastowało, że czas uzupełnić składniki odżywcze i ilość wody w glebie. W uprawie domowej zaleca się spulchnienie ziemi i dodanie nawozu jeszcze przed wysadzeniem. To roślina dość ekspansywna, o długim na kilka metrów podziemnym kłączu. Warto mieć to na uwadze, wybierając sąsiedztwo dla kielisznika.

Najczęściej jest on sadzony w doniczkach i na stanowiskach w przydomowych ogródkach. Bardzo dobrze sprawdza się w pobliżu siatek i ogrodzeń, po których może piąć się swobodnie, zapewniając sobie możliwość rozwoju, a przy okazji tworząc naturalną barierę od strony ulicy czy sąsiadów. Roślina nie jest zwykle w stanie samodzielnie piąć się po ścianie i zawsze będzie potrzebować odpowiedniej podpory.

Data publikacji: 10.01.2017