Produkty

Klon palmowy

Łac. Acer palmatum

Klon palmowy

Klon palmowy, z łac. Acer palmatum, to krzew lub niewielkie drzewo z rodziny mydleńcowatych (Sapindaceae). Pochodzi z górzystych terenów Japonii, Korei Południowej i Chin. Słynie z niecodziennej barwy liści, która w zależności od odmiany i pory roku może być jaskrawoczerwona, purpurowa, pomarańczowa lub złota. Dużą ozdobą klonu palmowego są też jego kwiaty w formie podbaldachów oraz kiście skrzydlaków. Z powodu tych właśnie walorów jest bardzo ceniony jako roślina ozdobna.

W zależności od odmiany klon palmowy wyrasta na wysokość od 1,5 metra do 5 metrów. Istnieją także odmiany karłowate do uprawy bonsai. Drzewo ma korę o gładkiej powierzchni, koloru szarego lub szarobrązowego. Liście klonu są głęboko wcięte, klapowe, mają od pięciu do siedmiu klap. Ich średnica wynosi do 10 cm. Ciemnopurpurowe podbaldachy składają się z drobnych kwiatostanów o pięciodziałkowym kielichu. Owoce klonu to orzeszki wyposażone w rozwarte skrzydełka o długości ok. 2 cm, w barwie brązowoczerwonej.

Występuje on w ponad 300 odmianach, wśród nich są również wrażliwe na mróz. Odmiany odporniejsze na niskie temperatury, posadzone w odpowiednio osłoniętych od wiatru miejscach, mogą wytrzymać nawet -20°C. Wymaga ściółkowania w czasie przedwiośnia i jesienią.

Klon palmowy najczęściej uprawiany jest z sadzonek. Nie trzeba go przycinać. Dobre nasłonecznienie zapewnia mocniej wybarwione liście, jednak zbyt ostre światło może uszkodzić delikatne ulistnienie. Najkorzystniejsze jest miejsce z półcieniem i docierającym rozproszonym światłem. Odmiany zielonolistne tolerują pełny cień. Najlepszym podłożem dla klonu palmowego jest lekka gleba o odczynie obojętnym lub umiarkowanie kwaśnym, wilgotna, lecz nie podmokła, ponieważ korzenie tych drzew źle znoszą gromadzącą się wodę. Nie musi być bardzo żyzna, aby nie nastąpił zbyt szybki przyrost gałęzi, które nie mają odpowiedniego czasu na zdrewnienie przed zimą i są podatne na zamarznięcie. Powinna być jednak zasobna w potas - klon palmowy jest wrażliwy na niedobory tego pierwiastka.

To wielkiej urody drzewo, polecane jest do ogrodów japońskich oraz alpinariów.