Produkty

Kiwano

Łac. Cucumis metuliferus

Kiwano

Kiwano, z łac. Cucumis metuliferus, zwane również ogórkiem kolczastym lub afrykańskim, jest rośliną jednoroczną z rodziny dyniowatych o afrykańskim pochodzeniu. Nazwa gatunku powstała z połączenia nazw kiwi i banana, do których owoce rośliny są podobne pod kątem smaku i aromatu.

Kiwano ma pnący pokrój, charakterystyczne żółtopomarańczowe kwiaty oraz owalne owoce o początkowo zielonej, a po dojrzeniu – jasnopomarańczowej, kolczastej skórce z zielonym miąższem w środku.

W uprawie roślina preferuje ciepłe i zabezpieczone przed wiatrem stanowiska oraz żyzne, przepuszczalne i próchniczne gleby, które szybko się nagrzewają. W polskich warunkach najlepszym stanowiskiem na uprawę ogórka kiwano są tunele foliowe, a w okresie wiosenno-letnim również ciepłe miejsca w ogrodzie. Należy pamiętać, że roślina przestaje rosnąć w temperaturze niższej niż 15 stopni Celsjusza, a przy 5 stopniach Celsjusza zamiera, dlatego w okresie zimy wskazane jest przechowanie jej w ciepłym miejscu.

Najlepszym sposobem na rozmnożenie ogórka jest wysiew nasion na przełomie kwietnia i maja. Nasiona należy umieścić w wypełnionej substratem torfowym doniczce, umieszczonej w pomieszczeniu o temperaturze ok. 21-26 stopni Celsjusza w ciągu dnia i nie niższej niż 17 stopni Celsjusza nocą. By nasiona szybciej wykiełkowały, zalecane jest przykrycie doniczki folią. Na przełomie maja i czerwca, kiedy roślina wykształci 3-5 listków, można ją wysadzić prosto do gruntu, pamiętając o zachowaniu odległości ok. 50 cm między poszczególnymi okazami oraz ok. 100 cm między rzędami. W pielęgnacji ogórka kolczastego zalecane jest jego regularne podlewanie, odchwaszczanie i spulchnianie gleby. Wskazane jest również dokarmianie rośliny nawozami wieloskładnikowymi. Kiwano wykazuje wysoką odporność na ataki chorób i szkodników.

Ogórek kolczasty to egzotyczna roślina, która prezentuje się niezwykle oryginalnie i atrakcyjnie zarówno w doniczkach, jak i w ogrodzie. Jego efektowne owoce, które wyróżnia prawie półroczna trwałość, są wykorzystywane do sporządzania słodkich sałatek owocowych, deserów, konfitur, itd.

Data publikacji: 10.01.2017