Produkty

Klon

Łac. Acer

Klon

Klon, z łac. Acer, to rodzaj rośliny z rodziny mydleńcowatych formująca się w krzewy i drzewa. Należy do niej około 100 gatunków. Występują w różnych sferach klimatycznych i dobrze znoszą klimat panujący w Polsce, jednak najwięcej można ich spotkać w Azji. 

Cechą charakterystyczną klonów są liście przypominające rozłożoną dłoń, a także czerwone lub zielone oskrzydlone owoce, które pojawiają się latem lub jesienią – znane są potocznie jako noski. Liść klonu stawowi również symbol i element flagi Kanady. Krzewy mogą osiągać 1 m wzrostu, natomiast drzewa aż do 50 m. Jesienią liście klonów, szczególnie japońskich i palmowych, przybierają jaskrawe barwy – czerwone, pomarańczowe i żółte; są również odmiany, które przez większość roku utrzymują czerwonawą barwę liści. Niektóre gatunki wyróżniają się także ozdobną korą, która zwraca uwagę szczególnie zimą – może być prążkowana lub koralowo-czerwona i intensywnie cynamonowa. Gatunkiem typowym jest pospolity w Polsce klon jawor, czyli Acer pseudoplatanus o charakterystycznych pięcioklapowych liściach, z których najbardziej widoczne są trzy przednie.

Klony rosną najlepiej na glebach żyznych i wilgotnych, na stanowiskach zacienionych, w miejscach osłoniętych. Młode drzewka i krzewy oraz gatunki palmowe i jego odmiany należy chronić od wiatru i mrozu w całym okresie wzrostu. Klon nie wymaga cięcia. Szczególnie ozdobnymi odmianami są Acer palmatum „Crimson Qeen” i dissectum a także klon japoński „Aconitufolium”. Wyróżniają się cienkimi, postrzępionymi klapami liści i ich intensywnym zabarwieniem jesienią.

Drzewa i krzewy tego rodzaju stanowią niewątpliwą ozdobę parków, alei i ogrodów – można sadzić je na brzegach rabat czy ścieżek, ponieważ ich korzenie nie są ekspansywne. Klon stanowi również źródło twardego, trwałego i elastycznego drewna. W Kanadzie wielką popularnością cieszy się wciąż syrop klonowy, który ścieka ze zranionych pni niektórych gatunków – cukrowego i srebrzystego. Typową potrawą, do której się go używa są amerykańskie naleśniki – pancakes. Klon jest również rośliną miododajną.

Data publikacji: 10.01.2017