Produkty

Kilka słów o sterownikach termostatycznych

Kilka słów o sterownikach termostatycznych

Sterowniki termostatyczne to jeden z najważniejszych elementów ogrzewania. Nieprawidłowo dobrany bądź ustawiony sterownik może negatywnie wpływać na komfort mieszkania, a także na grubość naszego portfela.

głowica termostatyczna, grzejniikCo to jest sterownik termostatyczny?

Sterowniki termostatyczne to wszystkie elementy, które sterują pracą urządzeń, opierając się na pomiarze temperatury. Należą do nich nie tylko głowice termostatyczne montowane przy kaloryferach, ale także regulatory pokojowe, pogodowe, regulatory pomp do kotłów grzewczych, bądź sterowniki zaworów wielodrożnych.

 

Jak działają sterowniki termostatyczne

W zależności od sposobu działania, można rozróżnić dwa typy regulatorów: dwustanowe i płynne. Praca regulatora dwustanowego polega na załączaniu bądź odłączaniu urządzenia grzewczego w zależności od ustawionej temperatury. Podczas pracy takiego urządzenia najważniejsza jest tzw. pętla histerezy, która mówi o zakresie temperatury między jego załączaniem i odłączaniem Ustawienie pętli histerezy w zakresie 10 stopni Celsjusza, skutkuje dużą rozbieżnością temperatur w ogrzewanym pomieszczeniu.

Jeśli ustawimy temperaturę np. na 22 stopnie, w praktyce będzie ona wynosić od 19 do 24 stopni. Wady tej nie posiadają sterowniki płynne, które sterują mocą urządzenia grzewczego, płynnie dostosowując ją do zapotrzebowania pomieszczenia na energię. Niestety sterowniki takie można stosować tylko przy urządzeniach grzewczych, które posiadają płynną regulację mocy, a więc w piecach gazowych, olejowych, elektrycznych i kotłach na węgiel z podajnikiem.


Typy sterowników termostatycznychsterownik termostatyczny

Najprostszą formą sterownika jest termostatyczna głowica pokojowa. Element taki współpracuje z zaworem przy kaloryferze, odcinając dopływ ogrzanej wody wtedy, gdy temperatura w pomieszczeniu przekroczy poziom ustawiony na głowicy. Najlepiej współpracują one z urządzeniami grzewczymi, w których temperaturą wody steruje dodatkowy regulator. W przypadku kiedy pracą kotła steruje się ręcznie, najlepiej nie montować takich regulatorów. Standardowa głowica posiada w sobie mechaniczny element (tzw. termobimetal), który w zależności od zmian temperatury wychyla się, zamykając bądź otwierając zawór.

Istnieją również głowice elektroniczne, na których można ustawić różne temperatury w zależności od pory dnia czy dnia tygodnia. Inny regulator stosuje się do sterowania pracą pomp obiegu grzewczego i zbiornika z ciepłą wodą. Ma on na celu odpowiednie dopasowanie temperatur w tych obiegach, aby zmniejszyć ilość zużytego opału. Są to najczęściej sterowniki dwustanowe, które zarządzają pracą kotła poprzez specjalną dmuchawę. W razie braku zapotrzebowania na ciepło, dmuchawa automatycznie wyłącza się, ograniczając spalanie poprzez zmniejszenie ilości dostarczanego powietrza.

 

Sterownik pokojowy

W sterowniku pokojowym można zaprogramować pracę urządzenia grzewczego na każdy dzień tygodnia, regulując tym samym zużycie energii. Należy pamiętać, aby sterownik taki powiesić w miejscu, które najbardziej odzwierciedla dobowe zmiany temperatury. Najlepszym pomieszczeniem, ktróre można przeznaczyć do tego celu, jest przedpokój albo salon. Niektóre piece sterowane przez regulator pokojowy można dodatkowo wyposażyć w czujniki pogodowe, które poprawiają jego pracę, uwzględniając także temperaturę na zewnątrz budynku.

Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Pełna kontrola nad temperaturą – jak wybrać głowicę termostatyczną?

Pełna kontrola nad temperaturą – jak wybrać głowicę termostatyczną?
Chłodne jesienne dni coraz bliżej, a wraz z nimi nadchodzi także konieczność dogrzewania naszych domów i mieszkań. Warto zadbać więc o przygotowanie d...
Czytaj więcej

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu - poznaj 8 sposobów, które pozwolą Ci utrzymać ciepło w domu

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu - poznaj 8 sposobów, które pozwolą Ci utrzymać ciepło w domu
Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu? To pytanie pada w wielu domach każdego roku, kiedy zbliża się zima. Wydawałoby się, że jest to trudne zagadnienie, jed...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Kilka słów o sterownikach termostatycznych